Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Χρειάζομαι το πακέτο βιβλιοθηκών LINPACK για το visual studio 2005.... anyone that can help???

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Stallion. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Stallion στις 11-05-2007, 21:09. Υπάρχουν 10 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  10-05-2007, 17:41 31701

    Χρειάζομαι το πακέτο βιβλιοθηκών LINPACK για το visual studio 2005.... anyone that can help???

    Γεια σας!!!
    Είναι το πρώτο μου post στο dotNETZone και νομίζω ότι θα ακολουθήσουν και πολλά άλλα.... Tongue Tied
    Είμαι newbie στο .NET... και φιάχνω ενα interface με το οποίο θα επεξεργαστώ φωτογραφίες. Μου είπαν ότι γι' αυτα που θέλω να υλοποιήσω θα χρειαστώ ένα πακέτο βιβλιοθηκών LINPACK... Μήπως γνωρίζει κανείς που θα το βρω και πως θα το βάλω πάνω στο .NET?? Έψαξα λιγάκι, αλλά δεν έβγαλα κάποια άκρη... Sad
    Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη Big Smile!!!
    Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!
  •  10-05-2007, 18:03 31702 σε απάντηση της 31701

    Απ: Χρειάζομαι το πακέτο βιβλιοθηκών LINPACK για το visual studio 2005.... anyone that can help???

    το linpack είναι μια βιβλιοθήκη για πραξεις με πίνακες κυριώς. Είναι γραμμένο σε fortran και C ( Δεν ξέρω αν υπάρχει nativly για .ΝΕΤ). Τι εννοείς να επεξεργαστείς φωτογραφίες. Λογικά το GDI+ υποσύστημα του .NET είναι οκ. Μπορείς να βρείς περισσότερα στο MSDN και στο δίκτυο

    Γιώργος Σακαλής
  •  10-05-2007, 18:45 31703 σε απάντηση της 31702

    Απ: Χρειάζομαι το πακέτο βιβλιοθηκών LINPACK για το visual studio 2005.... anyone that can help???

    Το linkpack το χρειάζομαι για να κάνω πράξεις σε πίνακες, καθώς θέλω να υλοποιήσω έναν αλγόριθμο optical flow...
    Μήπως έχεις κατά νου, για το που μπορώ να βρω κάποιον αλγόριθμο optical flow???
  •  10-05-2007, 19:02 31704 σε απάντηση της 31703

    Απ: Χρειάζομαι το πακέτο βιβλιοθηκών LINPACK για το visual studio 2005.... anyone that can help???

    Google it (Λατρεύω αυτή τη φράση)

    Όσο για τo .NET όπως και η Java δεν είναι τοσο φιλικές όσον αφορά τον επιστημονικό υπολογισμό.
    Επιπλέον η Linpack έχει ξεπεραστεί από τη LAPACK.

    Μια άλλη λύση είναι να χρησιμοποιήσεις τις βιβλιοθήκες του MATLAB αν έχεις το πακέτο αυτό

    Μερικά urls για επιστημονικό υπολογισμό σε .ΝΕΤ
    http://www.jens-thiel.de/archive/dotnum.html
    http://www.centerspace.net/?gclid=CMGxu_L7g4wCFSInEAodUx14wQ
    http://www.dnanalytics.net/doku.php

    Γιώργος Σακαλής
  •  11-05-2007, 00:54 31711 σε απάντηση της 31704

    Απ: Χρειάζομαι το πακέτο βιβλιοθηκών LINPACK για το visual studio 2005.... anyone that can help???

    Την καλύτερη απόδοση θα την πετύχεις αν χρησιμοποιήσεις τις βιβλιοθήκες της AMD ή της Intel (ανάλογα με τον επεξεργαστή που έχεις), καθώς εκμεταλλεύονται τις ειδικές εντολές που έχει ο κάθε επεξεργαστής, τα 64 bit και τους πολλαπλούς επεξεργαστές. Η Intel μάλιστα έχει βιβλιοθήκες οι οποίες υλοποιούν πολλούς αλγόριθμους για επεξεργασία σημάτων και εικόνας.

    Μόνο πρόβλημα ... δεν είναι τσάμπα.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  11-05-2007, 14:36 31728 σε απάντηση της 31711

    Απ: Χρειάζομαι το πακέτο βιβλιοθηκών LINPACK για το visual studio 2005.... anyone that can help???

    Το θέμα είναι πως όπως ανέφερα και παραπάνω, χρειάζεται να φτιάξω έναν optical flow αλγόριθμο, στον οποίο θα πρέπει να κάνω πράξεις μεταξύ πινάκων!!! Και μου είπαν οτι για να κάνω κάτι τέτοιο χρειάζομαι το LINPACK!!!
    Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να κάνω τη δουλειά μου??? Αυτό που είπες για τις βιβλιοθήκες της INTEL (intel επεξεργαστή έχω) γνωρίζεις αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτές τις βιβλιοθήκες για να υλοποιήσω έναν αλγόριθμο optical flow????Confused
  •  11-05-2007, 17:46 31732 σε απάντηση της 31728

    Απ: Χρειάζομαι το πακέτο βιβλιοθηκών LINPACK για το visual studio 2005.... anyone that can help???

    Με λίγο Search στο Internet βρήκα αυτό είναι απο το Stanford university και εχει "Πρακτική" θεωρία και κώδικα σε C, ίσως μέσο αυτού να σε βοηθήσει να κανεις το δικό σου Implementation του optical flow αλγόριθμο.

    Nassos


    "Success is the ability to go from one failure to another with no loss of enthusiasm."
    Winston Churchill

    "Quality means doing it right when no one is looking."
    Henry Ford

  •  11-05-2007, 17:49 31733 σε απάντηση της 31728

    Απ: Χρειάζομαι το πακέτο βιβλιοθηκών LINPACK για το visual studio 2005.... anyone that can help???

    Με λίγο Search στο Internet βρήκα αυτό είναι απο το Stanford university και εχει "Πρακτική" θεωρία και κώδικα σε C, ίσως μέσο αυτού να σε βοηθήσει να κανεις το δικό σου Implementation του optical flow αλγόριθμου.

    Επίσης για μαθηματική θεωρία δες εδώ

    Nassos


    "Success is the ability to go from one failure to another with no loss of enthusiasm."
    Winston Churchill

    "Quality means doing it right when no one is looking."
    Henry Ford

  •  11-05-2007, 19:10 31735 σε απάντηση της 31728

    Απ: Χρειάζομαι το πακέτο βιβλιοθηκών LINPACK για το visual studio 2005.... anyone that can help???

    Stallion:
    Το θέμα είναι πως όπως ανέφερα και παραπάνω, χρειάζεται να φτιάξω έναν optical flow αλγόριθμο, στον οποίο θα πρέπει να κάνω πράξεις μεταξύ πινάκων!!! Και μου είπαν οτι για να κάνω κάτι τέτοιο χρειάζομαι το LINPACK!!!
    Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να κάνω τη δουλειά μου??? Αυτό που είπες για τις βιβλιοθήκες της INTEL (intel επεξεργαστή έχω) γνωρίζεις αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτές τις βιβλιοθήκες για να υλοποιήσω έναν αλγόριθμο optical flow????Confused


    Ότι αναφέραμε εγώ και ο παναγιώτης είναι βιβλιοθήκες που παρέχουν
    1. Ταχύτητα στις πράξεις πινάκων.
    2. Μείωση στη μετάδοση σφάλματος από στρογγυλοποιήσεις λόγο πεπερασμένης αριθμητικής

    οπότε αν βρεις τον αλγόριθμο μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε βιβλιοθήκη θέλεις.
    Σου επαναλαμβάνω. Το Linpack είναι ξεπερασμένο. Μιλαμε για ATLAS και LAPACK.

    Γιώργος Σακαλής
  •  11-05-2007, 19:28 31736 σε απάντηση της 31728

    Απ: Χρειάζομαι το πακέτο βιβλιοθηκών LINPACK για το visual studio 2005.... anyone that can help???

    Καλό θα ήταν να κοιτάξεις το site των βιβλιοθηκών της Intel. Ειδικά η Math Kernel Library περιέχει ήδη τη LAPACK. Όσο για τη βιβλιοθήκη που προτείνει ο Nassos.NET, την OpenCV, και αυτή της Intel είναι. Δεν έψαξα να δω αν οι βιβλιοθήκες της Intel υλοποιούν ακριβώς όσα θες, αλλά μόνο εσύ μπορείς να το κρίνεις αυτό. Πήγαινε στο site της Intel και κοίταξε τις.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  11-05-2007, 21:09 31739 σε απάντηση της 31736

    Απ: Χρειάζομαι το πακέτο βιβλιοθηκών LINPACK για το visual studio 2005.... anyone that can help???

    Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις επισημάνσεις σας! Θα το ψάξω το θέμα και θα σας πω τα νέα....Stick out tongue
    Όσο για το linpack ότι είναι ξεπερασμένο το κατάλαβα κι εγώ!!! Ψάχνω για lapack....
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems