Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Silverlight και clientaccesspolicy

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Oldgeorge. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Ζήσης Στέλιος στις 03-10-2012, 06:08. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  19-05-2010, 17:01 58744

    Silverlight και clientaccesspolicy

     

    Καλησπέρα σε όλους, για να δούμε αν μπορεί κανείς να δώσει τα φώτα του :)

    Το σενάριο είναι απλό: υπάρχει ένα αρχείο το test.xml στην τοποθεσία www.mydomain.com/test/test.xml

    Στο root του mydomain.com υπάρχει το παρακάτω clientaccesspolicy.xml, το οποίο θεωρητικά δίνει πρόσβαση στον silverlight webclient

    <?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
    <access-policy>
      <cross-domain-access>
        <policy>
          <allow-from http-request-headers="*">
            <domain uri="*"/>
          </allow-from>
          <grant-to>
            <resource path="/test" include-subpaths="true"/>
          </grant-to>
        </policy>
      </cross-domain-access>
    </access-policy>

    Στον κώδικα του silverlight τώρα, το αρχείο επιχειρώ να το διαβάσω με το παρακάτω:

    WebClient wc = new WebClient();
    wc.OpenReadCompleted += wc_OpenReadCompleted;
    wc.OpenReadAsync(new Uri(http://www.mydomain.com/test/test.xml));
    Ότι και να δοκίμασω, εισπράττω το αγαπητό

    {System.Security.SecurityException ---> System.Security.SecurityException: Security error.

    at System.Net.Browser.BrowserHttpWebRequest.InternalEndGetResponse(IAsyncResult asyncResult)

    at System.Net.Browser.BrowserHttpWebRequest.<>c__DisplayClass5.<EndGetResponse>b__4(Object sendState)

    at System.Net.Browser.AsyncHelper.<>c__DisplayClass2.<BeginOnUI>b__0(Object sendState)

    --- End of inner exception stack trace ---

    at System.Net.Browser.AsyncHelper.BeginOnUI(SendOrPostCallback beginMethod, Object state)

    at System.Net.Browser.BrowserHttpWebRequest.EndGetResponse(IAsyncResult asyncResult)

    at System.Net.WebClient.GetWebResponse(WebRequest request, IAsyncResult result)

    at System.Net.WebClient.OpenReadAsyncCallback(IAsyncResult result)}

    [System.Security.SecurityException]: {System.Security.SecurityException ---> System.Security.SecurityException: Security error.

    at System.Net.Browser.BrowserHttpWebRequest.InternalEndGetResponse(IAsyncResult asyncResult)

    at System.Net.Browser.BrowserHttpWebRequest.<>c__DisplayClass5.<EndGetResponse>b__4(Object sendState)

    at System.Net.Browser.AsyncHelper.<>c__DisplayClass2.<BeginOnUI>b__0(Object sendState)

    --- End of inner exception stack trace ---

    at System.Net.Browser.AsyncHelper.BeginOnUI(SendOrPostCallback beginMethod, Object state)

    at System.Net.Browser.BrowserHttpWebRequest.EndGetResponse(IAsyncResult asyncResult)

    at System.Net.WebClient.GetWebResponse(WebRequest request, IAsyncResult result)

    at System.Net.WebClient.OpenReadAsyncCallback(IAsyncResult result)}

    Data: {System.Collections.ListDictionaryInternal}

    InnerException: {System.Security.SecurityException: Security error.

    at System.Net.Browser.BrowserHttpWebRequest.InternalEndGetResponse(IAsyncResult asyncResult)

    at System.Net.Browser.BrowserHttpWebRequest.<>c__DisplayClass5.<EndGetResponse>b__4(Object sendState)

    at System.Net.Browser.AsyncHelper.<>c__DisplayClass2.<BeginOnUI>b__0(Object sendState)}

    Message: ""

    StackTrace: " at System.Net.Browser.AsyncHelper.BeginOnUI(SendOrPostCallback beginMethod, Object state)\r\n at System.Net.Browser.BrowserHttpWebRequest.EndGetResponse(IAsyncResult asyncResult)\r\n at System.Net.WebClient.GetWebResponse(WebRequest request, IAsyncResult result)\r\n at System.Net.WebClient.OpenReadAsyncCallback(IAsyncResult result)"

     

    Καμία ιδέα κανείς;


    The people of the straight land have really got it made, a warm friendly sleep from the craddle to the grave
  •  19-05-2010, 19:13 58746 σε απάντηση της 58744

    Απ: Silverlight και clientaccesspolicy

    Δεν έχω ασχοληθεί με silverlight applications, αλλά μήπως έχει να κάνει με την έκδοση του Silverlight του client; Φαντάζομαι ότι έχεις διαβάσει αυτό το άρθρο. Εκεί αναφέρει ότι για να λειτουργήσει το policy τόσο σε sliverlight 2 όσο και σε silverlight 3 το clientaccesspolicy πρέπει να γίνει:

    <?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
    <access-policy>
      <cross-domain-access>
    <!--Enables Silverlight 3 all methods functionality-->
        <policy>
          <allow-from http-methods=”*">     
            <domain uri="*"/>
          </allow-from>     
          <grant-to>     
            <resource path="/api" include-subpaths="true"/>
          </grant-to>     
        </policy>
    <!--Enables Silverlight 2 clients to continue to work normally -->
        <policy>
          <allow-from >     
            <domain uri="*"/>
          </allow-from>     
          <grant-to>     
            <resource path="/api" include-subpaths="true"/>
          </grant-to>     
        </policy>
      </cross-domain-access>
    </access-policy>

    Δηλαδή στο silverlight 3 έχει προστεθεί το attribute http-methods.


    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  26-05-2010, 16:16 58823 σε απάντηση της 58746

    Re: Απ: Silverlight και clientaccesspolicy

    Τελικά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη, το παραπάνω συνεχίζει να μην δουλεύει στον ένα test server που χρησιμοποιώ (IIS7/win2k8), ενώ το πήρα όπως ήταν ακριβώς και το έβαλα στο root ενός tomcat που σέρβιρε ένα απλό REST service και δούλεψε μια χαρά!

    Μάλλον είναι κάτι άλλο άσχετο που δημιουργεί το πρόβλημα :/


    The people of the straight land have really got it made, a warm friendly sleep from the craddle to the grave
  •  26-05-2010, 20:03 58829 σε απάντηση της 58823

    Απ: Re: Απ: Silverlight και clientaccesspolicy

    Χμμμμ... Δεν πάει πουθενά αλλού το μυαλό μου. Αν βρεις ποιο είναι το πρόβλημα κάνε ένα ποστ.


    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  03-10-2012, 06:08 71344 σε απάντηση της 58829

    Απ: Re: Απ: Silverlight και clientaccesspolicy

    Cross domain policy σκέφτηκες να βάλεις;
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems