Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Δημιουργία pdf από HTML [ASP.NET Web forms]

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò tasos. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος tasos στις 10-09-2013, 02:17. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  09-09-2013, 16:38 74293

    Δημιουργία pdf από HTML [ASP.NET Web forms]

    Καλησπέρα σας,

    Έχετε να προτείνετε κάποιο component το οποίο να μετατρέπει μία HTML σελίδα σε pdf; Θέλω να χρησιμοποιήσω ένα τέτοιο component σε ASP.NET Web forms application, με βασική προϋπόθεση να παίζει σε medium trust.


    Τάσος Καραγιάννης

    Baby debugging steps...
  •  09-09-2013, 23:08 74297 σε απάντηση της 74293

    Απ: Δημιουργία pdf από HTML [ASP.NET Web forms]

    Πρώτη απάντηση που έρχεται στο μυαλό μου iTextSharp - δες εδώ: http://www.mikesdotnetting.com/Article/80/Create-PDFs-in-ASP.NET-getting-started-with-iTextSharp

    Από προσωπική εμπειρία δεν θα πήγαινα σε αυτό το μονοπάτι. Αν αυτό που θες να κάνεις είναι να γεμίσεις document templates με data, θα πρότεινα να φτιάξεις pdf Forms και να τις γεμίσεις πάλι με το iTextSharp. Υπάρχουν και άλλες βιβλιοθήκες που θα σου κάνουν αυτή τη δουλειά όπως το pdfForge/PDFCreator που εκτός από το vb6/com βιβλιοθήκη έχει και αντίστοιχη .NET βιβλιοθήκη. Με μια trial του Adobe Acrobat μπορείς να το καταφέρεις.

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  10-09-2013, 02:17 74303 σε απάντηση της 74297

    Απ: Δημιουργία pdf από HTML [ASP.NET Web forms]

    Αυτό που πρέπει να υλοποιήσω είναι η δημιουργία ενός pdf όπου θα είναι μία λίστα με προϊόντα (κ οι περιγραφές τους) την οποία έχει δημιουργήσει ο χρήστης. Ο πελάτης το περιέγραψε σαν μία advanced λειτουργία εκτύπωσης, αντί ο χρήστης να τυπώσει στο χαρτί ας πάρει το ίδιο σε pdf. 

    Οπότε, σκεφτόμουν μία προσέγγιση όπου θα φτιάξω αυτό που θέλω σε HTML, π.χ. μία .aspx σελίδα, και να δώσω αυτήν τη σελίδα για να μου φτιάξει απευθείας το pdf, χωρίς να πρέπει να χτίσω μέσω κώδικα το layout του pdf αρχείου.

    Στα σχόλια προτείνουν μερικά, θα τα ρίξω κ αυτά μια ματιά.


    Τάσος Καραγιάννης

    Baby debugging steps...
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems