Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Σύνδεση σε remote Server με το management studio express όταν έχει αλλαχθεί το default port του SQL

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò manosB. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Mitsaras στις 01-10-2007, 20:56. Υπάρχουν 13 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  28-09-2007, 11:54 35552

    Σύνδεση σε remote Server με το management studio express όταν έχει αλλαχθεί το default port του SQL

    Ο host μου έχει αλλάξει την προεπιλεγμένη port του SQL Server. Όταν συνδέομαι με τον management express δεν μπορώ να συνδεθώ. Βασικά το προβλημά μου είναι ότι πως μπορώ να δηλώσω την νέα port του απομακρυσμένου server στο management studio express. Αυτό το λέω διότι με τα εργαλεία του sql2000 συνδέομαι κανονικά αφού βέβαια τα συγκεκριμένα μου δίνουν την δυνατότητα να αλλάξω port.


    Manos
  •  28-09-2007, 12:24 35554 σε απάντηση της 35552

    Απ: Σύνδεση σε remote Server με το management studio express όταν έχει αλλαχθεί το default port του SQL

    Νομίζω δεν έχει τρόπο να το αλλάξεις, αλλα δεν είμαι 100% σίγουρος.. Απο ότι το σκάλισα κι εγώ τώρα, δεν είδα κάπου επιλογή ή τρόπο για αλλαγή στην port.
    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  28-09-2007, 12:27 35556 σε απάντηση της 35554

    Απ: Σύνδεση σε remote Server με το management studio express όταν έχει αλλαχθεί το default port του SQL

    A και εσύ που έκραζες τα Vista. Εάν είχες Vista μπορούσες να κάνεις ένα trick με το firewall (redirect outbound απο 1433 σε όποια port θέλεις) και να κάνεις connect! Stick out tongue
    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  28-09-2007, 12:49 35558 σε απάντηση της 35556

    Απ: Σύνδεση σε remote Server με το management studio express όταν έχει αλλαχθεί το default port του SQL

    Panagiotis Kefalidis:
    A και εσύ που έκραζες τα Vista.  Stick out tongue

    χαχαχαχα
    Εντάξει, έτσι είναι η ζωή my friend. you win some, you lose some!!!

    Manos
  •  28-09-2007, 13:03 35560 σε απάντηση της 35558

    Απ: Σύνδεση σε remote Server με το management studio express όταν έχει αλλαχθεί το default port του SQL

    Αμέσως στις ματσακονιές το μυαλό σας...

    Λοιπόν, All Programs > SQL Server 2005 > Configuration Tools. Ανοίγουμε το SQL Server Configuration Manager

    Πηγαίνουμε στο SQL Native Client Configuration, επιλέγουμε Aliases και με δεξί κλικ "New Alias...". Συμπληρώνουμε τα πεδία και πλέον από το SQL Server Management Studio κάνουμε connect σε αυτό το Alias. Ισχύει και για τα connection strings.


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  28-09-2007, 13:40 35562 σε απάντηση της 35560

    Απ: Σύνδεση σε remote Server με το management studio express όταν έχει αλλαχθεί το default port του SQL

    Σκόραρες από τα αποδυτήρια KelMan Yes, το δοκιμάζω και επανέρχομαι

    Manos
  •  28-09-2007, 14:38 35573 σε απάντηση της 35560

    Απ: Σύνδεση σε remote Server με το management studio express όταν έχει αλλαχθεί το default port του SQL

    KelMan:

    Αμέσως στις ματσακονιές το μυαλό σας...

    Λοιπόν, All Programs > SQL Server 2005 > Configuration Tools. Ανοίγουμε το SQL Server Configuration Manager

    Πηγαίνουμε στο SQL Native Client Configuration, επιλέγουμε Aliases και με δεξί κλικ "New Alias...". Συμπληρώνουμε τα πεδία και πλέον από το SQL Server Management Studio κάνουμε connect σε αυτό το Alias. Ισχύει και για τα connection strings.

    Δεν έχει σημασία Stick out tongue Πάλι δεν θα έπαιζε; Ε; ε; ε; Big Smile


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  28-09-2007, 18:52 35586 σε απάντηση της 35573

    Απ: Σύνδεση σε remote Server με το management studio express όταν έχει αλλαχθεί το default port του SQL

    Έχω την εντύπωση ότι θα παίξει σύνδεση από το Management Studio αν μετά το hostname βάλεις και την port, χωρισμένα με κόμμα.
    Dimitris-Ilias Gkanatsios
    Developer Evangelist, Microsoft Hellas

    My Blog
    StudentGuru
    Twitter
    Facebook
  •  28-09-2007, 20:16 35594 σε απάντηση της 35586

    Απ: Σύνδεση σε remote Server με το management studio express όταν έχει αλλαχθεί το default port του SQL

    Kelman για άλλη μια φορά είσαι απόλυτα σωστός. Θύμισε μου να σε κεράσω μια Beer σε μία από τις επόμενες μαζώξεις του dotnetzone.gr


    dt008:
    Έχω την εντύπωση ότι θα παίξει σύνδεση από το Management Studio αν μετά το hostname βάλεις και την port, χωρισμένα με κόμμα.


    Αυτό δεν έπαιξε

    Manos
  •  29-09-2007, 14:33 35628 σε απάντηση της 35594

    Απ: Σύνδεση σε remote Server με το management studio express όταν έχει αλλαχθεί το default port του SQL

    Δοκίμασε IP:PORT

  •  01-10-2007, 16:26 35706 σε απάντηση της 35628

    Απ: Σύνδεση σε remote Server με το management studio express όταν έχει αλλαχθεί το default port του SQL

    immortality:
    Δοκίμασε IP:PORT

    Ούτε αυτό δουλεύει. Η λύση του Kelman είναι μονόδρομος

    Manos
  •  01-10-2007, 17:59 35709 σε απάντηση της 35706

    Απ: Σύνδεση σε remote Server με το management studio express όταν έχει αλλαχθεί το default port του SQL

    Κι όμως, δοκίμασα InstanceName,PortNumber και παίζει μια χαρά. Συνδέομαι από το Management Studio (που παρέχεται με τον SQL 2005 Developer Edition) τόσο στον SQL Developer edition όσο και στον Express edition που έχω στο μηχάνημά μου αλλά και σε έναν remote.

    (δες και τα pm σου)

    edit: το βρήκα να αναφέρεται και εδώ


    Dimitris-Ilias Gkanatsios
    Developer Evangelist, Microsoft Hellas

    My Blog
    StudentGuru
    Twitter
    Facebook
  •  01-10-2007, 20:05 35711 σε απάντηση της 35709

    Απ: Σύνδεση σε remote Server με το management studio express όταν έχει αλλαχθεί το default port του SQL

    Το δοκίμασα και εγώ και όντως δουλεύει με κόμμα, τελείως άκυρο! Τι να πει κανείς, τουλάχιστο μάθαμε κάτι καινούριο :) 

     

    Thanx dt008

  •  01-10-2007, 20:56 35712 σε απάντηση της 35711

    Απ: Σύνδεση σε remote Server με το management studio express όταν έχει αλλαχθεί το default port του SQL

    Θυμάμαι ότι είχα πρόβλημα σε σύνδεση server με named instances και διαφορετικό από τον default αριθμό πόρτας. Ωστόσο, αν δεν έχεις named instance, η λύση με το κόμμα θα έπρεπε να δουλέψει.

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems