Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Το Code Reading και στα Ελληνικά!

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Παναγιώτης Καναβός. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος teacake στις 30-06-2005, 22:36. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  28-06-2005, 23:18 3168

    Yes [Y] Το Code Reading και στα Ελληνικά!

    Είχα γράψει παλιότερα για το βιβλίο Code Reading του Διομήδη Σπινέλλη. Το βιβλίο αυτό είχε κερδίσει το 2004 το Software Development Productivity Award του Software Development Magazine. Το βιβλίο αυτό είχε πολύ μεγάλη επιτυχία και είχε εξαιρετικές κριτικές από το Dr Dobbs, C++ Users Journal, SD Magazine και γενικώς όλα τα περιοδικά του χώρου. Με αντιγράφω:
    "... το Code Reading, το πρώτο βιβλίο που ασχολείται με το κυριότερο κομμάτι του προγραμματισμού, την ανάγνωση παλιού κώδικα. Δεν είχε προλάβει να βγει καλά-καλά το βιβλίο και το παρουσιάσανε με πολύ θετικές κριτικές μαζί σχεδόν το C++ Users Journal, το Software Development Magazine, το Dr Dobbs ... βασικά όλα τα περιοδικά που έπαιρνα εκείνη την εποχή. 
      Το βιβλίο περιγράφει τεχνικές και εργαλεία τα οποία μπορεί να χρησιμοποιήσει κανείς όταν πρέπει να διαβάσει και να καταλάβει τόνους κώδικα γραμμένους είτε από τον ίδιο ή, ως συνήθως, από κάποιον προγραμματιστή που έχει φύγει πλέον από την εταιρεία. Το μόνο που δεν λέει είναι τί να κάνεις όταν κληρονομείς μερικές χιλιάδες γραμμές κώδικα γραμμένου με copy-paste!
    "

      Ε, λοιπόν, εδώ και 20 μέρες ο Κλειδάριθμος το έβγαλε και στα Ελληνικά! Το κόστος είναι €32 και η μετάφραση αρκετά καλή. Όπου υπάρχουν "περίεργοι" όροι δίπλα στον αγγλικό όρο υπάρχει και ο ελληνικός. Π.χ. υπόδειγμα σχεδίασης (design pattern).
     
    Με τα ελληνικά, το βιβλίο φτάνει αισίως τις 6 μεταφράσεις!

    Θα βρείτε διορθώσεις και links στο site του βιβλίου: http://www.spinellis.gr/codereading/.

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  29-06-2005, 13:46 3197 σε απάντηση της 3168

    Re: Το Code Reading και στα Ελληνικά!

    Παναγιώτη,

    Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.
      Για το θέμα της μετάφρασης να επισημάνω πως, αν και δεν την έκανα εγώ, έγινε όλη με δική μου επιμέλεια.  Πιστεύω πως ο μεταφραστής χειρίστηκε την ελληνική γλώσσα με μεγαλύτερη δεξιότητα απ' ότι θα είχα καταφέρει εγώ.  Επειδή το βιβλίο καλύπτει θέματα από κώδικα, μέχρι τεχνολογία λογισμικού, είχαμε σε μερικά σημεία πρόβλημα με όρους που στα ελληνικά αποδίδονται συχνά με την ίδια λέξη ή με ασυνέπεια.  Για παράδειγμα οι όροι (operating system) process, (development) process, procedure αποδίδονται συχνά στα ελληνικά διεργασία, διαδικασία, και διαδικασία ή οι όροι command και statement αποδίδονται και οι δύο ως εντολή.  Έτσι για την απόδοση κάποιον όρων συμφωνήσαμε από την αρχή σε ένα μικρό γλωσσάρι για να έχουμε κοινό ύφος σε όλο το βιβλίο.  Στο τέλος, χτένισα όλο το κείμενο και πέρασα αρκετές διορθώσεις σε κάθε μια σελίδα.  Αυτό φυσικά δεν είχα τη δυνατότητα να το κάνω στις άλλες γλώσσες, αλλά πιστεύω πως το χρωστούσα στη μετάφραση που έγινε στη μητρική μου γλώσσα.

    Διομήδης

  •  29-06-2005, 14:06 3200 σε απάντηση της 3168

    Re: Το Code Reading και στα Ελληνικά!

    Μπράβο και πάλι Διομήδη!

    Τώρα που διάβασα για το γλωσσάρι όρων πληροφορικής, μήπως θα έπρεπε κάποια στιγμή να καταγράψουμε όλες τις "αποδόσεις" των όρων που τελευταία έχουν αυξηθεί με πολλές νέες λέξεις - νέες και για την Αγγλική γλώσσα...


    Andreas Tsouchlaris
    My Blog / dotNetZone.gr / autoexec.gr
  •  29-06-2005, 14:13 3202 σε απάντηση της 3197

    Re: Το Code Reading και στα Ελληνικά!

    Χμμ, ίσως θα έπρεπε να είχα γράψει ότι "η μετάφραση είναι πολύ καλή χωρίς τα κουφά που μας έχουν συνηθίσει τα περιοδικά" αλλά δεν ήθελα να ξεφύγω από το θέμα. Smile
    Μόλις είδα το βιβλίο χθες στον Παπασωτηρίου έκατσα να ρίξω μια γρήγορη ματιά και έκανα και μια λίστα με τις μεταφράσεις που μου αρέσανε (το υπόδειγμα για pattern είναι ωραίο) και αυτές που δεν μου αρέσανε ( λειτουργία ανάκλασης για reflection functionality), αλλά τελικά δεν έγραψα τίποτα γιατί θα ακουγόταν σαν γκρίνια και θα αδικούσε το βιβλίο.

    Και μιας και λέμε για το βιβλίο, πολύ θα ήθελα να πιάσω τα script να τα χρησιμοποιήσω για C#, να πιάσω και το ckjm να το γυρίσω σε C#, να συγκρίνω την σχέση των domain specific languages με τις scripting γλώσσες στο .net με την έλευση του Visual Studio 2005. Big Smile

     


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  30-06-2005, 22:36 3244 σε απάντηση της 3168

    Re: Το Code Reading και στα Ελληνικά!

    Πρώτα απ'όλα γεια χαρά σε όλους. Θα ήθελα και εγώ να συγχαρώ το Διομήδη Σπινέλλη για το βιβλίο του που το βρήκα πολύ χρήσιμο. Το είχα αγοράσει όταν προτοκυκλοφόρησε αφού διάβασα μια κριτική στο Dr Dobbs Journal. Σε κάποια σημεία μπορεί κάποιοι να παραπονεθούν ότι οι τεχνικές που αναφέρονται είναι προφανείς, όμως η προσωπική μου εμπειρία δείχνει ότι το προφανές για έναν άνθρωπο, μπορεί να είναι απίθανο για έναν άλλο. Η συγκεντρωτική παρουσίαση των τεχνικών με τη μορφή προτάσεων-mantra είναι άλλο ένα στοιχείο που μου αρέσει πολύ. Το κόβω εδώ για να μη θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμηση.

    Περιμένουμε αγωνιωδώς και τους επόμενους τόμους Διομήδη...

    Yes
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems