Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Sql database

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò kostasvit. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος pitaridis στις 05-01-2014, 22:28. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  04-01-2014, 12:49 74849

    Sql database

    Καλημέρα και καλή χρονιά

    έχω φτιάξει μια βάση για εγγραφή μελών, αλλά όταν τρέχω την σελίδα έχω αυτό το λάθος

    Compilation Error


    Description: An error occurred during the compilation of a resource required to service this request. Please review the following specific error details and modify your source code appropriately. 


    Compiler Error Message: CS1502: The best overloaded method match for 'System.Data.SqlClient.SqlCommand.SqlCommand(string, System.Data.SqlClient.SqlConnection)' has some invalid arguments


    Source Error:



    Line 26:             try

    Line 27:             {

    Line 28:                 cmd = new SqlCommand ("insert into Tb_Registration (Firstname,Lastname,Username,Password,Emailid,Phone,Address) values (@Firstname,@Lastname,@Username,@Password,@Emailid,@Phone,@Address)", con);

    Line 29:                

    Line 30:                 cmd.Parameters.AddWithValue("@Firstname", txtFirstname.Text.Trim());

     

     

     

    όλες της παραμέτρους της έχω δηλώσει πάντως. 

    Δημοσίευση στην κατηγορία: , ,
  •  05-01-2014, 12:46 74853 σε απάντηση της 74849

    Απ: Sql database

    Το μήνυμα αυτό σημαίνει πως οι παράμετροι του constructor για το SqlCommand (στη γραμμή 28) δεν είναι σωστοί. Το error χτυπάει λογικά πριν εκτελεστεί το query. Το object con τι τύπου είναι;

    Τάσος Καραγιάννης

    Baby debugging steps...
  •  05-01-2014, 22:28 74858 σε απάντηση της 74853

    Απ: Sql database

    Παρακάτω μπορείς να δεις ένα παράδειγμα εκτέλεσης της INSERT όπως την χρησιμοποιώ εγώ στα προγράμματα μου. 

    System.Data.DataSet MyDataSet = new System.Data.DataSet();
    string SQL1 = "INSERT INTO [Customers] ([Name], [Surname]) VALUES (@Name, @Surname); ";
    System.Data.SqlClient.SqlConnection MyConnection = new System.Data.SqlClient.SqlConnection(ConfigurationManager.ConnectionStrings["TourOpConnectionString"].ConnectionString);
    MyConnection.Open();
    System.Data.SqlClient.SqlCommand MyCommand = new System.Data.SqlClient.SqlCommand();
    MyCommand.Connection = MyConnection;
    MyCommand.CommandType = System.Data.CommandType.Text;
    MyCommand.CommandText = SQL1;
    MyCommand.Parameters.Add(new System.Data.SqlClient.SqlParameter("@Name", Name));
    MyCommand.Parameters.Add(new System.Data.SqlClient.SqlParameter("@Surname", Surname));
    MyCommand.ExecuteNonQuery();
    MyConnection.Close();

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems