Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

TAPI - CAPI και ISDN Fritz!Card PCI

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò R@_. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος R@_ στις 27-03-2006, 14:21. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  24-03-2006, 15:40 11077

    TAPI - CAPI και ISDN Fritz!Card PCI

    Μήπως γνωρίζει κανείς με ποιόν τρόπο μπορώ να διαχειριστώ ξεχωριστά τις δύο (εσωτερικές, Β1 και Β2) γραμμές της ISDN; Φανταζόμουν ότι αυτό θα γινόταν αυτόματα. Παράδειγμα : παίρνει κάποιος το 2101234567, ακούει το προηχογραφημένο μήνυμα-μενού και ανάλογα κάνει τις επιλογές του μέσω DTMF (οι οποίες ενδεχομένως να τον πηγαίνουν σε άλλα υπομενού). Παράλληλα καλεί κάποιος άλλος το ίδιο νούμερο οπότε θα πρέπει και εκείνος να τύχει της ίδιας μεταχείρισης με τον πρώτο Wink [;)]. Αυτό δυστυχώς δεν το κατάφερα Sad [:(]

    Περίμενα ότι θα είχα κάποιον τρόπο να παρακολουθώ ξεχωριστά κάθε γραμμή. Πολύ πιθανό να υπάρχει και να μην τον έχω βρει.

    Ακόμα και η χρήση ενός control είναι αποδεκτή.

  •  24-03-2006, 18:05 11087 σε απάντηση της 11077

    Απ: TAPI - CAPI και ISDN Fritz!Card PCI

    Το βιβλιαράκι με τα AT commands που έρχεται μαζί με κάθε συσκευή ISDN το κοίταξες;

    Υπάρχουν στάνταρ απαντήσεις από το Modem που μπορείς να καταλάβεις από το νούμερο του καλούντος μέχρι και το είδος της κλήσης, data, fax, voice και να μπορέσεις να δώσεις εσύ εντολή στην συσκευή να κάνει κάτι. Όλα αυτά με την βοήθεια του control της σειριακής θύρας, ή με την χρήση του CAPI driver που έρχεται με την συσκευή...

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  27-03-2006, 11:56 11205 σε απάντηση της 11077

    Απ: TAPI - CAPI και ISDN Fritz!Card PCI

    Το manual της κάρτας (ISDN Fritz!Card PCI) δεν είχε AT εντολές ούτε για δείγμα. Και δεν ξέρω αν είναι λογικό να ασχοληθώ με αυτές εφόσον έχω διαθέσιμο το CAPI και το TAPI. Πιστεύω ότι με τα APIs μπορώ να είμαι ανεξάρτητος από το hardware. Για το CAPI, εκτός του http://www.capi.org, βρήκα πληροφορίες σε γερμανικά sites κατά κύριο λόγο όπως το http://www.marclanger.de/en/capi.php?sub=2. Προσωπική προτίμηση σε κάποιο από τα δύο APIs δεν έχω. Αν γνωρίζει κάποιος τον τρόπο να διαχειριστεί ξεχωριστά τις γραμμμές σε κάποιο από τα δύο ας μου τον πει. Επίσης και η χρήση κάποιου third party ocx είναι εξίσου αποδεκτή.





  •  27-03-2006, 12:35 11208 σε απάντηση της 11205

    Απ: TAPI - CAPI και ISDN Fritz!Card PCI

    Δές το παρακάτω link ισως σου κάνει



    http://www.exceletel.com/products/teletools.htm
    Ιωάννης Μανουσάκης
  •  27-03-2006, 14:21 11215 σε απάντηση της 11077

    Απ: TAPI - CAPI και ISDN Fritz!Card PCI

    Ευχαριστώ πολύ. Θα το τσεκάρω
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems