Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Μεταφορά βάσης SQL Server 2000 σε άλλο server

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò dtakis. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος dtakis στις 21-08-2006, 13:37. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  18-08-2006, 17:28 15705

    Μεταφορά βάσης SQL Server 2000 σε άλλο server

    Θέλω να κάνω migrate μερικές βάσεις δεδομένων (όχι ολόκληρο τον SQL server) σε άλλο μηχάνημα (στο οποίο έχω και Remote Desktop Connection) από το παλιό στο οποίο έχω μόνο access μέσω του SQL Server Enterprise Manager καθώς διαθέτω τα στοιχεία για να συνδεθώ σε κάθε βάση χωριστά μέσω του χρήστη της βάσης και του password που έχω ορίσει (Δεν έχω φυσική πρόσβαση στο παλιό μηχάνημα, ούτε Remote Desktop Connection).

    Γνωρίζει κάποιος πως μπορεί να γίνει μια μεταφορά; (στην ουσία θέλω να κάνω backup & restore τη βάση με τα δεδομένα της, users & passwords τα έχω περάσει από την αρχή)

    Δοκίμασα να κάνω registration μία μία τις βάσεις αλλά η επιλογή για backup είναι για τοπικό backup (το οποίο δεν μπορώ να πάρω)

    Τώρα δοκιμάζω το wizard Import / Export data και επέλεξα την επιλογή copy tables and views και σε άλλο βήμα Save DST. Θα ήθελα να μου πείτε ποιον θεωρείτε ως τον καλύτερο τρόπο και ποιες ρυθμίσεις είναι πρέπουσες για copy της βάσης σε άλλο μηχάνημα.

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
  •  19-08-2006, 14:10 15707 σε απάντηση της 15705

    Απ: Μεταφορά βάσης SQL Server 2000 σε άλλο server

    Ο πιο εύκολος τρόπος είναι μέσω των Data Transformation Services (DTS) που έχει ο SQL Server. Ουσιαστικά αυτό κάνεις και εσύ με τον wizard.

  •  21-08-2006, 10:48 15715 σε απάντηση της 15705

    Απ: Μεταφορά βάσης SQL Server 2000 σε άλλο server

    Ωραία συνεπώς βαδίζω σωστά Μάκη (Πως πάει στο ΠΑΠΕΙ;)! Να ρωτήσω κάτι ακόμα ... Μετέφερα 2 βάσεις χωρίς πρόβλημα αλλά σε μερικές όταν κάνω την ίδια εργασία μου χτυπάει error για το login του χρήστη της βάσης παρόλο που ξέρω από το web.config της εφαρμογής ότι βάζω το σωστό.

    Δείτε και το error message:

    ---------------------------

    SQL Server Enterprise Manager

    ---------------------------

    A connection could not be established to x.x.x.x.

    Reason: Cannot open user default database. Login failed..

    Please verify SQL Server is running and check your SQL Server registration properties (by right-clicking on the x.x.x.x node) and try again.

    ---------------------------

    OK

    ---------------------------

    Καμιά ιδέα;

  •  21-08-2006, 13:27 15719 σε απάντηση της 15715

    Απ: Μεταφορά βάσης SQL Server 2000 σε άλλο server

    Δοκίμασες να επιλέξεις συγκεκριμένη database από τη λίστα που σου δίνει αντι να αφήσεις τη default;

    Ίσως ο χρήστης είχε πρόσβαση και σε κάποια άλλη database (default) που πλέον δεν υπάρχει..

  •  21-08-2006, 13:37 15720 σε απάντηση της 15705

    Απ: Μεταφορά βάσης SQL Server 2000 σε άλλο server

    Το μήνυμα που βγάζει ακόμα και από το DB Webadmin που έχει ο χρήστης

    είναι

    Error: Cannot open user default database. Login failed. Login failed for user 'dtakis'.

    Source: .Net SqlClient Data Provider

    Δηλαδή ακόμα και το εργαλείο του Plesk δεν συνδέεται.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems