Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Visual Basic 2008-Update program

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò GeorgeK1984. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος George Parissis στις 06-07-2013, 03:47. Υπάρχουν 6 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  24-06-2013, 13:14 72973

    Visual Basic 2008-Update program

    Καλησπέρα σε όλους σας και καλώς σας βρήκα! Έχω το εξής πρόβλημά: έχω δημιουργήσει μια εφαρμογή και θέλω να φτιάξω με κάποιο τρόπο αυτόματες ενημερώσεις. Μπορεί κανείς σας να με βοηθήσει λιγάκι, γιατί αυτό που έχω φτιάξει εγώ λειτουργεί αλλά το μόνο που καταφέρνω είναι να κατεβάσω το αρχείο της νέας μου έκδοσης (exe), αλλά μετά δεν γνωρίζω πως μπορώ να το αντικαταστίσω ώστε όταν ανοίγω ξανά το πρόγραμμα μου να μου εμφανίζει την νέα έκδοση και όχι την παλιά, με κάποιο κώδικα μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, γνωρίζει παρακαλώ κανείς?. Ευχαριστώ προκαταβολικά. 
  •  24-06-2013, 19:10 72976 σε απάντηση της 72973

    Απ: Visual Basic 2008-Update program

    Αυτό που λες δεν υπάρχει και δεν παίζει - να αντικαθίσταται δηλαδή από μόνη της μία εφαρμογή. Το λιγότερο, από τη στιγμή που εκτελείται η εφαρμογή, δεν μπορείς να αντικαταστήσεις τα binaries της.

    Αν έχεις φτιάξει Installer, αυτό που κατεβάζεις είναι ο installer και τον εκτελείς άμεσα. Αυτός θα αναλάβει να κάνει upgrade την εφαρμογή. Είναι ο τρόπος που χρησιμοποιούν σχεδόν όλοι.

    Αν από την άλλη όλοι οι clients σου είναι στο ίδιο δίκτυο, μπορείς να φτιάξεις ορίσεις ότι η εφαρμογή σου θα χρησιμοποιεί το ClickOnce. Είναι μία δυνατότητα του .NET με την οποία  δημιουργείται ένα manifest με τα αρχεία της εφαρμογής και τη version τους. Όταν ο χρήστης εκτελεί την εφαρμογή, το .NET κοιτάζει πρώτα να δει αν έχουν αλλάξει τα versions και αν έχουν, κατεβάζει τα καινούρια. Το αρνητικό είναι ότι αυτός ο έλεγχος γίνεται πάντα και πιθανώς να είναι αργός σε περιβάλλον Internet.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  24-06-2013, 22:10 72978 σε απάντηση της 72976

    Απ: Visual Basic 2008-Update program

    Μάλιστα σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου. Θα δοκιμάσω να κάνω το πρώτο να φτιάξω έναν  INSTALLER. 
  •  26-06-2013, 13:22 72992 σε απάντηση της 72973

    Απ: Visual Basic 2008-Update program

    γιατι δεν φτιάχνεις ενα καινουργιο exe, το οποίο θα κανει overwrite τα αρχεια της νεας εκδοσης και αφού τελειώσει να ξανα-ανοιγεις το προγραμμα σου.
  •  26-06-2013, 14:35 72993 σε απάντηση της 72992

    Απ: Visual Basic 2008-Update program

    Αυτός είναι ο ορισμός του Installer.

    Δεν είναι εύκολο να φτιάξεις το δικό σου setup καθώς υπάρχουν πολλά πράγματα που πρέπει να προσέξεις: να μην γράψεις πάνω από καινούρια αρχεία, να διατηρήσεις settings, να εξασφαλίσεις ότι αν σκάσει η εγκατάσταση στη μέση δεν θα έχεις καταστρέψει την εφαρμογή. Και δεν συζητάμε για το πως θα χειριστείς αρχεία τα οποία είναι ανοικτά από κάποια άλλη εφαρμογή ή τον Windows Explorer.

    Μία καλή επιλογή είναι να φτιάξεις ένα Windows Installer package με τα αρχεία της εφαρμογής. Το καλό με τον installer είναι ότι επειδή είναι service, θα κάνει Recover μία χαλασμένη εγκατάσταση ακόμα κι αν πέσει π.χ. το ρεύμα. Επιπλέον, υποστηρίζει out-of-the-box την αντικατάσταση ανοικτών αρχείων μέσω του Restart Manager των Windows. Εναλλακτικά, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα όπως το InnoSetup για να φτιάξεις ένα installer με βάση scripts. Οι τελευταίες εκδόσεις του υποστηρίζουν και αυτές πλέον τον Restart Manager.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  27-06-2013, 10:04 73000 σε απάντηση της 72993

    Απ: Visual Basic 2008-Update program

    Παναγιώτης Καναβός:

    Αυτός είναι ο ορισμός του Installer.

    Δεν είναι εύκολο να φτιάξεις το δικό σου setup καθώς υπάρχουν πολλά πράγματα που πρέπει να προσέξεις: να μην γράψεις πάνω από καινούρια αρχεία, να διατηρήσεις settings, να εξασφαλίσεις ότι αν σκάσει η εγκατάσταση στη μέση δεν θα έχεις καταστρέψει την εφαρμογή. Και δεν συζητάμε για το πως θα χειριστείς αρχεία τα οποία είναι ανοικτά από κάποια άλλη εφαρμογή ή τον Windows Explorer.

    Μία καλή επιλογή είναι να φτιάξεις ένα Windows Installer package με τα αρχεία της εφαρμογής. Το καλό με τον installer είναι ότι επειδή είναι service, θα κάνει Recover μία χαλασμένη εγκατάσταση ακόμα κι αν πέσει π.χ. το ρεύμα. Επιπλέον, υποστηρίζει out-of-the-box την αντικατάσταση ανοικτών αρχείων μέσω του Restart Manager των Windows. Εναλλακτικά, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα όπως το InnoSetup για να φτιάξεις ένα installer με βάση scripts. Οι τελευταίες εκδόσεις του υποστηρίζουν και αυτές πλέον τον Restart Manager.

    Αυτό προσπαθώ να κάνω, αλλά αντιμετωπίζω το εξής θέμα τώρα, μου αναφέρει πως δεν γίνετε να αντιγράψω το αρχείο exe της νέας έκδοσης διότι είναι ανοιχτό από κάποια άλλη εφαρμογή. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς αφού δεν τρέχω εκείνη τη στιγμή την εφαρμογή. Ο installer που φτιάχνω δεν είναι μια φόρμα μέσα από το βασικό πρόγραμμα μου, αλλά στην ουσία άλλο πρόγραμμα που απλά θέλω να κάνει update το υπάρχον. Καμία λύση για αυτό ρε παιδιά?  

  •  06-07-2013, 03:47 73028 σε απάντηση της 73000

    Απ: Visual Basic 2008-Update program

    Η πιο γρήγορη, εύκολη, τσάμπα και ενσωματωμένη επιλογή που έχεις είναι το ClickOnce. Δεν είναι υποχρεωτικό να του ορίσεις να κοιτάει κάθε φορά για το αν υπάρχει νέα έκδοση, μπορείς να του ορίσεις χρονικά διαστήματα ή με το API να βάλεις εσύ ένα Update Button που θα κάνει τον έλεγχο. Γρήγορο, εύκολο και απροβλημάτιστο setup & installation. Όμως.... δεν κάνει για όλα τα σενάρια, όμως για το μεγαλύτερο ποσοστό των περιπτώσεων το ClickOnce είναι αρκετό. Και λέγοντας δεν κάνει για όλα τα σενάρια τι εννοώ. Πρώτον κάθε εγκατάσταση είναι για κάθε χρήστη, αν άλλος χρήστης κάνει login δεν θα μπορεί να τρέξει την εφαρμογή, θα πρέπει να την εγκαταστήσει ξανά. Δεύτερον δεν υπάρχει συγκεκριμένος κατάλογος εγκατάστασης. Για την ακρίβεια κάθε φορά είναι random κρυμμένος κάτω από το AppData folder. Τρίτον στο 2008 ήθελε ένα certificate που αν χρησιμοποιήσεις αυτό που σου κάνει generate το Visual Studio γίνεται expire μετά από ένα χρόνο, το certificate δεν είναι πλέον απαραίτητο στις μετέπειτα εκδόσεις.

    Αν λοιπόν είσαι ΟΚ με τα παραπάνω τότε προχώρα με ClickOnce.

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems