Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Αντιγραφή αρχείου σε emulator

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò nts. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος gmeles στις 04-10-2007, 09:34. Υπάρχουν 5 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  01-08-2007, 01:11 33973

    Αντιγραφή αρχείου σε emulator

    Γειά χαρά,
    Για να τρέξω μια εφαρμογή στο ppc πρέπει να έχω στον ίδιο κατάλογο με το exe και κάποια άλλα αρχεία όπως κάποια xml κ.α.
    Είναι δυνατόν να μεταφέρω με κάποιο τρόπο τα αρχεία αυτά από το pc μου στον κατάλογο αυτό του emulator αφού κάνω deploy και πριν τρέξω την εφαρμογή.
    Οριακά θα μπορούσα να δημιουργήσω το αρχείο αυτό με κώδικα αλλά υπάρχουν και κάποια άλλα που μάλλον είναι δύσκολο να τα φτιάξω runtime.
    Δουλεύω με vb 2005 και emulator 2003 se.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
  •  01-08-2007, 08:52 33974 σε απάντηση της 33973

    Απ: Αντιγραφή αρχείου σε emulator

    Μπορείς να  συμπεριλάβεις αυτα τα αρχεία στο project σου και ζητήσεις να build action content  ( Συγνώμη έχω μπροστά μου μόνο VS 2003 που έχει αυτήν την ορολογία )
  •  01-08-2007, 16:41 34002 σε απάντηση της 33973

    Απ: Αντιγραφή αρχείου σε emulator

    Πρόσθεσα κάποια xml στα Resources αλλά δεν αντιγράφηκαν στον κατάλογο του emulator.
    το πρόβλημα είναι ότι έτσι πρέπει να κάνω συνέχεια deploy στο PDA κάτι που παίρνει πολύ χρόνο.
    Μήπως υπάρχει καμμιά άλλη ιδέα.

    Ευχαριστώ
  •  02-08-2007, 08:49 34025 σε απάντηση της 34002

    Απ: Αντιγραφή αρχείου σε emulator

    To Build action είναι content για να αντιγραφεί και όχι resource . Παρόλα αυτά μπορείς να δοκιμάσεις να συνδέσεις τον emulator με activesync κάτι που θ ασου δώσει πρόσβαση και στο filesystem του .  Ενα σχετικό blogpost που βρήκα εδώ .

  •  15-08-2007, 13:27 34342 σε απάντηση της 34025

    Απ: Αντιγραφή αρχείου σε emulator

    Συγγνώμη για την καθυστέριση αλλά είμουν διακοπές.
    ευχαριστώ για την απάντηση αλλά το blog δεν μ'αφήνει να μπώ.

    Λοιπόν βρήκα το εξής
    Στον emulator πάω menu\File\Configure και στο Shared Folder δηλώνω ένα shared folder στο δίσκο μου όπου έχω τα αρχεία που θέλω να μεταφέρω.
    Το folder αυτό ο emulator το βλέπει σαν storage card οπότε αντιγράφω στο folder της εφαρμογής ότι θέλω.
    αν κάνω μόνο μια φορά deploy και μετά ξεκινάω και σταματάω την εφαρμογή χωρίς να σταματήσω τον emulator είμαι ΟΚ.
  •  04-10-2007, 09:34 35813 σε απάντηση της 33973

    Απ: Αντιγραφή αρχείου σε emulator

    Πάντως ο πιο σωστός τρόπος είναι να κάνεις cradle τον emulator μέσα από το Tools-->Device Emulator Manager και να έχεις ενεργοποιήσει μέσα από το ActiveSync να δέχεται συνδέσεις DMA. Με αυτόν τον τρόπο το ActiveSync θα βλέπει κανονικά τον emulator σαν ένα οποιοδήποτε pda που είναι συνδεδεμένο πάνω στην βάση και θα μπορείς φυσικά να διαχειρίζεσαι τα αρχεία του
    Melesanakis Georgios
    MCAD .Net, MCT
    IT Manager
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems