Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Ελληνικά σε Setup Project

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò KelMan. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος KelMan στις 15-06-2005, 17:39. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  15-06-2005, 17:06 2835

    Ελληνικά σε Setup Project

    Μέχρι σήμερα, πότε δεν χρειάστηκε να αντικαταστήσω το κείμενο του disclaimer στο user interface του Setup Project. Σήμερα που είπα να γράψω κάτι απλό "Η εφαρμογή αυτή προορίζεται μόνο για... " χτύπησε λάθη το compilation του Setup Project. To μήνυμα λάθους ήταν "Invalid language characters in property...". Τελικά βρήκα τη λύση σε ένα Ρώσικο site - μάλλον οι άνθρωποι είχαν το ίδιο πρόβλημα - ανάμεσα σε όλους τους κυριλικούς χαρακτήρες, είδα ".vbproj", είδα "Codepage", οπότε Idea μπήκα κι εγώ με έναν editor και κάρφωσα στο Codepage την τιμή 1253 και παίζει μια χαρά...
    Αναρωτιέμαι, το έχει συναντήσει κανείς αυτό το πρόβλημα;
    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  15-06-2005, 17:17 2837 σε απάντηση της 2835

    Re: Ελληνικά σε Setup Project

    Ίσως να μου έχει τύχει και να μην έδωσα σημασία. Το setup project του Visual Studio είναι πολύ πρωτόγονο και σε εμποδίζει να φτιάξεις κάποια πράγματα, όπως δικά σου properties, dialog boxes κλπ.

    Αλλά για πες μου. Το project έχει ένα property, το Localization. Το έβαλες στα ελληνικά?

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  15-06-2005, 17:39 2839 σε απάντηση της 2837

    Re: Ελληνικά σε Setup Project

    Άν εξαιρέσουμε το ότι η υποστήριξη των ελληνικών είναι... ανορθόδοξη... κι εγώ έτσι πίστευα... Ότι για να κάνεις κάτι σοβαρό θα πρέπει να παίξεις ας πούμε με InstallShield.

    Βασικά οι απαιτήσεις μου για το συγκεκριμένο Project ήταν να ήθελα να πάρω παραμετρικά από το UI της εγκατάστασης το DB Server name, να το βάλω στο App.config, να ανοίξω ένα ΕventSource, να βεβαιωθώ ότι αυτός που κάνει την εγκατάσταση ανήκει σε κάποια user groups και τέλος να τρέξω το script της δημιουργίας της βάσης... Ε, λοιπόν μια χαρά έγιναν όλα αυτά. Μπορεί να μην έγιναν με κλικι-κλικι αλλά τουλάχιστον δεν χρειάστηκει να δώσω 500€ ως 2500€... Φυσικά, όλα αυτά μέχρι να εμφανιστούν οι απαιτήσεις που θα με κολλήσουν και θα με αναγκάσουν να κοιτάξω μια λύση τρίτου κατασκευαστή...


    Vir prudens non contra ventum mingit
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems