Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Visual Basic 6 και TAPI

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Dataman. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος George J. Capnias στις 23-01-2007, 19:31. Υπάρχουν 5 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  20-01-2007, 20:16 23809

    Confused [8-)] Visual Basic 6 και TAPI

    Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα τα φώτα σας.

    Έχω ένα τηλεφωνικό κέντρο (PANASONIC KX-TDA15GR) και θέλω να το διαχειριστώ με TAPI (δηλ να κάνω αναγνώριση του αριθμού που καλεί και να δίνω εντολές όπως π.χ. να ανοίξει η γραμή τάδε κοκ).

    Δεν έχω ασχοληθει στο παρελθόν με TAPI και θα ήθελα λίγη βοήθεια τουλάχιστον να ξεκινήσω.
    Ξέρω ότι εδώ θα βρω απαντήσεις από έμπειρους χρήστες.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά.
  •  21-01-2007, 21:23 23822 σε απάντηση της 23809

    Απ: Visual Basic 6 και TAPI

    Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.sunny-beach.net/calleridactivex.htm

    Έχουν ένα μικρό activex που κάνει αναγνώριση κλήσης. Το έχω δοκιμάσει και δουλεύει καλά. Έχει $99. Μπορεί να έχουν και άλλα components γι αυτό που ψάχνεις.
    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  21-01-2007, 22:16 23824 σε απάντηση της 23809

    Απ: Visual Basic 6 και TAPI

    Ευχαριστώ papadi

    δυστυχώς δεν δούλεψε με το τηλεφωνικό κέντρο

    Νομίζω ότι πρέπει να ασχοληθώ με την σύνταξη ΤΑΡΙ και την σύνδεση με το κέντρο.

    Υπάρχει καμία βοήθεια γι αυτό; (δεν έχω ασχοληθεί στο παρελθόν)

    Να αναφέρω ότι έχω συνδέσει το κέντρο με τον υπολογιστή με USB και έχω εγκαταστήσει το ΤΑΡΙ του κέντρου (TSP)
  •  22-01-2007, 23:41 23871 σε απάντηση της 23824

    Απ: Visual Basic 6 και TAPI

    Να πω μια σκέψη...

    Το TAPI δεν είναι κάτι παραπάνω από να στέλνεις κάποια AT commands στη συσκευή σου, το μόντεμ, και αυτή να απαντά με προκαθωρισμένο τρόπο ώστε να καταλαβαίνεις κάποια events.

    Από ότι φαίνεται εδώ το τηλεφωνικό σου κέντρο έχει αυτή την δυνατότητα. Δοκίμασες απλά AT commands να δεις αν μπορείς να πάρεις τα αποτελέσματα που θες; Έχεις κάποια λίστα από τα AT Commands που υποστηρίζει το κέντρο σου;

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  23-01-2007, 09:43 23876 σε απάντηση της 23809

    Απ: Visual Basic 6 και TAPI

    Το κέντρο δεν μου δίνει την δυνατότητα αυτή διότι κατά την εγκατάσταση του Driver και η σύνδεσή του με USB δεν μου βγάζει κάποια COM για να δώσω ΑΤ Commands, απλά εγκαθιστά σαν υπηρεσία παροχής τηλεφωνίας (TSP).
  •  23-01-2007, 19:31 23913 σε απάντηση της 23876

    Απ: Visual Basic 6 και TAPI

    Δες τα παρακάτω αν μπορούν να βοηθήσουν:

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems