Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Captcha σε winforms?

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Παπαδημητρίου Γεώργιος. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Markos στις 17-12-2008, 21:01. Υπάρχουν 1 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  17-12-2008, 19:40 46954

    Captcha σε winforms?

    Γεια χαρά,

    θα ήθελα τη γνώμη σας για προσθήκη ή όχι captcha σε winForm εφαρμογή.
    Ναι πολύ καλά διαβάσατε, σε winForm οχι ASP.

    Μήπως είναι too much for nothing?

    (Η εγκατάσταση της εφαρμογής θα γίνεται via clickonce).

  •  17-12-2008, 21:01 46956 σε απάντηση της 46954

    Απ: Captcha σε winforms?

    Τίποτε δεν είναι too much ή αστείο. Αρκεί να υλοποιείται και να εφαρμόζεται για τον κατάλληλο σκοπό. Αν πρόκειται να το κάνεις θεωρώντας ότι έτσι θα αποτρέψεις κακόβουλους χρήστες από το να χρησιμοποιήσουν παράνομα την εφαρμογή σου, τότε δε βλέπω σε τι περισσότερο μπορεί να ωφελήσει το captcha από το "απλό" product key. Εκτός κι αν έχεις σκεφτεί κάτι που μας διαφεύγει, αλλά για ευνόητους λόγους δεν το μοιράζεσαι μαζί μας. Αν τώρα θέλεις να προστατεύσεις τα δεδομένα του χρήστη τότε το πράγμα αλλάζει.

    Μόλις διάβασα το post σου, το μυαλό μου πήγε αμέσως σ' αυτό το thread. Όσο καλά και αν προστατεύσεις την πρόσβαση στα δεδομένα μέσα από δικαιώματα και policies, ακόμα και σ' αυτή την περίπτωση δεν προφυλάσσεις το χρήστη (ή τον υπερ-χρήστη) από ατυχήματα. "Μου έβγαλε μήνυμα αν θέλω να προχωρήσω στη διαγραφή 100.000 εγγραφών και πάνω στη βιασύνη μου πάτησα 'OK' αντί για 'Cancel'. Τώρα τι μπορώ να κάνω;". Σ' αυτό το σενάριο ένα captcha θα διασφάλιζε ότι η διαγραφή των στοιχείων ήταν ενσυνείδητη ενέργεια και δε σε κοροϊδεύει όταν σε παίρνει στο τηλέφωνο.

    Αν τώρα έχεις σκεφτεί κάποιο σενάριο στο οποίο το captcha μπορεί να χρησιμοποιηθεί πιο αποτελεσματικά και να έχει εφαρμογή στην προστασία μιας windows εφαρμογής, δώσε περισσότερες πληροφορίες.


    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems