Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Ερωτηση πανω σε Datagridview και Databinding

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò fansisk. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Markos στις 07-05-2013, 18:20. Υπάρχουν 7 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  02-05-2013, 21:27 72545

    Ερωτηση πανω σε Datagridview και Databinding

    Καλησπερα παιδια. Φτιαχνω μια εφαρμογη με Visual Studio 2010 και Visual Basic για την σχολη μου στα πλαισια της πτυχιακης μου.

    Εχω 2 πινακες (εκτως των αλλων), Προϊόντα και Παραγγελιες.

    Προϊόντα  Παραγγελιες
    ID ID
    Onoma ProductID
    Timi Date

    και μερικα αλλα πεδια. Οταν εμφανιζω μια παραγγελια, by default  στο Datagridview εμφανιζεται το ProductID, ενω εγω θελω να εμφανιζω το ονομα του προϊοντος, ωστε να ειναι πιο κατανοητο και εμφανισιμο στον χρηστη. Μπορειτε να με βοηθησετε στο πως μπορω να το καταφερω αυτο?

     

    Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων για την βοηθεια σας...

    Φανουρης 

    Δημοσίευση στην κατηγορία: , ,
  •  03-05-2013, 08:41 72546 σε απάντηση της 72545

    Απ: Ερωτηση πανω σε Datagridview και Databinding

    Καλημέρα,

    Με ποιον τρόπο κάνεις την ανάγνωση από την βάση δεδομένων;

    Μιχάλης 

  •  03-05-2013, 19:48 72548 σε απάντηση της 72546

    Απ: Ερωτηση πανω σε Datagridview και Databinding

    Καλησπερα. Με τον νορμαλ default τροπο. Δεν ξερω πως λεγεται κιολας :)... Απο το data sources στα δεξια, 'πεταω' τον εκαστοτε πινακα στην φορμα, και ολα γινονται αυτοματα. O data adapter γινεται fill και μπορω και βλεπω τα δεδομενα που εχουν αποθηκευτει στην βαση. Δεν ξερω αν σε βοηθησα για να καταλαβεις...
  •  03-05-2013, 21:10 72549 σε απάντηση της 72545

    Απ: Ερωτηση πανω σε Datagridview και Databinding

    Θα πρέπει να βάλεις στο datagridview μία κολώνα τύπου datgridviewComboboxColumn με:

    DatapropertyName το πεδίο [ProductID],

    ValueMember το πεδίο [ID] από τα [Προϊόντα],

    DisplayMember το πεδίο [Onoma] από τα [Προϊόντα] και

    Datasource ένα datatable που θα φέρνει τα ID και τα ονόματα των προϊόντων.

    Έτσι λοιπόν όταν ο χρήστης  διαλέγει το είδος θα είναι από το combobox και κατά την εμφάνιση των παραγγελιών δεν θα βλέπει το ID αλλά την περιγραφή του είδους. 

  •  04-05-2013, 22:08 72551 σε απάντηση της 72549

    Απ: Ερωτηση πανω σε Datagridview και Databinding

    Εισαι ωραιος... Το καταφερα αυτο που μου ειπες... κατα 99% ειναι οκ... το style του ομως ειναι combobox, δοκιμασα να το κανω απλο textfield οπως τα υπολλοιπα αλλα χαλασε το binding. υπαρχει καποιος παραπλευρος τροπος να κανω το καινουριο column να φαινεται οπως ολα τα υπολλοιπα? και ας γραψω και λιγο κωδικα στην τελικη, δεν με πειραζει...

     

    ευχαριστω και παλι για την βοηθεια σου 

  •  05-05-2013, 11:08 72552 σε απάντηση της 72545

    Απ: Ερωτηση πανω σε Datagridview και Databinding

    Καλημέρα και Χρόνια Πολλά.

    Αν κατάλαβα καλά, δουλεύεις με datasets. Ο μόνος τρόπος για να το πετύχεις αυτό είναι μέσω datacolumn expression, Χρειάζεται να ορίσεις ένα DataRelation μεταξύ των δύο πινάκων και στη συνέχεια να χρησιμοποιήσεις αυτό το relation object για να ορίσεις το expression. Προσοχή... ΔΕΝ παίζει ΕΞΩ από το dataset. Με τα "ορφανά" datatables ΔΕΝ γίνεται δουλειά. Το θέμα έχει περιγραφεί λίγο πιο αναλυτικά σ' αυτό το thread.


    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  06-05-2013, 21:43 72554 σε απάντηση της 72552

    Απ: Ερωτηση πανω σε Datagridview και Databinding

    Καλησπερα και παλι παιδια... Επειδη μου φανηκε λιγο πολυπλοκο και δεν ειχα και πολυ ορεξη να προσθεσω καινουριο column στο dataset, δοκιμασα να δω αν μπορω να πειραξω το style του combobox απο τα properies του datagridview και τελικα ολα δειχνουν οτι η microsoft το ειχε ηδη σκεφτει αυτο πριν απο εμας :).

     

    Στο DisplayStyle επελεξα 'Nothing' και τωρα ναι μεν ειναι combobox αλλα φαινεται σαν ενα απλο textField.

    Ευχαριστω σε ολους για την βοηθεια σας και ελπιζω η ευκολη λυση που βρηκα να βοηθησει και κανεναν ακομα εκτος απο εμενα... 

  •  07-05-2013, 18:20 72556 σε απάντηση της 72554

    Απ: Ερωτηση πανω σε Datagridview και Databinding

    fansisk:

    Καλησπερα και παλι παιδια... Επειδη μου φανηκε λιγο πολυπλοκο και δεν ειχα και πολυ ορεξη να προσθεσω καινουριο column στο dataset, δοκιμασα να δω αν μπορω να πειραξω το style του combobox απο τα properies του datagridview και τελικα ολα δειχνουν οτι η microsoft το ειχε ηδη σκεφτει αυτο πριν απο εμας :).

     

    Στο DisplayStyle επελεξα 'Nothing' και τωρα ναι μεν ειναι combobox αλλα φαινεται σαν ενα απλο textField.

    Ευχαριστω σε ολους για την βοηθεια σας και ελπιζω η ευκολη λυση που βρηκα να βοηθησει και κανεναν ακομα εκτος απο εμενα... 

    Δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι δουλεύει χωρίς προβλήματα. Δεν είμαι στο VS, αλλά δοκίμασε να δώσεις focus σε κάποιο κελί με προϊόν και δες αν η τιμή του αλλάζει όταν πατάς τα cursor keys (βελάκια). Αν ναι, ίσως και αυτό να μπορεί να αντιμετωπιστεί "πλαγίως" κάνοντας το κελί uneditable. Γενικά, χρειάζονται αρκετές "μαϊμουδιές" για να καλύψει τη μία, την αρχική.


    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems