Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

dotnetzone.gr & microsoft

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Dimitris. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος KelMan στις 19-11-2006, 01:03. Υπάρχουν 9 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  17-11-2006, 10:31 20599

    dotnetzone.gr & microsoft

    Με "έσπρωξαν" σήμερα λιγάκι στη Microsoft Hellas (μόνο ξύλο δεν έφαγα δηλαδή...) να γραφτώ στο dotNetZone, και καθότι δεν χαλάω χατήρια και καρδιές, να'μαι και γώ εδώ.

    Χαίρεται, πήρε το μάτι μου σε ένα άλλο thread το παραπάνω και σκέφτηκα πως μάλλον μου διαφεύγει κάτι. Πια είναι η σχέση της Microsoft με αυτό το site; ή μάλλον πια είναι η σχέση των υπεύθυνων του site με την Microsoft; Δουλεύετε για την εταιρία; Σας χρηματοδοτεί με κάποιο τρόπο;

    Φιλικά πάντα...
  •  17-11-2006, 10:53 20600 σε απάντηση της 20599

    Απ: dotnetzone.gr & microsoft

    Μια γρήγορη απάντηση που μπορώ να δώσω φίλε Δημήτρη για να ικανοποιήσω την περιέργειά σου είναι ότι δεν είμαστε υπάλληλοι της Microsoft ή με κάποιον άλλο τρόπο συνδεδεμένοι εργασιακά με τη Microsoft. Η Microsoft Hellas είναι φυσικό να θέλει να βλέπει συμμετοχές στην κοινότητά μας μια και μέσω αυτής υποστηρίζονται και αναλύονται οι τεχνολογίες της Microsoft γενικότερα.

    Για περισσότερα όμως, θα αφήσω να απαντήσει επίσημα ο Γιώργος Καπνιάς (gcapnias) μια και θεσμικά ως admin είναι αυτός που πρέπει να δώσει την απάντηση.


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  17-11-2006, 18:15 20642 σε απάντηση της 20600

    Απ: dotnetzone.gr & microsoft

    Να συνεχίσω το θέμα εκεί που ο Σωτήρης το άφησε.

    Δεν έχουμε καμιά εργασιακή σχέση με την Microsoft Hellas. Το κάνουμε επειδή μας αρέσει να το κάνουμε, στον ελεύθερο χρόνο μας και ας χάνουμε τον ύπνο μας - αυτό φαίνεται άλλωστε από τα μεταμεσονύκτιες δημοσιεύσεις που έχουμε.

    Το forum ξεκίνησε από προσωπικές ενέργειες του Patrick Malone την άνοιξη του 2004, όταν ο Patrick δεν δούλευε ακόμα για την Microsoft Hellas. Με τον Patrick γνωριζόμαστε από το καλοκαίρι του 1999 και με είχε καλέσει να συμμετέχω σαν μέλος, όταν είχε ξεκινήσει το forum. Σύντομα ανέλαβα τα χρέη του web administrator, και πρωταγωνιστικό ρόλο στις δημοσιεύσεις του site.

    Όταν το καλοκαίρι του 2005 ο Patrick ξεκίνησε την συνεργασία του με την Microsoft Hellas, μου παραχώρησε την θέση του σαν administrator του site, καθώς και του ΙΝΕΤΑ user group leader, για να μην υπάρχουν φυσικοί δεσμοί της Microsoft Hellas και του site.

    To site και user group έχει δική του πορεία και φιλοσοφία, ανεξάρτητη της Microsoft Hellas. Μεταξύ του Patrick με εμένα, υπάρχει προσωπική φιλία που πολλές φορές «εκμεταλλεύομαι» για να βοηθήσω την κοινότητα.

    Η προσωπική συνεισφορά των μελών του dotNETZone.gr στην κοινότητα των προγραμματιστών που χρησιμοποιούν .NET τεχνολογίες και η συμμετοχή ορισμένων μελών σε ημερίδες της Microsoft σαν παρουσιαστές, βοήθησαν ακόμα περισσότερο ώστε να έχουμε καλύτερη ενημέρωση και συνεργασία με την Microsoft Hellas, τόσο στην διοργάνωση των ημερίδων του DevDays, όσο στην παραχώρηση της αίθουσας της Microsoft Hellas για τις δικές μας εκδηλώσεις

    Καταλυτική ήταν η συμβολή της Microsoft Hellas στο πάρει το dotNETZone.gr. ένα καλύτερο web hosting που δεν θα ήταν δυνατό, αφού το dotNETZone.gr δεν έχει οικονομικούς πόρους.

    Αν υπάρχει κάτι άλλο που θέλεις να διευκρινιστεί, είμαι πρόθυμος να το κάνω…


    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  17-11-2006, 18:27 20643 σε απάντηση της 20642

    Re: Απ: dotnetzone.gr & microsoft

    Το σημαντικό για εμένα είναι ότι η Micorsoft μου έχει δώσει την εντύπωση ότι προωθεί την συνεργασία μεταξύ των developers μεταξύ τους, και τι καλύτερο από sites και forums που ο κάθε ένας μας μπορεί να ρωτήσει, να μάθει, αλλά και να βοηθήσει πράγματα με άλλους συναδέλφους του.

    Αλλωστε στα Devdays που έχω προσωπικά παρακολουθήσει έχω δει ότι ενημερώνει και για άλλες κοινότητες εκτός του DotNetZone. Πιστεύω ότι είναι πρόθυμοι να βοηθούν τέτοιες προσπάθειες.

    Ολα τα παραπάνω είναι προσωπικές μου απόψεις από αυτά που έχω δει από την επαφή μου με Microsoft Hellas (κυρίως σε Devdays).
    -------------------------------
    Κ. Γιαγιάς

    Θα ήθελα να είμαι μέσα στην φωτογραφία και όχι εδώ!!!!

    http://beastie06.wordpress.com
  •  18-11-2006, 21:35 20676 σε απάντηση της 20643

    Απ: Re: Απ: dotnetzone.gr & microsoft

    Χέ χε, με την "εποικοδομητική" κριτική που κάνουμε καμμιά φορά στη Microsoft θα έπρεπε να μας είχαν απολύσει αν είμασταν υπάλληλοι! Το σίγουρο πάντως είναι ότι η Microsoft Hellas έχει καταλάβει ότι κερδίζει η ίδια όταν δημιουργούνται δραστηριες κοινότητες, κάτι το οποίο δεν μπορώ να πω και για τις υπόλοιπες αντιπροσωπείες μεγάλων εταιρειών στην Ελλάδα. Για την ακρίβεια, θα μπορούσα να κάνω κάποια "εποικοδομητικά" σχόλια για τη σημασία που δίνουν πολλές αντιπροσωπείες σε όσους δεν έχουν συμβόλαια συντήρησης των προϊόντων τους ...
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  18-11-2006, 21:58 20679 σε απάντηση της 20676

    Απ: Re: Απ: dotnetzone.gr & microsoft

    Και βέβαια κερδίζει, αφού στην πράξη υποκαθιστά ένα μέρος των υπηρεσιών υποστήριξης που παρέχει για τα προϊόντα της, με τις δωρεάν υπηρεσίες που προσφέρουν αμισθί πολλοί developers στους συναδέλφους τους, είτε από ειλικρινή διάθεση να βοηθήσουν, είτε για να αποκτήσουν "όνομα", ή ακόμα για να θαμπώσουν τους πάντες με τις γνώσεις τους (και το τελευταίο είναι κατά βάθος ένα ελαττωματάκι όλων των τεχνικών ανθρώπων).

    Συνδυάζοντάς το αυτό με το θεσμό του MVP καταλήγει να είναι μια κατάσταση win-win, όπου κάποιοι άνθρωποι προσφέρουν και αυτό αναγνωρίζεται (αποκτώντας συγχρόνως ένα επιπλέον στοιχείο για το βιογραφικό τους), αλλά και η Microsoft γλιτώνει αρκετά λεφτά, αφού άλλοι κάνουν τη δουλειά της ουσιαστικά τζάμπα.

    Νατάσα Μανουσοπούλου
  •  18-11-2006, 22:04 20680 σε απάντηση της 20679

    Απ: Re: Απ: dotnetzone.gr & microsoft

    Ε, καλά, ας μην το φτάσουμε στα άκρα Νατάσα...φυσικά και κερδίζει αλλά δεν πιστεύω οτι αυτό προκύπτει από την υποκατάσταση. Μια κοινότητα δεν μπορεί να υποκαταστήσει τις υπηρεσίες της ιδιας της εταιρίας όσον αφορά την ποιότητα υποστήριξης, την εγγύηση χρόνου απάντησης κλπ κλπ. Μπορεί όμως οπως πολύ σωστά είπες να δώσει όλα τα κίνητρα στους developers για να συμμετέχουν και σίγουρα είναι win-win κατάσταση.

    Πιστεύω οτι το μεγαλύτερο όφελος για μια εταιρία αυτού του είδους που γνωρίζει οτι υπάρχει ισχυρή κοινότητα χρηστών των προϊοντων της είναι η αίσθηση που προσφέρει στους πελάτες της: "Δεν είστε μόνοι - οι προγραμματιστές σας δεν είναι μόνοι".


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  18-11-2006, 22:30 20681 σε απάντηση της 20680

    Απ: Re: Απ: dotnetzone.gr & microsoft

    Δεν νομίζω ότι το τραβάω... έχεις ακούσει για τα περιβόητα Halloween memos; Υπάρχουν στο site του Eric Raymond, και το πρώτο από αυτά, που συντάχθηκε το 1998, είναι εσωτερικό memo της MS που εξετάζει το φαινόμενο του open source software.

    Ιδιαίτερα ενδιαφέρον είναι το τελευταίο μέρος, που περιέχει προτάσεις για το πώς η Microsoft μπορεί να επωφεληθεί από τη δυναμική του κινήματος αυτού. Στον τομέα του developer mindshare λέει:
    The ability of the OSS process to collect and harness the collective IQ of thousands of individuals across the Internet is simply amazing. More importantly, OSS evangelization scales with the size of the Internet much faster than our own evangelization efforts appear to scale.
    Ποια είναι μια από τις προτάσεις; "Creating Community/Noosphere".

    Σε αντίθεση με τον Eric Raymond που το βλέπει όλο αυτό σαν το σατανικό σχέδιο της MS να πολεμήσει το open source, εγώ το βλέπω σαν μια απόλυτα λογική κίνηση εκμετάλλευσης της έμφυτης διάθεσης των ανθρώπων να συμμετάσχουν σε μια κοινότητα με τους ομοίους τους, που στην προκειμένη περίπτωση είναι οι συνάδελφοι developers και να αναδειχθούν μέσα σε αυτήν.

    Νατάσα Μανουσοπούλου
  •  18-11-2006, 22:38 20682 σε απάντηση της 20681

    Απ: Re: Απ: dotnetzone.gr & microsoft

    Δεν τα είχα ακούσει και είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον! Βεβαια, προς αποφυγή παρεξηγήσεων, εγώ ως τραβηγμένο χαρακτήρισα όμως μόνο το στοιχείο της "υποκατάστασης" και όχι τα υπόλοιπα, τα οποία θεωρώ απόλυτα σωστά όπως τα ανέφερες.


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  19-11-2006, 01:03 20684 σε απάντηση της 20682

    Απ: Re: Απ: dotnetzone.gr & microsoft

    Ωστόσο ας μην παραβλέπουμε ότι τα communities δεν είναι πάντοτε "υπηρεσίες υποστήριξης". Η βοήθεια σε κάποιον που έχει κολλήσει επειδή έπεσε σε bug του προϊόντος, που λύνεται με ένα hotfix ή ένα workaround, είναι σαφώς υπηρεσία υποστήριξης και κάτι που θα πρέπει να γίνεται από την όποια εταιρεία. Στην πλειοψηφία αυτών περιπτώσεων το community απλά κάνει ένα βήμα παραπάνω και σερβίρει σε αυτόν που έχει το πρόβλημα το resource της εταιρείας (πχ άρθρο της ΚΒ) πράγμα που έτσι κι αλλιώς δεν θα μπορούσε να το κάνει η εταιρεία ενώ θα έπρεπε να είχε κάνει αυτός που έχει το πρόβλημα (το γιατί δεν το κάνει είναι άλλη ιστορία). Από εκεί και πέρα όμως το community προσφέρει πολλά περισσότερα όπως ας πούμε συμβουλές και απαντήσεις σε προβλήματα τύπου "How do I ...", κλπ, δηλαδή πράγματα που δεν θα μπορούσε να κάνει η εταιρεία. Η Microsoft έχει το MSDN για τους developers και όμως παρατηρούμε ότι παρότι είναι πολύ πλούσιο σε υλικό, πολλές φορές δεν επαρκεί καθώς τα προβλήματα που μπορεί να συναντήσει κάποιος είναι πολυποίκιλα. Σε συνδυασμό με την ανθρώπινη επικοινωνία, είναι αυτό που κάνει πολύτιμη τη βοήθεια συναδέλφων επαγγελματιών που θα σε ξεκολλήσουν when the push comes to shove.

    Επιπρόσθετα, ένας άλλος λόγος που μπορεί κάποιος να εμπλακεί ενεργά σε ένα community, πέρα από την διάθεση να βοηθήσει ή την προσωπική προβολή, είναι για να μάθει μέσα από τις ερωτήσεις των άλλων. Όπως λέει και η Kimberly Tripp "Improving *my* SQL skills through your questions!". Αυτό αποτελεί και δικό μου drive και απέκτησα τη συνήθεια όταν προετοιμαζόμουν να παραδώσω cources SQL Server 7 όπου τσεκάριζα τις γνώσεις μου διαβάζοντας ερωτήσεις και προβλήματα των άλλων.


    Vir prudens non contra ventum mingit
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems