Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Automated properties error: must declare a body because it is not marked abstract or extern

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò dimos.homatas. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Παναγιώτης Καναβός στις 17-11-2011, 12:42. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  17-11-2011, 11:04 68177

    Automated properties error: must declare a body because it is not marked abstract or extern

    Καλημέρα σας,

    έχω ένα c# project. Περιέλαβα κάποια στιγμή κάτι properties για να τα μεταμορφώσω στην 'νέα' μορφή των automated properties (χωρίς το backing field) και έλαβα το σφάλμα που αναφέρεται στον τίτλο.

    Έλεγχξα τις εκδόσεις των targeted frameworks, είναι όλα 3.5. Το τσέκαρα ακόμα και με edit στο sln.  Χρησιμοποιώ το VS 2008 στο συγκεκριμένο project. Ο κώδικας είναι απλούστατος, μία κλάση με κάποια λίγα properties.

    Εννοείται ότι έχω κάνει ΤΑ clean & rebuild.

    Μόλις τα έκανα απλές μεταβλητές, χτίζεται κανονικά.

    Καμία άλλη σύσταση;δεν μπορώ να βρω κάτι σαφές στο δίκτυο.

    Ευχαριστώ



    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  17-11-2011, 11:35 68178 σε απάντηση της 68177

    Απ: Automated properties error: must declare a body because it is not marked abstract or extern

    Μήπως υπάρχει property με logic, όπως εδώ; Είναι web project; Αν ναι, ρίξε κι εδώ μια ματιά για τις αλλαγές στο web config. Αν τίποτα από αυτά δεν δουλεύει ή δεν ισχύουν στη δική σου περίπτωση, δώσε λίγα παραπάνω στοιχεία.

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  17-11-2011, 11:44 68179 σε απάντηση της 68178

    Απ: Automated properties error: must declare a body because it is not marked abstract or extern

    Πω πω... ευχαριστώ! Η σωστή επιλογή είναι η δεύτερη: πρέπει να μπουν στο web.config options για τον compiler, την πρώτη την είχα τσεκάρει.

    Επρόκειτο για ένα web service. 

    Εμ, που να πάει το μυαλό το έρμο... μου φαίνεται λίγο κουλό πάντως... δηλαδή η πληροφορία για τον υπάρχοντα compiler, που βρίσκεται;

    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  17-11-2011, 11:47 68180 σε απάντηση της 68179

    Απ: Automated properties error: must declare a body because it is not marked abstract or extern

    Ό,τι και να σου πω θα σε γελάσω... Είμαι πιστός οπαδός του old style coding για τα properties. Θέλω πάντα να έχω access στο field, για καλό και για κακό.

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  17-11-2011, 12:42 68185 σε απάντηση της 68179

    Απ: Automated properties error: must declare a body because it is not marked abstract or extern

    Αν έχεις web.config δεν πρόκειται για web service αλλά για ένα web application ή web site το οποίο κάνει host ένα web service και ισχύει ό,τι για όλα τα web apps. 'Ο,τι γίνεται compile σε dll ελέγχεται από το Visual Studio. Ό,τι γίνεται compile κατά το runtime (code behind, aspx και ascx σελίδες), ελέγχεται από το web config.

    Θα ήταν καλό να βγάλεις όλο τον κώδικα του web service από το asmx και να το βάλεις σε δικό του DLL και να κρατήσεις το ASMX μόνο ως stub που θα καλεί το dll. Έτσι θα αποφύγεις προβλήματα όπως το παραπάνω, θα έχεις καθαρότερο κώδικα και θα μπορείς να τεστάρεις το dll ανεξάρτητα από το web site.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems