Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

WS-Coordination – CRM 3.0

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò egeorge. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος vxan στις 30-03-2006, 21:43. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  29-03-2006, 18:09 11330

    WS-Coordination – CRM 3.0


    Θα ήθελα βοήθεια στη ανάπτυξη web εφαρμογής η οποία μέσα από web services του CRM 3.0 θα παρέχει την δυνατότητα σε ένα μέλος (contact) του CRM να κάνει εγγραφή και να λάβει τον αριθμό μέλους του. Ο αριθμός μέλους αποδίδετε στο μέλος με βάση ένα trigger και θα πρέπει να έχω την δυνατότητα να επιστρέφω στον πελάτη την ίδια στιγμή.

    Το πρόβλημα που παρουσιάζετε είναι ότι για την εφαρμογή της συγκεκριμένης διεργασίας και με βάση το γεγονός ότι υπάρχει δυσκολία στην αλλαγή της  βάσης για λόγους συμβατότητας,  θα πρέπει να χρησιμοποιήσω περισσότερα από ένα web services τα οποία και θα επικοινωνούν.

    Η λύση που σκέφτομαι είναι να χρησιμοποιήσω το web service του CRM για να δημιουργηθεί το contact και στην συνέχεια, και εφόσον έχει ολοκληρωθεί η εγγραφή με ένα δεύτερο web service να επιστρέφω τον αριθμό μέλους που δημιουργήθηκε. Το πρόβλημα εδώ είναι ο έλεγχος του πρώτου web services (επιτυχής ή όχι και μετά από πόση ώρα) και στην συνέχεια η σύνδεση του πρώτου web service με το δεύτερο για να πάρω τον σωστό αριθμό μέλους.

    Λύση για την σύνδεση των web services θα μπορούσε να είναι η χρήση ενός τυχαίου ID, το όποιο σε περίπτωση λάθους να υπάρχει και σαν reference. Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση για το θέμα αυτό?

    Επίσης, δεύτερο και πολύ σοβαρό θέμα είναι η υλοποίηση του WS-Coordination. Εκτός από άρθρα που αναφέρονται θεωρητικά στο θέμα δεν έχω βρει code examples που να εξασφαλίζουν την επικοινωνία των web services και μάλιστα χωρίς να επέμβω στα business processes του CRM και της συγκεκριμένης εφαρμογής.

    Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν χρήσιμη.


    Ευχαριστώ,

    Γιώργος.


    Θρυλικός Προγραμματιστής
  •  30-03-2006, 00:45 11342 σε απάντηση της 11330

    Απ: WS-Coordination – CRM 3.0

    Γιώργο και πάλι γειά σου ...



    η λύση που χρησιμοποιώ αυτό το διάστημα είναι να καλώ τα web services του CRM και μετά να καλώ Web Services που ενημερώνουν ένα άλλο σύστημα.

    Να έχεις υπόψη σου ότι το CRM δεν υποστηρίζει transactions (από όσο ξέρω - οποιαδήποτε αλλη πληροφορία ευπρόσδεκτη) όπότε πρέπει να βρεις διάφορες περιέργες λύσεις για να καλυφθείς. Μια άλλ ηλύση είναι να καλείς από το 2ο WS το WS του CRM οπότε και να έχεις καλύτερη διαχείριση ενός transaction.



    Κατά τ' άλλα φιάχνεις απλά WS και εχεί πλέον δε χρειάζεται ιδιαίτερη φιλοσοφία



    Ελπίζω να ήμουν χρήσιμος



    Φιλικά Βαγγέλης




    Βαγγέλης Ξανθάκης
    Independent Consultant
    www.aylos.com
  •  30-03-2006, 03:36 11348 σε απάντηση της 11342

    Απ: WS-Coordination – CRM 3.0

    Γιώργο και Βαγγέλη γειά σας

    Συγνώμη που παρεμβαίνω αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας για το πώς θα ήταν καλύτερα να ενσωματώσω δικές μου aspx σελίδες μέσα στο CRM 3.Έχω διαβάσει δυο άρθρα

    1. http://msdn.microsoft.com/library/default.asp?url=/library/en-us/dnmbscrm1_2/html/mbs_crmCAAT.asp

    όπου γίνονται reference τα Microsoft.Crm.Platform.Proxy.dll και Microsoft.Crm.Platform.Types.dll και φτιάχνεις εσύ class για να κάνεις parsing το xml που επιστρέφουν τα api του CRM και το



    2. http://www.mscrmguy.com/hols/customforms/custom_forms_hol.html όπου η aspx σελίδα καλεί τα crm services.



    και στις δυο περιπτώσεις ενσωματώνεις τις aspx μέσα απο iframe στο CRM.



    Ποια είναι κατα τη γνώμη σας η καλύτερη προσέγγιση? Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος. Αν έχετε οτιδήποτε σχετικό θα ήταν μεγάλη βοήθεια



    Σας ευχαριστώ πολύ
  •  30-03-2006, 21:43 11385 σε απάντηση της 11348

    Απ: WS-Coordination – CRM 3.0

    Ένας τρόπος για να το κάνεις είναι να τις βάλεις στην ίδια την εφαρμογή του CRM 3.0 και να είναι μέρος της εφαρμογής. Πρέπει να χεις βέβαια υπόψη ότι σε κάθε περίπτωση που θα γίνει κάποιο upgrade ή θα πέσει κάποιο service pack ότι μπορεί να εξαφανιστούν από κει. Άρα πρέπει να πάρεις τα μέτρα σου.



    Φιλικά Βαγγέλης
    Βαγγέλης Ξανθάκης
    Independent Consultant
    www.aylos.com
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems