Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πρόβλημα με "If" Statement

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Teo.L. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Παναγιώτης Καναβός στις 14-12-2015, 14:15. Υπάρχουν 1 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  13-12-2015, 04:47 77516

    Πρόβλημα με "If" Statement

    Καλησπέρα, είμαι καινούργιος στο site αλλά και στην vb.net γενικότερα... Ελπίζω να διάλεξα το σωστό μέρος για να κάνω το post... 
    Ενώ τρέχω κανονικά ένα *mp3 στην φόρμα μου, όταν βάζω το "Play" μέσα σε ένα if δεν τρέχει ποτέ.. Παραθέτω απο κάτω το κομμάτι του κώδικα..


    Public Declare Function mciSendString Lib "winmm.dll" Alias "mciSendStringA" (ByVal lpstrCommand As String, ByVal lpstrReturnString As String, ByVal uReturnLength As Integer, ByVal hwndCallback As Integer) As Integer
    Private Sub Form1_Load(sender As Object, e As EventArgs) Handles MyBase.Load
    Dim musicAlias As String = "myAudio"
       Dim file As String = System.IO.Path.Combine(Application.StartupPath, "tick.mp3")
    If (Not System.IO.File.Exists(file)) Then System.IO.File.WriteAllBytes(file, My.Resources.tick) End If Dim musicPath As String = "tick.mp3" mciSendString("Open " & musicPath & " alias " & musicAlias, CStr(0), 0, 0) If Label1.Text = "10" then mciSendString("play " & musicAlias, CStr(0), 0, 0) 
    End If  End Sub 
    ΥΓ: Με My.Computer.Audio.Play(My.Resources.tick, AudioPlayMode.Background) ,  δουλεύει, αλλά θέλω να παίζω πολλούς ήχους ταυτόχρονα.
    Δημοσίευση στην κατηγορία:
  •  14-12-2015, 14:15 77517 σε απάντηση της 77516

    Απ: Πρόβλημα με "If" Statement

    Γιατί ελέγχεις το περιεχόμενο του *Label*? Αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ. Μήπως ήθελες να ελέγξεις κάποιο text box? 

    Άλλα πράγματα που πρέπει να ελέγξεις είναι¨

    1. Τι σου επιστρέφει η mciSendString γιατί αν επιστρέφει κωδικό λάθους, δεν το καταλαβαίνεις ποτέ.

    2. Αντί να φτιάχνεις τα commands στη γραμμή που στέλνεις την εντολή, φτιάξε τα και βάλτα σε *ξεχωριστά* variables. *Μπορείς* να παίξεις το mp3 με τα ίδια string ή υπάρχει πρόβλημα στα string? 

     


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems