Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

απαγόρευση εξόδου

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Pilgrim. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος kcb στις 30-04-2007, 16:00. Υπάρχουν 25 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 2 (26 εγγραφές)   1 2 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  21-04-2007, 20:33 30664

    απαγόρευση εξόδου

    Ερώτηση κρίσεως :

    Μπορεί ο εργοδότης να έχει πολιτική απαγόρευσης εξόδου απο τον χώρο εργασίας ?
    Δηλ. να μην επιτρέπεται να βγείς εκτός εταιρίας (ούτε καν για φαγητό κλπ.)

    Θέλω να πω, προβλέπεται απο όσο ξέρω ένα 15-λεπτο διάλλειμα στο 8-ώρο, έτσι δεν είναι ?
    Αρκετά μεσαιωνικό μου φαίνεται πάντως αν και το βιώνει όντως ένας φίλος γι'αυτό το έθεσα ως θέμα.
  •  21-04-2007, 22:03 30672 σε απάντηση της 30664

    Απ: απαγόρευση εξόδου

    Μιλάμε για απαγόρευση εξόδου χωρίς ενημέρωση (π.χ. χτύπημα κάρτας) ή γενικότερη;;

    Εις τον στρατό Καραμάνο δεν γίνονται διακρίσεις! Και επιστήμων να είσαι, σκατά θα καθαρίσεις!
  •  21-04-2007, 22:43 30678 σε απάντηση της 30672

    Απ: απαγόρευση εξόδου

    Κάρτες εισόδου χρησιμοποιούνται. Για να μπείς στις 09:00 και να βγείς στις 17:30

    Ενδιάμεσα, "απαγορεύεται" η έξοδος.
  •  22-04-2007, 22:00 30729 σε απάντηση της 30678

    Απ: απαγόρευση εξόδου

    Εγώ θα έκανα μία (και καλή) έξοδο.

    W3C - Leading the Web to Its Full Potential...
  •  22-04-2007, 22:47 30730 σε απάντηση της 30729

    Απ: απαγόρευση εξόδου

    Το παράδοξο είναι ότι το έχω ακούσει και για αλλού.
    Μα τι διάολο, έχουν τρελλαθεί και πιστεύουν ότι τέτοιου είδους απαγορεύσεις ενισχύουν την παραγωγικότητα ?
    Είναι καμμιά νέα μόδα ? Κάντε τους υπαλλήλους να αισθάνονται σαν σκλάβοι ?

  •  22-04-2007, 23:26 30733 σε απάντηση της 30730

    Απ: απαγόρευση εξόδου

    Αμφιβάλλω αν αυτό το πράγμα είναι νόμιμο, αλλά δεν βοηθάει να πεις στον εργοδότη ότι παρανομεί. Θα κοιτάξω βέβαια να ρωτήσω κάποιους γνωστούς, ειδικούς στο θέμα, αλλά η απάντηση δεν θα βοηθήσει. Έτσι και διαμαρτυρηθεί κανείς, ο κακός εργοδότης θα βρει κάποιο τρόπο να εκδικηθεί.

    Έτσι κι αλλιώς, τέτοια συμπεριφορά είναι πέρα από τα όρια. Όπως αναφέρθηκε ήδη, συνίστατι η οριστική έξοδος.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  22-04-2007, 23:44 30736 σε απάντηση της 30730

    Απ: απαγόρευση εξόδου

    xm είπες 09:00 με 17:30. αυτό είναι 8 μιση ώρες άλλα προβλέπεται μισή ώρα για φαγητό. Αν δε γράφει πουθανά στον επίσημο κανονισμό της εταιρίας για απαγόρευση εξόδου τότε μπορεί να βγει ελεύθερα έξω
    Γιώργος Σακαλής
  •  23-04-2007, 01:00 30745 σε απάντηση της 30733

    Απ: απαγόρευση εξόδου

    Ζούμε στην Ελλάδα. Προσοχή λοιπόν στις κινήσεις σου, γιατί αν φύγεις με "άγαρμπο" τρόπο, οι διασυνδέσεις του τέως εργοδότη σου μπορεί να σου κοστίσουν την πιθανή θέση σου σε άλλη εταιρεία.

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  23-04-2007, 01:25 30749 σε απάντηση της 30745

    Απ: απαγόρευση εξόδου

    Συμφωνώ. Ο εργοδότης ο οποίος φέρεται με τέτοιο τρόπο, μάλλον δεν θα καταλάβει αν του πεις ότι φεύγεις επειδή οι συνθήκες εργασίας είναι απαράδεκτες. Μία αποχώρηση για "οικογενειακούς λόγους", λόγους υγείας, ή απλά άνευ λόγου είναι προτιμότερη.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  23-04-2007, 11:23 30763 σε απάντηση της 30749

    Απ: απαγόρευση εξόδου

    Θίγουμε πολλά θέματα τώρα... Το να παραιτείσαι για λόγους εικονικούς ενώ έχεις χίλια προβλήματα είναι μεν καθημερινή πρακτική και η συνηθέστερη αλλά IMHO διαιωνίζει τα προβλήματα. Στο κάτω κάτω ας κάνουμε μια χάρη σ'αυτούς που μένουν πίσω. Ειδικά ένας τέτοιος λόγος δε νομίζω ότι  θα έδινε αφορμή στον άλλο να παίρνει και να σε θάβει δεξιά κι αριστερά.

    Από την άλλη τώρα θα πρέπει να υπάρχει όπως αναφέρθηκε κάποιος εσωτερικός κανονισμός, εγκεκριμένος και από κρατικό φορέα (νομίζω ΟΑΕΔ ή επιθ εργασίας<- υπηρεσία ανέκδοτο). Δεν ξέρω αν στις πολύ μικρές επιχειρήσεις είναι υποχρεωμένοι αλλά στις μεσαίες-μεγάλες σίγουρα.

    Και πάλι δεν έχεις ξεκαθαρίσει αν εννοείται απαγόρευση γενική ή απαγορεύεται να βγαίνεις χωρίς να χτυπάς την κάρτα σου ώστε να καταγράφεται η έξοδος και η ώρα που έλειπες. Το τελευταίο μπορεί να "μας ενοχλεί" αλλά είναι και κάπως πιο κατανοητό. Το λέω γιατί πολλοί βγαίνουν για τσιγάρα και γυρνάνε μετα από δύο ώρες (για να κάνω και τον δικηγόρο του διαβόλου μη βαράτε) οπότε και ο άλλος τα παίρνει...

    Από την άλλη μια γενική απαγόρευση είναι κάτι πρωτότυπο και δεν το έχω ξανακούσει. (τη μπαλίτσα να τους πείτε να την βάψουν ασορτί με την αλυσίδα Stick out tongue και την τσάντα)

    Γενικά το θέμα του διαλλείματος και το αν μετράει ή όχι στο 8ωρο είναι πονεμένη ιστορία. Ο καθένας κάνει ότι γουστάρει και τελικά (πως τα καταφέρνουν ) είναι όλοι νόμιοι. Αυτό και το πόσες μέρες δικαιούσαι ασθένεια χωρίς χαρτί γιατρού ποτέ δεν τα κατάλαβα Wink

    Εις τον στρατό Καραμάνο δεν γίνονται διακρίσεις! Και επιστήμων να είσαι, σκατά θα καθαρίσεις!
  •  23-04-2007, 15:02 30778 σε απάντηση της 30763

    Re: Απ: απαγόρευση εξόδου

    εγω έχω εμπειρία από εταιρία
    που απογορεύει τις εξόδους εκτός αν υπάρχει υπογεγραμμένο χαρτι από την διευθυνση.

    Πρεπει κάποιος να δει γιατί η εταιρία μπήκε στην διαδικασία.

    1. εβγαιναν κάποιοι και δεν επέστρεφαν ή επεστρεφαν μετά από ώρες?
    2. έγινε κάποιο ατύχημα στο διάστημα αυτό και κάποιος ζήτησε και τα ρέστα από την εταιρία ? (εργατικό ατύχημα λόγω ότι ήταν μέσα στο ωράριο εργασία του)



    -------------------------------
    Κ. Γιαγιάς

    Θα ήθελα να είμαι μέσα στην φωτογραφία και όχι εδώ!!!!

    http://beastie06.wordpress.com
  •  23-04-2007, 16:41 30804 σε απάντηση της 30778

    Απ: Re: Απ: απαγόρευση εξόδου

    To #1 μπορούν να το αντιμετωπίσουν με μαγνητικές κάρτες, εκτός κι αν τσιγκουνεύονται ακόμα κι αυτό. Δεν είναι καθόλου μπελάς, άσε που έτσι φαίνεται ότι το οκτάωρο σου έχει μετατραπεί σε ... δεκάωρο.

    Όσο για το #2 μπορεί και να ισχύει, αν και δεν έχω ακούσει τέτοια περίπτωση σε εταιρεία πληροφορικής. Αν δουλεύεις όμως σε εργοστάσιο ή αποθήκη, μπορεί και να είναι συνηθισμένο.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  23-04-2007, 16:49 30806 σε απάντηση της 30804

    Re: Απ: Re: Απ: απαγόρευση εξόδου

    ειδικα το 2 εχει σχέση με όλες τις εταιρίες...

    βγαίνει κάποιος έξω (για τσιγαρα πχ) και τον κτυπαει αυτοκίνητο!!!!

    Μπορει με τον νόμο από ότι ξέρω να ζητησει αποζημείωση από την εταιρια γιατί είναι μέσα στο ωράριο του!!!!!

    Για αυτο στην άδεια εξόδου υπογράφεται αν είναι για προσωπικούς ή υπηρεσιακούς λόγους η έξοδος... (για να έχει η εταιρια χαρτι στους προσωπικούς λόγους)

    -------------------------------
    Κ. Γιαγιάς

    Θα ήθελα να είμαι μέσα στην φωτογραφία και όχι εδώ!!!!

    http://beastie06.wordpress.com
  •  23-04-2007, 16:55 30809 σε απάντηση της 30806

    Απ: Re: Απ: Re: Απ: απαγόρευση εξόδου

    Ίσως μπορεί να ζητήσει, αλλά αμφιβάλλω αν θα πάρει μία αν πάθει κάτι με δική του υπαιτιότητα. Πέρα από αυτό, όχι απλά δεν μου έχει τύχει να σου εμποδίζουν την έξοδο, ούτε έχω ακούσει κανένα άλλο γνωστό να έχει βρεθεί σε τέτοιο περιβάλλον. Ίσως να ήμουν τυχερός, ίσως όσοι δουλεύουν σε τέτοιες εταιρείες να είναι άτυχοι.
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  23-04-2007, 16:58 30810 σε απάντηση της 30809

    Re: Απ: Re: Απ: Re: Απ: απαγόρευση εξόδου

    Αν η εταιρία ΔΕΝ έχει υπογεγραμένο χαρτι που να λέει οτι είναι εκτός εταιρίας για προσωπικούς λόγους, όχι μόνο θα ζητήσει αλλά σίγουρα θα πάρει κιολας !!!!

    Εδώ γνωρίζω ότι καλύπτεται και για τον χρόνο άφιξης και αποχώρησης από την εταιρία... (κάποια λέπτα χωρίς να γνωρίζω λεπτομέρειες)...





    -------------------------------
    Κ. Γιαγιάς

    Θα ήθελα να είμαι μέσα στην φωτογραφία και όχι εδώ!!!!

    http://beastie06.wordpress.com
Σελίδα 1 από 2 (26 εγγραφές)   1 2 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems