Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Προσπαθεια δημιουργιας προγραμματος κρατησεων για ξενοδοχειο

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò KostasVBA. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος anthou στις 15-11-2014, 19:11. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  05-10-2014, 10:26 75738

    Προσπαθεια δημιουργιας προγραμματος κρατησεων για ξενοδοχειο

    Καλησπερα παιδια , πρωτο μου ποστ οπως βλεπετε. Λοιπον,οι οικογενεια μου εχει ενα μικρο ξενοδοχειο 30 δωματιων στην θεσσαλονικη και καθως το ανακαινιζουμε προσπαθω να φτιαξω ενα προγραμμα κρατησεων .Ξερω πως ακουγετε δυσκολο,ή ισως φαινετε ετσι σε εμενα αφου ξερω ελαχιστα απο προγραμματισμο...

    Αρχικα,εφτιαξα ενα excel στο οποιο εγραψα ημερομηνιες ,δωματια και στο οποιο το διαμορφωσα οσο μπορουσα τελως παντων. Επειτα εμαθα οτι υπαρχει το VBA στο excel και προσπαθησα να μαθω περισσοτερα για αυτο .

    Αυτο που θα ηθελα τωρα ειναι να φτιαξω ενα προγραμμα πανω στο excel ή και κατι καλυτερο αν βρω στο οποιο θα μπορω να προσθετω κρατησεις με στοιχεια.Κατι απλο!!

    Προτυπο μου ειναι αυτο το προγραμμα http://www.managinng.com/el/  καθως ειναι αρκετα απλο...αλλα σιγουρα δυσκολο να φτιαχτει.

    1)μηπως μπορειτε να μου πειτε ποιο προγραμμα θα μπορουσα να χρησιμοποιησω ?

    2)Το VBA θα μπορουσε να με βοηθησει ? καθως θα ηθελα να στηριχτω στο excel

    3) το προγραμμα στην ιστοσελιδα που σας εστειλα πως το εφτιαξε ? με ποιο προγραμμα ?

    Υ.Γ. Δεν ξερω αρκετα πραγματα οσο αναφορα τον προγραμματισμο αλλα εχω βαλει σκοπο να φτιαξω το προγραμμα ,εστω και σε 1 χρονο ,αρα θα μαθω τα παντα.


    Ευχαριστω πολυ παιδια !

    Δημοσίευση στην κατηγορία: , , ,
  •  13-11-2014, 16:54 75919 σε απάντηση της 75738

    Απ: Προσπαθεια δημιουργιας προγραμματος κρατησεων για ξενοδοχειο

    Το excel με την VBA μπορεί να σε βοηθήσει μόνο σε ένα αρχικό επίπεδο. Γενικότερα η VBA για το Excel είναι για να μπορείς να έχεις μεγαλύτερη εκφραστική δύναμη στους υπολογισμούς πάνω στο υπολογιστικό σου φύλλο και λιγότερο για να φτιάξεις μια ολοκληρωμένη εφαρμογή.

     Οπότε για μια εφαρμογή ξενοδοχείου που από ότι φαντάζομαι θα έχει και "πλάνο" κτλπ νομίζω δεν θα σε εξυπηρετήσει.

     Άρα έχεις δύο πιθανούς δρόμους:

    1) Μαθαίνεις C# και κατόπιν επιλέγεις να μάθεις WPF για να φτιάξεις μια desktop εφαρμογή με όσα χρειάζεσαι (κατέβασε και το Visual Studio Free edition για να μπορείς να δοκιμάζεις όλα αυτά)

    2) Μαθαίνεις HTML, JavaScript για να φτιάξεις μία Web εφαρμογή που θα κάνει το ίδιο αλλά σε αυτήν την περίπτωση πρέπει μετά να μάθεις και C# για να υποστηρίξεις υπηρεσίες σωσίματος στη βάση των στοιχείων κτλπ που γενικότερα ονομάζονται Web Services.

     Προφανώς για τους δύο παραπάνω δρόμους μπορείς να χρησιμοποιήσεις και άλλες γλώσσες. 

  •  15-11-2014, 19:11 75932 σε απάντηση της 75919

    Απ: Προσπαθεια δημιουργιας προγραμματος κρατησεων για ξενοδοχειο

    Νομίζω οτι είναι καλύτερα να ξεκινήσει  με τον πρώτο τρόπο που περιγράφεις και ειδικότερα με την VB  (Visual Studio for desktop) αφού έχει κάνει την αρχή με VB για excel

    Επίσης καλό είναι  να εγκαταστήσει και τον SQL Express (και τα δύο είναι δωρεάν)

    Ας μεταφέρει για αρχή του υπολογισμούς από το  excel και σιγά σιγά προχωρά και στα επόμενα στάδια

    καλή αρχή 

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems