Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πρόβλημα στον καθορισμό relationships

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò DrMad. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος DrMad στις 08-08-2006, 14:37. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  03-08-2006, 02:19 15426

    Πρόβλημα στον καθορισμό relationships

    Συνημμένα: tstnorm.zip

    Καλησπέρα σε όλους,

    "Κόλλησα" στο εξής ζήτημα στην Access:

    Εσωκλείω attached βάση δεδομένων με 3 tables:

    Το table Persons περιέχει 2 πεδία, PersonID και Person Name

    Το table ParameterTypes περιέχει 2 πεδία, ParameterTypeID και ParameterName

    Το table Values περιέχει 4 πεδία, ID, PersonID, ParameterTypeID, ParameterValue

    Ο στόχος μου είναι ο εξής:

    Στην φόρμα frmPersons φαίνονται τα άτομα καθώς και το ύψος και το βάρος του καθενός. Αυτό που δεν ξέρω είναι πώς με την προσθήκη καινούργιας εγγραφής στον πίνακα Persons, θα προστίθενται νέες εγγραφές για Height και Weight στον πίνακα Values.

    Επιπλέον, εάν προσθέσω νέα εγγραφή στον πίνακα ParameterTypes (πχ, Race) θα ήθελα να προστίθεται σε όλες τις υπάρχουσες ως κενή και σε όλες τις επόμενες.

    Το ξέρω ότι στο συγκεκριμένο παράδειγμα εάν χρησιμοποιούσα 2 πίνακες μόνο αντί για 3, με το Height, και το Weight ως ονόματα πεδίων λύνεται το πρόβλημα, αυτό που θέλω να ρωτήσω εάν μπορώ να πετύχω το ίδιο αποτέλεσμα με αυτή τη δομή.


    Μισώ τα ξυπνητήρια!!!!!!
  •  03-08-2006, 10:35 15432 σε απάντηση της 15426

    Απ: Πρόβλημα στον καθορισμό relationships

    Φοβάμαι οτι αυτό που ζητάς να κάνεις δεν έχει άμεση σχέση με relations. Η λογική της αυτοματοποιημένης εκτέλεσης ενεργειών σε άλλους πίνακες (insert, update) κατά την εισαγωγή στοιχείων σε ένα πίνακα παραπέμπει στη λογική των triggers. Ομως, δυστυχώς, στην Access αυτή η λειτουργικότητα δεν υπάρχει out-of-the-box και πιστεύω οτι θα πρέπει να την υλοποιήσεις με κώδικα από την πλευρά της φόρμας.
    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  08-08-2006, 14:37 15582 σε απάντηση της 15426

    Απ: Πρόβλημα στον καθορισμό relationships

    Ευχαριστώ.

    Η κάθε προσθήκη εγγραφής στον ένα πίνακα δηλαδή πρέπει να γίνεται με κώδικα ή triggers για την δημιουργία των πεδίων στους άλλους.


    Μισώ τα ξυπνητήρια!!!!!!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems