Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Το πρώτο μου παιχνιδάκι με το xna - Δοκιμαστικη εκδοση δηλωτής

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò TheosAgras. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος nkast στις 29-11-2011, 23:44. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  16-11-2011, 00:21 68144

    Το πρώτο μου παιχνιδάκι με το xna - Δοκιμαστικη εκδοση δηλωτής

    εδώ και λίγο καιρό αναπτύσω ένα παιχνιδάκι χρησιμοποιώντας το xna, χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία στο χώρο. Θα ήθελα τα σχόλιά και την βοήθειά σας, κυρίως σχετικά με τον αν πληρεί τους όρους που επιβάλει η ms για το marketplace. Το παιχνίδι (δηλωτή) δεν είναι τελειωμένο και αυτόν τον καιρό προγραμματίζω την τεχνητή νοημοσύνη για το δύσκολο επίπεδο. Προορίζεται για κινητά και τρέχει μόνο σε ανάλυση 800χ480.
    http://www.mediafire.com/?57nxf4zwengrwkk
    ευχαριστώ


  •  18-11-2011, 23:48 68217 σε απάντηση της 68144

    Απ: Το πρώτο μου παιχνιδάκι με το xna - Δοκιμαστικη εκδοση δηλωτής

    Όσον αφορά το περιέχομενο της εφαρμογής δεν έχεις πρόβλημα γιά έγκριση, γιά το αν πληρεί τις τεχνικές προδιαγραφές θα πρέπει να στείλεις την εφαρμογή γιά certification. Γενικά θα πρέπει η εφαρμογή να μην κάνει κατάχρηση των resources της συσκευής γιά την οποία προορίζεται, να μην επηρεάζει αρνητικά την λειτουργία της συσκευής κτλ. Διάβασε το παρακάτω link και οπωσδήποτε κατέβασε το test kit, γιά να δοκιμάσεις την εφαρμογή σου.

    http://msdn.microsoft.com/en-us/library/hh202939(v=VS.92).aspx


    Όσον αφορά το Promotion θα ήθελα να σου επισημάνω το ότι η Microsoft θα δείξει ενδιαφέρον αν η εφαρμογή συμβαδίζει με τους κανόνες αισθητικής που επιβάλλουν έμμεσα τα windows 8 και το Windows Phone. Η καινούργια Interface μόδα λέγεται Tiles και οποιαδήποτε εφαρμογή τηρεί αυτούς κανόνες έχει πολλές πιθανότητες εύνοιας από την Microsoft.

    Q: How are applications selected for promotion?

    A: "Our team of merchandisers selects the applications featured in the Windows Phone Marketplace. To select an app to be featured, we consider attributes such as market relevance, uniqueness, quality, cool factor, and revenue potential. We also look for applications that leverage Windows Phone features, such as the use of Live Tiles or a Windows Phone UI style. Our ultimate goal is to create a compelling and fresh consumer experience while maximizing download opportunities and revenue for our developer community."

    Δεν δοκίμασα την εφαρμογή σε Windows Phone (γιατί δεν έχω) αλλά σε Windows 7 και θα ήθελα να σου επισημάνω τα εξής:

    1. Δεν μου άρεσε το LOGO, επίσης το κινητό θα πρέπει να μοιάζει με windows Phone.
    2. Να φτιάξεις τα γραφικά γενικά, τα χαρτιά της τράπουλας και άλλα εικονίδια είναι θολά.
    3. Δεν μπορώ να επιλέξω στυλ τράπουλας (παραδοσιακή, μοντέρνη κλπ)
    4. όλα τα εικονίδια ας γίνουν σε στυλ windows 8 (Tiles).
    5. Οι σημαίες ας γίνουν πιό μικρές.
    6. Θα μπορούσε να "θυμάται" την επιλογή γλώσσας και να συνεχίζει το Game και μετά από shutDown;
    7. Στα rules το Theos Agras στο τέλος αφήνει παράλληλες γραμμές από τα fonts κάνωντας scroll.
    8. Ας μπορώ να κάνω Undo στο εύκολο παιγνίδι.
    9. Αν η μουσική στο Windows phone δεν τρώει μπαταρία βάλε κάτι.
     
    Σου εύχομαι καλή επιτυχία και μιάς και σου αρέσει το game Programming έχε το νου σου. Ο Benjamin Nitschke είναι μέλος μιάς ομάδας που φτιάχνει ένα multi platform, open source engine γιά .NET (δεν θα είναι free γιά πλατφόρμες εκτός Windows). http://deltaengine.net/

  •  29-11-2011, 23:44 68431 σε απάντηση της 68144

    Απ: Το πρώτο μου παιχνιδάκι με το xna - Δοκιμαστικη εκδοση δηλωτής

    Για πρωτο σου παιχνιδι βλέπω εχεις κανει αρκετη δουλεια! (αν και δεν ξερω διλωτή και δεν προχωρησα αρκετα).

    Οσο αφορα τις απαιτήσεις μελέτησε καλα το λινκ που εδωσε ο Libra Storm. Γενικα είναι αρκετα λάσκα με games/apps απο indie developers και δεν θα εχεις προβλημα παρα μονο αν υπαρχουν σοβαρα προβλήματα.  
    Το μονο που εχω να παρατηρήσω ειναι πως στη συσκευη θα πρεπει να κανεις χρήση του Back button για να επιστρέφεις στην προηγούμενη οθονη. Οταν δουλευεις παραληλα το project και σε windows (διευκολύνει αρκετα το developing/debugging) συνήθως χρησιμοποιείς το Esc για την ιδια δουλεια. Δεν ειδα κατι τετοιο. (Το  setup.exe μου zήτησε ΧΝΑ framework και το σταμάτησα γιατι φοβήθηκα μην μου περάσει παλιοτερη version. Ετρεξα μονο το aplication)

    Αυτα για τις απαιτήσεις. Τωρα αν σε ενδιαφέρει μια γενική κριτική για το παιχνίδι εχω μερικες ακομα προτάσεις.
    Μαλιστα αν εχεις συσκευή μπορεις απο μονος σου να δεις μερικα παιχνιδια και να παρεις επιπλέον ιδεες για το πως στείνουν τα menus, τι ηχους χρησιμοποιούν, πως κανουν τα transitions κτλ.

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems