Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Project Time Estimation

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò avtheos. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος bonset στις 13-05-2006, 15:30. Υπάρχουν 20 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 2 (21 εγγραφές)   1 2 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  28-04-2005, 17:15 1790

    Computer [co] Project Time Estimation

    http://www.construx.com/resources/estimate/

    Το παραπάνω link οδηγεί σε ένα πολύ καλό εργαλείο για τον προσεγγιστικό υπολογισμό του χρόνου ενός development project.

    Δοκιμάστε το!!!

  •  08-05-2006, 15:33 12389 σε απάντηση της 1790

    Απ: Project Time Estimation

    Το γεγονός ότι το συγκεκριμένο post έχει μείνει χωρίς απάντηση εδώ και έναν χρόνο, φοβάμαι ότι είναι δείγμα του πόσο ασχολούνται Confused [8-)] οι developers με θέματα management.
    Αντίστροφα πάλι, τρέμω στην ιδέα ένας manager να υπολογίζει το effort, budget, και schedule μετρώντας πόσα είναι τα κουμπάκια στις φόρμες!
    Όσο καλό και να είναι ένα εργαλείο - και το συγκεκριμένο φαίνεται να είναι καλό - χρειάζεται να το χειρίζεται ένας manager που να σκέφτεται και σαν developer.


    Είναι πολλά τα ανέκδοτα για το χάσμα development - management. Άλλωστε, όταν πρόκειται για software τα πράγματα δεν είναι και τόσο απλά. Κάπου είχα διαβάσει το εξής: "Around computers it is difficult to find the correct unit of time to measure progress. Some cathedrals took a century to complete. Can you imagine the grandeur and scope of a program that would take as long ?"

     

  •  08-05-2006, 17:45 12391 σε απάντηση της 12389

    Απ: Project Time Estimation

     Evangelos wrote:
    χρειάζεται να το χειρίζεται ένας manager που να σκέφτεται και σαν developer

    Να σκέφτεται Evangele ή να είναι ; ή τουλάχιστον να ήταν (στο πρόσφατο παρελθόν);


    Πάνος Αβραμίδης
  •  09-05-2006, 08:55 12412 σε απάντηση της 12391

    Απ: Project Time Estimation

    Έτερον εκάτερον Smile [:)]. Σίγουρα, όμως, τέτοιου είδους εμπειρία είναι καταλυτική!

    Κάθε εταιρία που σέβεται τον εαυτό της, φροντίζει πριν δώσει διοικητικές αρμοδιότητες σε κάποιον προγραμματιστή, να μπορεί, αυτός, να ανταπεξέλθει σε αυτές. Δεν σημαίνει ότι ένας  πολύ καλός προγραμματιστής θα μπορεί -ή θα θέλει- να διοικήσει ένα έργο... ούτε, βέβαια, το αντίστροφο.

    Πιστεύω, πάντως, θα συμφωνήσεις μαζί μου, ότι όταν οι developers γνωρίζουν από management και οι managers από development, τα πράγματα είναι καλύτερα για όλους.

     

  •  09-05-2006, 12:12 12429 σε απάντηση της 12412

    Απ: Project Time Estimation

    Ναι σίγουρα συμφωνώ Evangele.
    Αλλά θεωρώ αστεία την άποψη κάποιων, ότι είναι ως ένα βαθμό θεμιτό οι managers να μην προέρχονται καν από
    το χώρο του IT πόσο μάλλον να έχουν προγραμματιστικό background γιατί "βλέπουν τα πράγματα πιο
    ξεκάθαρα."


    Πάνος Αβραμίδης
  •  09-05-2006, 12:55 12434 σε απάντηση της 12429

    Απ: Project Time Estimation

    Κοίτα, τέτοιου είδους αντιμετώπιση είναι όχι μόνο αστεία αλλά και επικίνδυνη.

    Το μόνο θετικό που μπορώ να βρω Hmm [^o)] σε αυτήν είναι ότι ...

    ... χάρη σε αυτήν υπάρχει ο Ζαχαρίας!

     

  •  09-05-2006, 13:56 12439 σε απάντηση της 12434

    Απ: Project Time Estimation

    Πριτς !!! Ποιος Ζαχαρίας ;

    Τούλα rules !!!!!!!!Smile [:)]
    (Δεν είναι σεξιστικό το σχόλιο να εξηγούμαστε)


    Πάνος Αβραμίδης
  •  09-05-2006, 14:33 12444 σε απάντηση της 12429

    Απ: Project Time Estimation

    Παίδες,

    Χαίρομαι που κάποιος έστω και μετά από πολύ χρόνο έγραψε κάτι σχετικά με το post μου και αυτό είναι πρόοδος. Το ότι είμαι project manager και όχι developer μπορεί να μην το γνωρίζετε, αλλά σας ενημερώνω πως εργάζομαι εδώ και έξι χρόνια, ως project manager χωρίς να έχω σπουδάσει μηχανικός Η/Υ κλπ. Επίσης είμαι MCP στον SQL Server και είχα ένα πιθανόν γνωστό σας από το forum δάσκαλο (pkanavos). Με το Παναγιώτη έμαθα αρκετά, ώστε να καταλαβαίνω πως σκέφτεται ένας προγραμματιστής. Αυτό όμως βελτίωσε πολλά πράγματα στη συνεργασία μου μαζί τους, όπως τις διαπροσωπικές σχέσεις, την ταχύτερη παράδοση του έργου και ένα καλύτερο ποιοτικά αποτέλεσμα έργου. Υπάρχουν πολλά πράγματα που ένας developer δεν θα καταλάβει ποτέ εάν δεν προσπαθήσει να χτίσει μία συνεργασία με τον υπεύθυνο έργου. Μία τέτοια συμπεριφορά έχει αρνητικές συνέπειες για όλους και για όλα. Η δική μου φιλοσοφία είναι να ρωτάω για τα πάντα (για ό,τι μπορεί να γνωρίζω, για ό,τι δεν γνωρίζω ή για κάτι που θα ήθελα να μάθω). Πιστέυω πως στην Ελλάδα οι developers έχουν τη νοοτροπία να χαρακτηρίζουν το manager πριν καν τον γνωρίσουν και αυτό είναι μέγα σφάλμα, βέβαια από την άλλη έχω γνωρίσει managers που και εγώ εάν ήμουν developer δεν θα μπορούσα να συνεργαστώ.

    Τέλος θα ήθελα να κλείσω με το εξής συμπέρασμά μου, πως όλα είναι θέμα management, δηλαδή η σχέση του developer-manager δεν εξαρτάται μόνο από το Manager, αλλά και από τον developer, συνεπώς και ο developer θα πρέπει να εξασκηθεί στο management του manager!
  •  09-05-2006, 16:15 12450 σε απάντηση της 12412

    Απ: Project Time Estimation

    "Πιστεύω, πάντως, θα συμφωνήσεις μαζί μου, ότι όταν οι developers γνωρίζουν από management και οι managers από development, τα πράγματα είναι καλύτερα για όλους. "

    Εγώ πάντως συμφωνώ απόλυτα με αυτό... όσες φορές μου έτυχε... το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό για όλους.

    Ωστόσο, κάποια στιγμή που θα έχω λίγο περισσότερο χρόνο θα ήθελα να ασχοληθώ λίγο παραπάνω με το φαινόμενο Τούλα και του κατά πόσο είναι σεξιστικά ή όχι τα σχόλια που την αφορούν.

    Προς το παρόν... για πείτε μου τι ορίζετε εσείς ως σεξιστικό...

     

  •  09-05-2006, 17:49 12452 σε απάντηση της 12450

    Απ: Project Time Estimation

     bonset wrote:
    για πείτε μου τι ορίζετε εσείς ως σεξιστικό...

    Αερολόγος χαζογκόμενα ;Wink [;)]


    Πάνος Αβραμίδης
  •  09-05-2006, 18:16 12454 σε απάντηση της 12452

    Απ: Project Time Estimation

    Με τακούνι ή χωρίς; Stick out tongue [:P]

    Πάντως εγώ τους αερολόγους, χαζογκόμενους, τους γνωστούς Τούλιδες τους προτιμώ με τακούνι... είτε είναι technical managers είτε project managers. Aν και οι περισσότεροι κυκλοροφούν με flat και κουστούμι  Stick out tongue [:P] (και ναι... αυτό ήταν ένα καθαρόαιμο σεξιστικό σχόλιο)

    Αυτό που θέλω να πω... είναι ότι την επόμενη φορά που θα δείτε Τούλα (σχετική ή άσχετη) have some mercy καθώς... στον όλο χαμό του σπασμένου τηλεφώνου μεταξύ developers, technical managers, upper managers, (πιθανά creative people ή/και art directors ή /και marketing people), account managers και πελατών βεβαίως ... βεβαίως...

    το να είσαι και γυναίκα... (πιθανά και άσχετη με τα τεχνικά...), να σε πονάει και το τακούνι... (διότι πρέπει να είσαι και ολίγον [μη σου πω κυρίως!] γλάστρα)... και κάθε φορά που ξεστομίζεις τη λέξη false να σε κοιτάνε έκπληκτοι που καταλαβαίνεις... έ... όπως και να το κάνουμε είναι ένα extra φορτίο... Wink [;)]

    στην περίπτωση των Τούλιδων... no mercy Stick out tongue [:P]

    Τέλος πάντων... αυτό που θέλω να πω... είναι ότι όλοι έχουν το δίκιο τους και ότι τα πράγματα δεν είναι καθόλου απλά.

     

  •  09-05-2006, 18:24 12456 σε απάντηση της 12444

    Απ: Project Time Estimation

    Φίλε avtheos διαφωνώ κάθετα :

     avtheos wrote:
    Με το Παναγιώτη έμαθα αρκετά, ώστε να καταλαβαίνω πως σκέφτεται ένας προγραμματιστής

    Τι εννοείς ;

     avtheos wrote:
    Αυτό όμως βελτίωσε πολλά πράγματα στη συνεργασία μου μαζί τους, όπως τις διαπροσωπικές σχέσεις, την ταχύτερη παράδοση του έργου και ένα καλύτερο ποιοτικά αποτέλεσμα έργου

    Για τα άλλα συμφωνούμε, το καλύτερο ποιοτικό αποτέλεσμα πως το ορίζεις; 

     avtheos wrote:
    Υπάρχουν πολλά πράγματα που ένας developer δεν θα καταλάβει ποτέ εάν δεν προσπαθήσει να χτίσει μία συνεργασία με τον υπεύθυνο έργου. Μία τέτοια συμπεριφορά έχει αρνητικές συνέπειες για όλους και για όλα. Η δική μου φιλοσοφία είναι να ρωτάω για τα πάντα (για ό,τι μπορεί να γνωρίζω, για ό,τι δεν γνωρίζω ή για κάτι που θα ήθελα να μάθω). Πιστέυω πως στην Ελλάδα οι developers έχουν τη νοοτροπία να χαρακτηρίζουν το manager πριν καν τον γνωρίσουν και αυτό είναι μέγα σφάλμα, βέβαια από την άλλη έχω γνωρίσει managers που και εγώ εάν ήμουν developer δεν θα μπορούσα να συνεργαστώ.

    Μήπως ισχύει το ανάποδο;

     avtheos wrote:
    Τέλος θα ήθελα να κλείσω με το εξής συμπέρασμά μου, πως όλα είναι θέμα management, δηλαδή η σχέση του developer-manager δεν εξαρτάται μόνο από το Manager, αλλά και από τον developer, συνεπώς και ο developer θα πρέπει να εξασκηθεί στο management του manager!

    Πως θα το κάνει κανείς αυτό;


    Πάνος Αβραμίδης
  •  09-05-2006, 18:28 12457 σε απάντηση της 12454

    Απ: Project Time Estimation

     bonset wrote:
    το να είσαι και γυναίκα... (πιθανά και άσχετη με τα τεχνικά...), να σε πονάει και το τακούνι... (διότι πρέπει να είσαι και ολίγον [μη σου πω κυρίως!] γλάστρα)... και κάθε φορά που ξεστομίζεις τη λέξη false να σε κοιτάνε έκπληκτοι που καταλαβαίνεις... έ... όπως και να το κάνουμε είναι ένα extra φορτίο... Wink [;)]

    Bonset για αυτό ακριβώς έκανα διευκρίνηση ... Και για τους Τούλιδες ...
    Μη με βγάλεις και φαλλοκρατικό γουρούνι !!!Surprise [:O]

     


    Πάνος Αβραμίδης
  •  09-05-2006, 23:07 12468 σε απάντηση της 12457

    Απ: Project Time Estimation

    Ε... όχι και φαλλοκρατικό Embarrassed [:$] δεν σε ξέρω τόσο Stick out tongue [:P] ... πλάκα κάνω Smile [:)]

    Το θέμα είναι να ξέρεις να αντιμετωπίζεις τον άλλον με σεβασμό και να ξεχάσεις το εμείς και εσείς διότι έτσι η δουλειά γίνεται ευκολότερα, πιθανά γρηγορότερα και σίγουρα καλύτερα.

    Τέλος πάντων... από καιρό ήθελα να μοιραστώ μαζί σας 2 βιβλία (από τα τόσα που κυκλοφορούν) για project management και τα οποία με έχουν βοηθήσει ελπίζω να είναι κατάλληλη η στιγμή:

    1. J.Cadle, D.Yeates, Project Management for Information Systems, Prentice Hall, 2004, 4th Edition
      Τη συγκεκριμένη έκδοση δεν την ξέρω ακριβώς καθώς έχω την 3η έκδοση
    2. Jean-Louis G. Muller, Management de projet. 100 questions pour comprendre et agir, Afnor, 2005
      Μικρό και περιεκτικό, το concept ερωτήσεις-απαντήσεις πολύ βολικό και άμεσο, είναι στα γαλλικά, θα πρέπει να κυκλοφορεί κάτι αντίστοιχο και στα αγγλικά

    και επειδή πριν αρχίσουμε να μιλάμε για τους άλλους καλά θα κάνουμε να μάθουμε να διαχειριζόμαστε πρώτα απ'όλα τους εαυτούς μας:

    1. "Harvard Business Review on Managing Yourself, Harvard Business Review Paperback Series), Harvard Business School Press, 2005
      To the point και πολύ πρακτικό...

    Αυτά προς το παρόν...


     

  •  09-05-2006, 23:39 12469 σε απάντηση της 12468

    Απ: Project Time Estimation

    Μάλλον θέλει να πει ότι πέρασε βάσανα μαζί μου Stick out tongue [:P]. Έχω δουλέψει με καμμιά δεκαριά managers ως τώρα, μόνο 2 από τους οποίους αξίζαν τον τίτλο. Ο ένας ήταν ο avtheos. Πριν έρθει στο project έπρεπε πέρα από τον κώδικα, να απαντάω και στα τηλεφωνήματα του πελάτη, να προσπαθώ να καταλάβω τί ήταν να γίνει στο project (το είχαν αναλάβει 2-3 διαφορετικοί "managers" ως τότε), να προσπαθώ να καταλάβω τον παλιό ακαταλαβίστικο κώδικα ΚΑΙ να γράφω τον καινούριο. Άστα να πάνε. Να φανταστείτε, το project ξεκίνησε πριν πάω φαντάρος, και το βρήκα αγνώριστο να ... με περιμένει όταν γύρισα μετά από 12 μήνες!

    Οταν ήρθε ο avtheos φρόντισε να βρει τί ήταν στις υποχρεώσεις της εταιρείας και τί όχι (όχι, ούτε το συμβόλαιο δεν μπορούσαμε να βρούμε!), να μαζέψει τον πελάτη και να τον πείσει να περιορίσει τις απαιτήσεις του για να μπορέσει να τελειώσει το project.

    axaros, όταν δεις πραγματικό manager θα τον καταλάβεις. Είναι αυτός ο οποίος φροντίζει να απομακρύνει όλα τα εμπόδια από τους προγραμματιστές για να μπορέσουν να κάνουν τη δουλειά τους.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
Σελίδα 1 από 2 (21 εγγραφές)   1 2 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems