Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

E-Shop με σύνδεση σε

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Wizard!. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Παναγιώτης Καναβός στις 17-12-2012, 09:03. Υπάρχουν 6 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  07-12-2012, 10:30 71706

    E-Shop με σύνδεση σε

    Καλημέρα σε όλους.

    Μου ζητήθηκε να στήσω ένα e-shop που να μπορεί να συνδεθεί με το Navision. Γνωρίζεται αν υπάρχει κάποιο πακέτο που να αξίζει αρχικά σαν πλατφόρμα και μετά να έχει τη δυνατότητα σύνδεσης;
    Φυσικά σαν e-shop θα πρέπει να έχει όλες τις απαραίτητες προδιαγραφές όπως cart, cc-payments, newsletter, offers, κλπ.

    Θα μπορούσα να το φτιάξω από το μηδέν, αλλά επειδή υπάρχει ήδη προσφορά σε php, ξέρω ότι είναι αδύνατο να χτυπήσω την τιμή τους με custom λύση.
    Δημοσίευση στην κατηγορία: ,
  •  07-12-2012, 22:19 71710 σε απάντηση της 71706

    Απ: E-Shop με σύνδεση σε

    Σε αυτές τις περιπτώσεις ισχύει το Google is your friend. Ξέρω να σου προτείνω κάποιες εταιρείες, και όχι μόνο μία, αλλά δεν θα το κάνω.

    Προτιμώ να πας Google και να αρχίσεις την αναζήτηση. Είναι τόσο εύκολο να τις βρεις, δεν θα δυσκολευτείς.

  •  09-12-2012, 04:41 71715 σε απάντηση της 71710

    Απ: E-Shop με σύνδεση σε

    Το βρήκες αυτό που ήθελες;
  •  14-12-2012, 14:18 71755 σε απάντηση της 71710

    Απ: E-Shop με σύνδεση σε

    Αν νομίζεις ότι μπήκα εδώ με το καλημέρα χωρίς να έχω κάνει πρώτα κάποια έρευνα από μόνος μου και χωρίς να έχω κάνει και μερικές δοκιμές, αυταπατάσαι.
    Η ερώτηση έχει να κάνει με την ιδία εμπειρία κάποιων χρηστών, με το ενδεχόμενο κόστος/απόδοση της εφαρμογής, την ευκολία στησίματος κοκ.
    Το Google θα μου προτείνει κάποια εταιρικά site, που ίσως να έχουν demos και όπως φαντάζομαι γνωρίζεις, ΠΟΤΕ ένα demo δε θα σου παρουσιάσει τα προβλήματα και τις δυσκολίες που θα αντιμετωπίσεις αργότερα.
    Επίσης θα προτείνει κάποια ανάλογα με αυτό forums, που αν είχαν όλα χρήστες σαν εσένα, θα έχανα το χρόνο μου να διαβάζω threads με ανάλογες ανούσιες απαντήσεις.
  •  14-12-2012, 16:24 71757 σε απάντηση της 71755

    Απ: E-Shop με σύνδεση σε

    Στο χώρο του .net το πιο αξιόλογο open source ειανι το nopCommerce. Δεν ξέρω αν έχει σύνδεση για Navision αλλά σαν eshop ειανι παρα πολύ καλό και αρκετά ευέλιτο
    Γιώργος Σακαλής
  •  15-12-2012, 11:18 71758 σε απάντηση της 71755

    Απ: E-Shop με σύνδεση σε

    Wizard!:
    Αν νομίζεις ότι μπήκα εδώ με το καλημέρα χωρίς να έχω κάνει πρώτα κάποια έρευνα από μόνος μου και χωρίς να έχω κάνει και μερικές δοκιμές, αυταπατάσαι.
    Η ερώτηση έχει να κάνει με την ιδία εμπειρία κάποιων χρηστών, με το ενδεχόμενο κόστος/απόδοση της εφαρμογής, την ευκολία στησίματος κοκ.
    Το Google θα μου προτείνει κάποια εταιρικά site, που ίσως να έχουν demos και όπως φαντάζομαι γνωρίζεις, ΠΟΤΕ ένα demo δε θα σου παρουσιάσει τα προβλήματα και τις δυσκολίες που θα αντιμετωπίσεις αργότερα.
    Επίσης θα προτείνει κάποια ανάλογα με αυτό forums, που αν είχαν όλα χρήστες σαν εσένα, θα έχανα το χρόνο μου να διαβάζω threads με ανάλογες ανούσιες απαντήσεις.
     
    Θα σου προτείνω να διαβάσεις το αρχικό σου post με το δεύτερο που έκανες. Νομίζω πως αν αρχικά ξεκινούσες να γράψεις αυτό που έχω βάλει σε παράθεση θα έδινες στον άλλον να καταλάβει ότι έχεις ήδη κάνει μία πρώτη έρευνα αγοράς οπότε θα ζητούσες σαν απάντηση το κάτι παραπάνω και όχι μία απλή αναφορά που θα εκτιμούσες στην συνέχεια αν σου κάνει η όχι. Τόσα χρόνια σε αυτό το site 2004, παλιό username infoCENTER, έχω δει τόσες ερωτήσεις που ναι νόμιζα με βάση το πρώτο σου post ότι δεν έχεις κάνει κάποια αρχική έρευνα.
    Και εγώ μαζί σου είμαι σε αυτό που λες περί χρηστών και ανούσιων απαντήσεων, αλλά τουλάχιστον προσπαθώ να κάνω την ερώτησή μου με τέτοιο τρόπο που να μπορεί να καταλάβει ο άλλος αν ζητάω απλά μία εκτίμηση, ένδειξη για το που να κοιτάξω ή μία πιο έμπειρη απάντηση.

     

  •  17-12-2012, 09:03 71762 σε απάντηση της 71758

    Απ: E-Shop με σύνδεση σε

    Μετέφερα το thread γιατί προφανώς δεν έχει σχέση με ASP.NET Webforms development, αν και θα μπορούσε κάποιος να πει ότι δεν έχει καν σχέση με development και θα έπρεπε να πάει στο Cafe.

    Να επιστήσω ΞΑΝΑ ότι πρέπει να δίνουμε προσοχή στην κατηγορία την οποία επιλέγουμε για να κάνουμε ένα post καθώς παίζει τεράστιο ρόλο στο πόσο κατανοητή θα γίνει η ερώτηση, τί εντύπωση θα δώσει και τί απαντήσεις θα πάρει.

    Και η δικιά μου αρχική εντύπωση όταν είδα "e-commerce με σύνδεση σε ERP" στην κατηγορία "ASP.NET WebForms Development" ήταν ότι πρόκειται για κάποιον ο οποίος δεν είναι επαγγελματίας developer. Το τί θα πει eCommerce (έχουμε και αποθήκη? supply chain? προσφορές? A/B Testing? ) είναι τεράστιο και η εντύπωση που ακόμα έχω είναι ότι ο Wizard! δεν έχει διαπιστώσει το εύρος αυτού που ρώτησε. 

    Για παράδειγμα, το προϊόν που κάποτε ήταν ο Commerce Server της Microsoft έχει σύνδεση με διάφορα ERPs και CRMs (τί να κάνεις την αποθήκη όταν δεν ξέρεις τον πελάτη?) αλλά και άλλα συστήματα, προφανώς δεν είναι φτηνός ($12000/year/VM) και προφανώς δεν ασχολείται μόνο με την παρουσίαση του καταλόγου και τις πληρωμές.



    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems