Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

asp.net mvc how recieve json

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Bill . Τελευταία δημοσίευση από το μέλος George Parissis στις 26-06-2015, 06:42. Υπάρχουν 6 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  24-06-2015, 00:08 77108

    asp.net mvc how recieve json

        Παιδιά είμαι τελείως νέος στο web development και θέλω να κάνω την εξής ερώτηση. Έχω ένα web site x και έχω και ένα web site y. To web site x είναι το δικό μου. Τώρα το σενάριο είναι το παρακάτω :

    •  Το y web site θα μου στείλει ένα json εφόσον εγώ του δώσω ένα url.
    Ερώτηση 1η πως να κάνω εγώ έναν controller ή ότι άλλο για να παίρνω το json που μου στέλνει και να το βάζω σε μια βάση δεδομένων.  πχ το json μου στέλνει ένα όνομα και ένα επώνυμο. Εγώ θέλω με κάποιο τρόπο να το παίρνω και να το αποθηκεύω στη βάση μου. Ξέρω η ερώτηση για έναν έμπειρο είναι χαζή έως προκλητική αλλά δεν έχω ιδέα πως να το κάνω αυτό και σε μια αναζήτηση στο google πιο πολύ μπερδεύτηκα πάρα κατάλαβα. Επίσης αν το πάρω πως θα το κάνω parsing ώστε να σώσω στη βάση το κάθε πεδίο.
      Υπάρχει κάνα σχετικό url ή κάτι αντίστοιχο να το διαβάσω και να το καταλάβω ????
     
    Ευχαριστώ 

       


      select DATEDIFF(dd,GetDate(),'20140731') AS EΠΟΜΕΝΕΣ_ΔΙΑΚΟΠΕΣ
      Δημοσίευση στην κατηγορία: ,
    •  24-06-2015, 22:29 77109 σε απάντηση της 77108

      Απ: asp.net mvc how recieve json

      Για το τελευταίο τμήμα της ερώτησης σου υπάρχει η parseJson function (https://gist.github.com/puleos/877026) από τον P. Factor την οποία την προτείνω διότι την χρησιμοποιούμε ευρέως στην εργασία μου. Ίσως χρειαστείς να την πειράξεις λίγο αλλά είναι η αρτιότερη από όλες όσες θα βρεις και η μόνη λύση μέχρι να βάλεις SQL Server 2016 που έχει native JSON support.

       


      Antonios Chatzipavlis

    •  25-06-2015, 04:19 77110 σε απάντηση της 77108

      Απ: asp.net mvc how recieve json

      Για το πρώτο, εφόσον μιλάς για controller θα καλέσεις το site y από τον server και όχι από τον browser. Στην περίπτωση αυτη θα χρησιμοποιούσα WebClient. Καλείς την function DownloadString και περνάς την διεύθυνση που θέλεις. 

       https://msdn.microsoft.com/en-us/library/system.net.webclient(v=vs.110).aspx

      Αν θέλεις να καλέσεις το site y από τον browser εκεί όντως θα μπλέξεις. 

       

       

       

    •  25-06-2015, 09:09 77111 σε απάντηση της 77110

      Απ: asp.net mvc how recieve json

      Το site y είναι μια υπηρεσία (όχι services) όπου δέχεται ένα url (δικό μου) όπου θα μας κάνει post ένα JSON. Οπότε δε μπορώ να βάλω στον conroller το site y (γενικά το site y το μόνο που μπορεί να κάνει είναι εφόσον του δώσω ένα url δικό μου να μου στέλνει ένα JSON να κάνει post ένα JSON) και εγώ το μόνο που θέλω είναι έναν τρόπο να διαβάζω (να παίρνω αυτό το JSON) αρχείο.
      select DATEDIFF(dd,GetDate(),'20140731') AS EΠΟΜΕΝΕΣ_ΔΙΑΚΟΠΕΣ
    •  25-06-2015, 14:50 77112 σε απάντηση της 77111

      Απ: asp.net mvc how recieve json

      Μάλλον δεν κατάλαβες ή το έγραψα με τέτοιον τροπο που δεν σε βοήθησε να το καταλάβεις. Το site y έχει ένα url. Δεν με ενδιαφέρει αν ειναι service ή website απλά ότι υπάρχει σε αυτό το url και μου επιστρέφει JSON. Στην WebClient θα περάσεις σαν παράμετρο στην DownloadString αυτό το url. Το δικό σου url θεωρείτε παράμετρος του url του site y. Αν κανεις get το περνάς σαν query string αν ειναι post το γράφεις στο body του request. 

       

    •  26-06-2015, 00:30 77115 σε απάντηση της 77112

      Απ: asp.net mvc how recieve json

      Οκ προφανώς δεν σε κατάλαβα. Μπορείς να μου στείλεις ένα url με ένα παράδειγμα βήμα βήμα πως κάνω ένα url να λαμβάνει ένα json σε mvc ? Γιατί δε ξέρω πως να ξεκινήσω κι από που...
      select DATEDIFF(dd,GetDate(),'20140731') AS EΠΟΜΕΝΕΣ_ΔΙΑΚΟΠΕΣ
    •  26-06-2015, 06:42 77116 σε απάντηση της 77115

      Απ: asp.net mvc how recieve json

      Υπάρχουν αρκετά στο Web αλλά για να σε βοηθήσω έψαξα και διάλεξα ένα στην τύχη. http://www.codeproject.com/Tips/397574/Use-Csharp-to-get-JSON-data-from-the-web-and-map-i

      Αν δεν σου κάνει μπορείς να συνεχίσεις την αναζήτηση μέχρι να βρεις ένα που σου ταιριάζει περισσότερο.

    Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
    Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems