Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Transparency σε κείμενο

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Pathway. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Pathway στις 29-09-2004, 14:21. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  27-09-2004, 18:47 196

    Transparency σε κείμενο

    Αυτόν τον καιρό δουλεύω (από χόμπυ) πάνω σε μια εφαρμογή για pocketPC.

    Ένα βασικό πρόβλημα που είχα από την αρχή ήταν ότι ήθελα να μπορώ να έχω κάποιο background (στατικό) για την φόρμα, και να μπορώ να παρουσιάσω πληροφορίες (text) από την PocketSQL μέσα σε κάποια labels και textboxes.

    Δυστυχώς, η εμφάνιση των textboxes/labels δεν ικανοποίησε καθόλου, και δεν μπόρεσα να επιτύχω μια πλήρως 'transparent' εμφάνιση. Αν κρίνω από διάφορα fora που έχω διαβάσει, πολλοί έχουν το ίδιο πρόβλημα.

    Μια βολική λύση που χρησιμοποίησα τελικά και που ήθελα να μοιραστώ μαζί σας είναι η εξής:

    Χρησιμοποιήστε το ίδιο το background για το κείμενό σας. Απλά βάλτε ένα pictureBox που να γεμίζει ολόκληρη την φόρμα, και γράψτε τον κώδικα για την ανάκτηση των δεδομένων.

    Κατόπιν, με ένα New Bitmap που θα δημιουργήσετε από το στατικό BG σας, φτιάξτε ένα Graphics object. Φτιάξτε ένα font και ένα brush object και χρησιμοποιήστε την μέθοδο Drawstring πάνω στο graphics object για κάθε πληροφορία.

    Φτιάχνετε μετά έναν custom event handler για το Position_changed event του dataset που κρατάει τις πληροφορίες σας και voila!

    Η ανάκτηση των data μπορεί να γίνει έιτε με non-visible data-bound controls (αν βαριέστε! Smile) ή με κλασικότερους τρόπους (bindingcontext κλπ).

    Μπορώ να πω πως αν μη τι άλλο, η φόρμα μου είναι κούκλα τώρα! Smile Το μόνο αρνητικό που παρατήρησα είναι μια ελάχιστη (< 0.5 sec) καθυστέρηση. Αλλά αξίζει τον κόπο!

    P.

    Profanity is the language all programmers know best
  •  28-09-2004, 18:22 202 σε απάντηση της 196

    Re: Transparency σε κείμενο

    Υπάρχει ένα άρθρο στο Pocket PC Developer Network:

    How to make static controls transparent
    http://www.pocketpcdn.com/articles/transparent_static.html
    Andreas Tsouchlaris
    My Blog / dotNetZone.gr / autoexec.gr
  •  29-09-2004, 14:21 209 σε απάντηση της 202

    Re: Transparency σε κείμενο

    Αχά! Αυτό δεν το είχα βρει. Πολύ ενδιαφέρον...

    Θα το δοκιμάσω και θα μοιραστώ τις εμπειρίες μου.

    P.

    Profanity is the language all programmers know best
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems