Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

vangelisan - Βαγγέλης Αναγνωστόπουλος

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò vangelisan. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος vangelisan στις 19-01-2006, 05:54. Υπάρχουν 0 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  19-01-2006, 05:54 8800

    vangelisan - Βαγγέλης Αναγνωστόπουλος

    Συνημμένα: photo.jpg

    Κατ' αρχήν συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές που δημιούργησαν και συντηρούν αυτό το forum.
    Ας συστηθώ και εγω με τη σειρά μου λοιπόν...

    Λέγομαι Βαγγέλης Αναγνωστόπουλος και είμαι 36 ετών.

    Η πρώτη μου επαφή με την πληροφορική έγινε σε μικρή ηλικία με το best-seller της Sinclair, το spectrum ΖΧ (αχ αυτές οι γομολάστιχες)
    Η μηχανή όμως που άλλαξε καθοριστικά την πορεία μου και με έκανε να ενδιαφερθώ για τον προγραμματισμό, ήταν ο Sinclair QL, με την πρώτη basic που είχε αρχήσει να δομείται κάπως με τη χρήση Procedures και Functions. Επιτέλους οχι αλλο GOSUB και GOTO...

    Παράλληλα με την πληροφορική, η μεγάλη αγάπη μου, πλήν της κυρίας μου, ήταν και είναι η μουσική και συγκεκριμένα το πιάνο και τα ηλεκτρονικά μουσικά όργανα (συνθετητές)
    Την δεκαετία του 80, εβλεπα δειλα-δειλά την πληροφορική να μπαίνει στη μουσική με τους πρώτους ψηφιακούς συνθετητές και τα sequencers.
    Επόμενη στάση για μένα ο ATARI ST με το ενσωματωμένο ΜIDI interface που μου έδωσε τη δυνατότητα της ενορχήστρωσης με λογισμικά όπως το Pro24 και αργότερα το Cubase. Σε επίπεδο προγραμματισμού ο ATARI δεν υστερούσε καθόλου. Προσωπικά υπηρξα fun της GFA basic.

    Και ενώ όλα δείχνουν ότι η πορεία μου θα είναι κάτι σε ηχοληψία, μουσκή σύνθεση και παραγωγή (είχα ήδη δουλέψει σε διάφορα studios) μια απόφασή τα αλλάζει όλα.
    Η απόφαση να φοιτήσω στο Τμημα Ηλεκτρονικής του ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ. Το τμήμα δεν είχε και ιδιαίτερη σχέση βέβαια με την πληροφορική, πλήν κάτι μαθημάτων με Ζ80 assembly, PLC και κάτι θεωρητικά μαθήματα.  Αυτό που διασκέδασα πολύ ήταν οι πλάκες που έκανα με το UNIX mainframe (τοτε) της σχολής. Ταυτόχρονα τότε ξεκινάω να εργάζομαι μεταμεσονύκτιες ώρες στην κρεαταγορά του Ρέντη.

    Με το πτυχίο στο χέρι εκπληρώνω ως ΣΤΡ ΤΘ τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις.

    Η ένταξή μου σε δουλεια με αντικείμενο κοντά στις τεχνολογίες, που ήδη ήξερα, δεν αργεί να έρθει.
    Το αντικείμενο της εργασίας είναι μηχανικός υποστήριξης σε επαγγελματικά συστήματα ήχου και εικόνας.
    Κυριότερα έργα η σχεδίαση και υλοποίηση του ήχου σε τρία ΟΒ-VΑN της ΕΡΤ και λίγο αρότερα η σχεδίαση και υλοποίηση δύο ραδιοφωνικών studios και μέρους του συστήματος παρουσίασης αποτελεσμάτων στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου Αθήνα 97.

    Η επόμενη μεταγραφή είναι μια εταιρεία Παραγωγής Τηλεοπτικών, Ραδιοφωνικών, Κινηματογραφικών Παραγωγών και Διοργάνωσης Events.
    Εκεί ξεκινάω με σκοπό να σχεδιάσω τις νέες εγκαταστάσεις της εταιρείας και να υλοποιήσω το relocation.

    Το μηχανογραφικό δίκτυο που στήνεται περιλαμβάνει fiber backbone, switches & routers, 13 Servers (Windows, Linux), 12 μηχανήματα επεξεργασίας εικόνας και ήχου από διάφορους vendors και με διάφορα λειτουργικά συστήματα (Windows, MAC-OS, IRIX, Linux, Quantel-OS), 40-50 workstations.

    Ταυτόχρονα αναπτύσσω υποσυστήματα για την εταιρεία όπως :

    > Σύστημα διαχείρισης και διανομής αρχείων μέσω διαδικτύου (για να κάνουν download οι πελατάρες μεγάλα αρχεία πχ ψηφιοποιημένες ταινίες)
    > Σύστημα διαχείρισης μοντέλλων και ηθοποιών (6000 άνθρωποι με βίντεο και φωτο)
    > Σύστημα κατανομής εργασιών (nertwork batch rendering) για το Maya της Alias  (λογισμικό 3D Modelling & Animation)
    > Σύστημα απομακρυσμένων διαγνωστικών σε μηχανές με serial ports (telnet server που με κατάλληλα commands επικοινωνεί με 16 serial ports)
    > Εφαρμογές μετατροπής custom YUV image format (Quantel VPB) σε RGB TGA και αντίστροφα (με χρήση των file specification)
    > Εφαρμογές custom FTP Client (άστο, δεν θές να ξέρεις.....)
    > 3D Studio MAX plug-ins σε maxscript (ότι χειρότερο μπορει να σου τύχει)
    > Web Application για απεικόνιση συνολικής εικόνας προμηθευτή που είναι καταχωρημένος σε πολλες εταιρείες στο ΚΕΦΑΛΑΙΟ


    Επίσης συχνά αναπτύσσω εφαρμογές και για πελάτες της εταιρείας, οπως :

    > Σύστημα ηλεκτρονικής ψηφοφορίας 500 ατόμων για το διήμερο event του milleniumAD στο γκάζι
    > Λογισμικό για τηλεπαιχνίδια πχ TV-Magic (οχι, δεν είμαι Ολυμπιακός)
    > Παιχνίδια Quiz, στρατηγικής, κληρώσεις, κλπ για διάφορα events

    Ενα από τα σημαντικότερα έργα (και ουσιαστικά το τελευταίο) με την εταιρεία αυτή ήταν η Ολυμπιακή Λαμπαδηδρομία σε συνεργασία με το μεγάλο χορηγό της.
    Σ' αυτό το έργο δημιούργησα ένα σύστημα διαχείρισης περιεχομένου και ένα μικρό συστηματάκι spam Embarrassed [:$], ωστε, σε καθημερινή βάση 1500 δημοσιογράφοι να δέχονται στο e-mail τους ένα link που τους επιτρέπει την πρόσβαση σε συγκεκριμένη ενότητα, και με συγκεκριμένο υλικό για τον κάθε ένα.
    Το υλικό ήταν φωτογραφίες και δελτία τύπου.
    Ολη η ενημέρωση του συστήματος αυτού γινόταν από το δρόμο μέσω δικτύου GPRS.

    Εδώ και αρκετό καιρό ξεκίνησα τη δική μου προσπάθεια η οποία με έχει οδηγήσει στη δημιουργία μιας εταιρείας.
    Το αντικείμενο της είναι η ανάπτυξη συστημάτων πληροφορικής και η παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών.
    Το  κυριότερο έργο μέχρι σήμερα είναι ένα σύστημα παρακολούθησης και καταγραφής της δημοσιότητας (τηλεόραση, ραδιόφωνο, τύπος, διαδίκτυο) σε κάποιο υπουργείο.

     

     


     



    Βαγγέλης Αναγνωστόπουλος
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems