Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Wi-Fi Scanner

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Bill . Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Bill στις 10-10-2012, 19:56. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  09-10-2012, 21:53 71372

    Wi-Fi Scanner

    Θέλω απλά να εντοπίσω όλα τα διαθέσιμα δίκτυα. SSID έχω βρεί το nativewifi.dll το οποίο όμως δεν βρίσκω στα W7 υπάρχει κάτι άλλο ??

    select DATEDIFF(dd,GetDate(),'20140731') AS EΠΟΜΕΝΕΣ_ΔΙΑΚΟΠΕΣ
  •  10-10-2012, 10:44 71380 σε απάντηση της 71372

    Απ: Wi-Fi Scanner

    To nativewifi.dll είναι το dll, όχι το API που χρησιμοποιείς. Ποιό είναι το API? Πού το βρήκες?

    Όπως και να έχει, τα Windows έχουν το Native Wifi API  για προγραμματισμό σε C/C+++ το οποίο δουλεύει στα Windows Vista/2008 και μετά και βρίσκεται στo Wlanapi.dll / Wlanapi.lib . Το function που επιστρέφει τα διαθέσιμα δίκτυα είναι το WlanGetAvailableNetworkList

    Αν γράφεις για .NET μπορείς είτε να χρησιμοποιήσεις το WMI για να βρεις την ίδια πληροφορία ή να χρησιμποιήσεις κάποιο wrapper πάνω από το Native Wifi API όπως το ManagedWifi. Θα δοκίμαζα πρώτα με το ManagedWifi καθώς δεν υπάρχει documentation στο MSDN και η καλύτερη περιγραφή που βρήκα ήταν στο StackOverflow με σχόλιο ότι έχει πρόβλημα στα Vista

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  10-10-2012, 19:22 71388 σε απάντηση της 71380

    Απ: Wi-Fi Scanner

    Είδα το ManagedWifi αλλά απο όσο βλέπω δεν είναι dll anyway θα το κάνω εγώ dll ώστε να το κάνω reference στο project μου.


    select DATEDIFF(dd,GetDate(),'20140731') AS EΠΟΜΕΝΕΣ_ΔΙΑΚΟΠΕΣ
  •  10-10-2012, 19:42 71389 σε απάντηση της 71388

    Απ: Wi-Fi Scanner

    Τί εννοείς δεν είναι dll ??????????? Ότι δεν είναι ήδη compiled? Από τη στιγμή που έχεις έτοιμο το project μπορείς απλά να προσθέσεις το ίδιο το project ως reference, όπως κάνεις με τα δικά σου project. Δεν είναι ανάγκη να το κάνεις εσύ compiled με το χέρι.
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  10-10-2012, 19:56 71390 σε απάντηση της 71389

    Απ: Wi-Fi Scanner

    Ναι , απλά φαντάστικα ότι θα ήταν κάποιο dll αλλά δεν έχω θέμα αρκεί να κάνει την δουλεία θα το δοκιμάσω.

    select DATEDIFF(dd,GetDate(),'20140731') AS EΠΟΜΕΝΕΣ_ΔΙΑΚΟΠΕΣ
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems