Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Αλλαγες στων κωδικα

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò evagelos. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Παναγιώτης Καναβός στις 31-01-2015, 21:55. Υπάρχουν 8 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  30-01-2015, 00:31 76411

    Αλλαγες στων κωδικα

    Γεια σας παιδιά,

    Δεν ξερω πως να το ζητησω και θα το περιγραψω.

    εχω γραψει πχ string myStr = "asd";

    καποια στιγμή αργότερα το αλλαξα και το εκανα string myStr = "zxc"; και το παλιό το έβαλα σε σχολιο (//) και εγραψα ότι πχ εκανα την αλλαγη για τον α,β,γ λογο

    Πως μπορώ να τρέξω το προγραμμα μου με το 1ο string για να δω τι γινετε αλλα να μην χρειαστει να βγαλω απο τα σχολια τα παλιά και να βαλω τον "ανανεωμενο";

     

    Αν καταλαβε κανεις

  •  30-01-2015, 12:31 76413 σε απάντηση της 76411

    Απ: Αλλαγες στων κωδικα

    Μπορεις να παιξεις με preprocessor , αλλη τιμη σε Debug αλλη σε Release

     myStr="123";

    #if DEBUG

         myStr="asd";

    #endif 

  •  30-01-2015, 12:37 76414 σε απάντηση της 76411

    Απ: Αλλαγες στων κωδικα

    Ή μπορείς να διαβάζεις αυτό το string από το configuration, π.χ να προσθέσεις ένα νέο setting στο Project Settings με default τη νέα τιμή. Αν χρειάστηκε να αλλάξεις την τιμή του δύο φορές, μάλλον θα χρειαστεί και τρίτη
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  30-01-2015, 21:04 76415 σε απάντηση της 76414

    Απ: Αλλαγες στων κωδικα

    Μαλλον δεν το έχω περιγράψει σωστά γιατι δεν ειναι αυτό που νομίζω πως ειπαρχει στο VS.

    Θέλω να γυρίσω "πισω στο χρονο" τον κωδικά μου και να δω πως έπαιζε στην εκδοση 1.4 απο την 4.5 που ειμαι τώρα, γιατί ένας πελάτης μου ειπε ότι τοτε έπαιζε σωστά.

     

    ΥΓ. Τα νουμερα ειναι ενδεικτικά

  •  30-01-2015, 21:44 76416 σε απάντηση της 76415

    Απ: Αλλαγες στων κωδικα

    Δεν ξέρω αν πρόκειται για string, αλλά από αυτό που περιγράφεις είναι σα να έχει δοθεί "καρφωτή" τιμή σε μια global variable, στη συνέχεια άλλαξε η τιμή της, γράφτηκαν νέα functions που χρειάζονται τη νέα τιμή και στο τέλος έγινε break ο κώδικας επειδή παλαιότερα functions βασίζονταν στην παλιά τιμή...

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  31-01-2015, 06:59 76418 σε απάντηση της 76415

    Απ: Αλλαγες στων κωδικα

    evagelos:

    Μαλλον δεν το έχω περιγράψει σωστά γιατι δεν ειναι αυτό που νομίζω πως ειπαρχει στο VS.

    Θέλω να γυρίσω "πισω στο χρονο" τον κωδικά μου και να δω πως έπαιζε στην εκδοση 1.4 απο την 4.5 που ειμαι τώρα, γιατί ένας πελάτης μου ειπε ότι τοτε έπαιζε σωστά.

     

    ΥΓ. Τα νουμερα ειναι ενδεικτικά

    Στην περίπτωση αυτή προτείνω να δουλεύεις με ένα source control προγραμμα το οποίο σου κρατάει τις εκδόσεις του κώδικα. Εγώ χρησιμοποιώ τον TFS.  

  •  31-01-2015, 16:56 76420 σε απάντηση της 76418

    Απ: Αλλαγες στων κωδικα

    Αυτό εννούσα

    Υπαρχει καποιο tutorial?

  •  31-01-2015, 17:06 76421 σε απάντηση της 76420

    Απ: Αλλαγες στων κωδικα

    Θα βρεις πολλά στο Internet. Σχετικά πρόσφατα η Microsoft έχει δημιουργήσει το visualstudioonline.com. Τι σημαίνει αυτό για εσένα πρακτικά. Οτι αν κανείς sign in στην έκδοση του visual studio, ακόμα και στην νέα δωρεάν community edition τότε το visual studio θα σου δημιουργήσει ένα χώρο στην συγκεκριμένη ιστοσελίδα όπου ο κώδικας σου θα βρίσκεται κάτω από το source control της επιλογής σου. Η δωρεάν έκδοση του TFS που σου δίνουν δεν σου δίνει όλες τις δυνατότητες που μπορείς να έχεις αλλά σου δίνουν την βασική που θέλεις με το code versioning.

    Ο κωδικας σου βρίσκεται πάντα στο cloud και μπορείς να δουλεύεις ταυτόχρονα από όσα μηχανήματα θέλεις χωρίς να κρατάς κόπιες του προγράμματος σε μια εξωτερική πηγή που θα την μεταφέρεις συνέχεια μαζί σου. Τα οφέλη παρά πολλά όπως καταλαβαίνεις. Και πάνω από όλα η υπηρεσία είναι δωρεάν. Αξίζει να τους ρίψεις μια ματιά. 

  •  31-01-2015, 21:55 76422 σε απάντηση της 76421

    Απ: Αλλαγες στων κωδικα

    Το πιο δημοφιλές source control είναι το Git, το οποίο υποστηρίζεται και από τον TFS - βασικά ο κώδικας του επόμενου .NET αυτό χρησιμοποιεί. Πέρα από το Visual Studio Online υπάρχει και το GitHub - επίσης, το ποιο δημοφιλές repository για git. Σχεδόν όλα τα open source projects θα τα βρεις στο Github, ακόμα και το ίδιο το .NET. Στην πραγματικότητα, το Git είναι ο αδιαφιλονίκητος βασιλιάς των source control.

    Το Git δεν απαιτεί κάποιο server και κυριολεκτικά μπορείς να το στήσεις σε δευτερόλεπτα. Στην απλούστερη μορφή του, το git χρειάζεται να εγκαταστήσεις μόνο ένα command-line εργαλείο.  Υπάρχουν όμως και addins για το Visual Studio (περιλαμβάνεται από το Visual Studio 2013 Update 3 και μετά), ή για Explorer, το TortoiseGit. 

    Θα βρεις πάρα πολλά tutorial, που ξεκινάνε από τα πιο απλά μέχρι τα πιο περίεργα θέματα. Tο Github έχει μία πολύ καλή λίστα στο https://help.github.com/articles/good-resources-for-learning-git-and-github/.

     Να το ξαναπώ κιόλας, το ίδιο το Visual Studio υποστηρίζει πλέον Git. Οι οδηγίες του Visual Studio 2013 είναι στο https://msdn.microsoft.com/en-us/library/hh850437.aspx ενώ για το Visual Studio 2012 υπάρχει το "Visual Studio Tools for Git" addin από την ίδια τη Microsoft


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems