Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

ComboBox Binding σε άλλον συνδεδεμένο πίνακα του DataSet.... Δεν φορτώνει τα data! Help!

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò PanPan. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος PanPan στις 18-02-2007, 16:47. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  16-02-2007, 15:26 25114

    ComboBox Binding σε άλλον συνδεδεμένο πίνακα του DataSet.... Δεν φορτώνει τα data! Help!

    Έχω έναν πίνακα με δυο foreign πεδία. Αυτά, πάνω στην φόρμα μου (δουλεύω με VB2005, ADO.NET 2.0, SQL 2000), τα απεικονίζω με δύο combo boxes θέλοντας να δείξω το lookup. Βγάζω το binding από το text και θέτω εκ νέου bindings γι' αυτά τα πεδία στους πίνακες που με ενδιαφέρουν. Το δόκίμασα προγραμματιστικά και αφού είδα ότι δεν μου έπαιζε, έπειτα έκανα το binding από το design. Και στις δύο περίπτώσεις όμως δεν μου γέμισε τα combos με τιμές. Να σημειώσω πως στο Load της φόρμας δεν κάνω fill τους table adapters, μια και έχω φτιάξει μια δική μου Show που κάνει αυτή την δουλειά. Η φόρμα καλείται είτε μόνη της από το πρόγραμμα από κάποιο μενού για νέα καταχώριση ή κάνοντας διπλό κλικ από την όψη (άλλο μενού αυτό, όπου όψη είναι μια φόρμα με ένα grid και κριτήρια). Τι φταίει και δεν μου γεμίζει τα combos με τιμές; Μπορεί να βοηθήσει κάποιος σε αυτό;

    Σας παραθέτω λίγο κώδικα ως παράδειγμα:

    Public Sub PrepareForm()

    AddTaxOfficeComboItems()

    End Sub

    Public Overloads Sub Show(ByVal tradeAccountPosition As Integer)

    PrepareForm()

    If tradeAccountPosition = -1 Then

    ...

    End If

    Me.Show()

    End Sub

    Private Sub AddTaxOfficeComboItems()

    With Me.FTaxOfficeCodeComboBox

    .DropDownStyle = ComboBoxStyle.DropDown

    .DataSource = Me.TradeAccountsDataSet.EDGZTaxOffice

    .DisplayMember = "Description"

    .ValueMember = "Code"

    .SelectedValue = Me.TradeAccountsDataSet.EDGTradeAccounts.fTaxOfficeCodeColumn.ColumnName

    End With

    End Sub


    "Μη σταματάς να αναζητάς αυτό που αγαπάς, ειδάλλως θα καταλήξεις να αγαπάς ό,τι βρίσκεις." (Αγνώστου)
  •  16-02-2007, 15:32 25115 σε απάντηση της 25114

    Απ: ComboBox Binding σε άλλον συνδεδεμένο πίνακα του DataSet.... Δεν φορτώνει τα data! Help!

    Ρίξε μια ματιά σε αυτό το άρθρο.

    Νατάσα Μανουσοπούλου
  •  18-02-2007, 16:47 25150 σε απάντηση της 25115

    Απ: ComboBox Binding σε άλλον συνδεδεμένο πίνακα του DataSet.... Δεν φορτώνει τα data! Help!

    Ευχαριστώ Νατάσα!

    Θα το δω.

     

    Ίσως να φταίει και το πως ορίζω το SelectedVaue, κάτι που αρχικά πίστευα.....


    "Μη σταματάς να αναζητάς αυτό που αγαπάς, ειδάλλως θα καταλήξεις να αγαπάς ό,τι βρίσκεις." (Αγνώστου)
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems