Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πως μπορώ να κλειδώσω τον κώδικα μου από τους χρήστες του server;

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò georgiosl. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος maspr στις 17-06-2005, 17:30. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  15-06-2005, 12:38 2823

    Πως μπορώ να κλειδώσω τον κώδικα μου από τους χρήστες του server;

    Ξέρει κανείς πως μπορώ να κλειδώσω τον κώδικα μου, για να μην μπορεί να διαβάζεται με notepad  από αυτούς που έχουν πρόσβαση στο μηχάνημα που είναι στημένη η εφαρμογή (π.χ. τον administrator);

  •  15-06-2005, 12:49 2824 σε απάντηση της 2823

    Re: Πως μπορώ να κλειδώσω τον κώδικα μου από τους χρήστες του server;

    Στις αρχές του 2003 η Microsoft είχε φτιάξει τον Script Encoder. Πρόκεται για ένα command line tool που κωδικοποιεί script αρχεία με VBScript και JScript, ώστε να μην είναι δυνατόν να τροποποιηθούν/αναγνωστούν.

    Δεν είναι άσπαστο, αλλά σίγουρα αποθαρρύνει τον μέσο χρήστη. Δεν παρέχεται εργαλείο για το reverse, οπότε είναι καλό να κάνεις ένα backup στα αρχεία σου πριν ξεκινήσεις. Εκτός από το help αρχείο που έρχεται με το εργαλείο, μπορείς να βρεις περισσότερα στα links που βρήσκονται στην σελίδα του download.


    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  16-06-2005, 12:38 2863 σε απάντηση της 2823

    Re: Πως μπορώ να κλειδώσω τον κώδικα μου από τους χρήστες του server;

    Ευχαριστώ πολύ Γιώργο. Τελικά κάνει ακριβός αυτό που θέλω. Το είχε πάρει και εμένα το μάτι μου, αλλά είχα την εντύπωση ότι κωδικοποιεί μόνο το κομμάτι που βλέπει ο client.

     

    Ένα tip για κάποιον άλλο που θα χρειαστεί το ίδιο.

    Είχα το εξής error: Scripting encoder object ("scripting.encoder") failed

    Μετά από μια μέρα ψάξιμο, βρήκα σε ένα παραπεταμένο post στα Google groups, ότι αυτό είναι κοινό πρόβλημα και λύνετε κάνοντας reregister το scrrun.dll με τη βοήθεια του regsvr32.exe.

  •  17-06-2005, 17:30 2903 σε απάντηση της 2863

    Re: Πως μπορώ να κλειδώσω τον κώδικα μου από τους χρήστες του server;

    Για δες εδώ... Λέγεται windows script decoder και υπάρχει απο το 1999 =)

    http://www.virtualconspiracy.com/index.php?page=scrdec/intro


    Αν θες να κλειδώσεις τον κωδικά σου βάλτον σε κάποιο binary COM object (π.χ. VB DLL) ή θάψε τον βαθιά σε πολλά συνεχόμενα includes -- με λίγα λόγια κάνε τον πολύ δύσκολο να αναλυθεί...

    Φιλικά

    Μάνος Ασπραδάκης
    Web Developer
    * * *
    Μάνος Ασπραδάκης
    maspr(at)freemail.gr
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems