Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

ΕΚΤΑΚΤΟ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ: Το Autoroute 2005 περιέχει χάρτες της Αθήνας?

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Παναγιώτης Καναβός. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος patrick στις 29-10-2004, 19:45. Υπάρχουν 8 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  28-09-2004, 11:02 198

    Surprise [:O] ΕΚΤΑΚΤΟ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ: Το Autoroute 2005 περιέχει χάρτες της Αθήνας?

    Σύμφωνα με ασφαλείς δημοσιογραφικές πληροφορίες το Autoroute 2005 περιέχει χάρτες της Αθήνας!
    Οι πληροφορίες στηρίζονται και στο γεγονός ότι το http://mappoint.msn.com περιέχει χάρτη της Αττικής. Στην περιοχή της Αθήνας φαίνεται ότι υπάρχουν όλοι οι δρόμοι με τα ονόματά τους και αρκετές μονοδρομήσεις. Στην υπόλοιπη Αττική αλλού φαίνονται μόνο οι δρόμοι, αλλού οι δρόμοι και τα ονόματα. Ο χάρτης έχει κάποιες ατέλειες και είναι σχετικά παλιός (π.χ. η Αττική Οδός φαίνεται να φτάνει μόνο μέχρι την Εθνική Οδό). Κατά τα άλλα καλύπτει την Αττική με φοβερή λεπτομέρεια. Ελπίζω μόνο οι μονοδρομήσεις της Φιλοθέης να είναι σωστές Cool

    Μπράβο!
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  28-09-2004, 12:00 199 σε απάντηση της 198

    Re: ΕΚΤΑΚΤΟ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ: Το Autoroute 2005 περιέχει χάρτες της Αθήνας?

    Αν αυτό ισχύει, θα είμαι ένας πολύ χαρούμενος νεανίας. Έχω φτιάξει ένα mini-itx-based PC το οποίο έχω βάλει στο αμάξι μου και τρέχει (μεταξύ άλλων) mappoint. Στην Ευρώπη που οδήγησα μερικές φορές, όπως και για μεγάλες διαδρομές εντός Ελλάδας (εθνικές κλπ) είναι καταπληκτικό. Εντός Αθηνών όμως... κάρβουνο!

    Πάω να χορέψω τον χορό του GPS.

    P.

    Profanity is the language all programmers know best
  •  28-09-2004, 21:53 206 σε απάντηση της 199

    Re: ΕΚΤΑΚΤΟ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ: Το Autoroute 2005 περιέχει χάρτες της Αθήνας?

     Pathway wrote:
    Αν αυτό ισχύει, θα είμαι ένας πολύ χαρούμενος νεανίας. Έχω φτιάξει ένα mini-itx-based PC το οποίο έχω βάλει στο αμάξι μου και τρέχει (μεταξύ άλλων) mappoint. Στην Ευρώπη που οδήγησα μερικές φορές, όπως και για μεγάλες διαδρομές εντός Ελλάδας (εθνικές κλπ) είναι καταπληκτικό. Εντός Αθηνών όμως... κάρβουνο!

    Πάω να χορέψω τον χορό του GPS.

    P.


    Δεν θα αναφερθώ στο γεγονός ότι έχεις βάλει PC μέσα στο αυτοκίνητό σου (χαίρομαι, να σου πω, διότι οι φίλοι μου με λένε πωρωμένο και τρελό με τους υπολογιστές – μπορώ πλέον, άνετα, να ισχυρίζομαι ότι δεν είμαι, και να τους παραπέμπω σε σένα!).  Το navigation, όμως, στους δρόμους της Αθήνας είναι κάτι που με ενδιαφέρει και εμένα πολύ!  Απ’ ότι θυμάμαι, υπάρχει και mobile έκδοση του Autoroute, οπότε με μία συσκευή GPS με Bluetooth είμαι complet που λέει και η διαφήμιση ε?
    Patrick
  •  29-09-2004, 09:55 207 σε απάντηση της 206

    Re: ΕΚΤΑΚΤΟ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ: Το Autoroute 2005 περιέχει χάρτες της Αθήνας?

    Το Autoroute περιλαμβάνει το Pocket Streets για το Pocket PC. Μπορείς να εξάγεις χάρτες, pins και annotations από το Autoroute και να τα φορτώσεις στο Pocket Streets. Το Pocket Streets μπορείς να το αγοράσεις και ανεξάρτητο, χωρίς χάρτες. Παίζει και σε SmartPhoneBig Smile.

    Ελπίζω να το φέρουν τα καταστήματα εδώ γρήγορα και σε ωραίο πακετάκι. Το Streets and Trips (η αντίστοιχη έκδοση για Αμερική) πωλείται σε δύο εκδόσεις, μια απλή και μια με GPS.

    Πάντως, από τα σχόλια των αγοραστών στο Amazon φαίνεται ότι το Autoroute αργεί να ανανεωθεί περίπου 2 χρόνια. Αυτό μάλλον εξηγεί και γιατί η Αττική Οδός δεν εμφανίζεται ολόκληρη.
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  30-09-2004, 16:15 213 σε απάντηση της 207

    Re: ΕΚΤΑΚΤΟ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ: Το Autoroute 2005 περιέχει χάρτες της Αθήνας?

    Μπορώ να σας πω οτι το Autoroute 2005 είναι μία εντυπωσιακή εφαρμογή!

    Περιλαμβάνει λεπτομερέστατους και ακριβείς χάρτες της Αττικής τους οποίους μπορεί κανείς να κάνει upload και στο SmartPhone, ή το PocketPC του....
     
    Είχα την χαρά να το δοκιμάσω σήμερα!!!!!

    [:#]
  •  30-09-2004, 19:50 215 σε απάντηση της 213

    Re: ΕΚΤΑΚΤΟ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ: Το Autoroute 2005 περιέχει χάρτες της Αθήνας?

    Δυστυχώς τα Points of Interest είναι ελάχιστα. Δεν υπάρχει καμμία στάση του Ηλεκτρικού, ενώ υπάρχουν μόνο οι στάσεις του Μετρό της Γραμμής 3 μέχρι την Εθνική Άμυνα. Στο Σύνταγμα υπάρχει μόνο το ξενοδοχείο της Μεγάλης Βρετανίας. Στο Ολυμπιακό Στάδειο εμφανίζεται μια στάση λεωφορείου P8. Ελάχιστες τράπεζες, κλπ., κλπ.

    Δυστυχώς, με τέτοια δεδομένα το Autoroute μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο ως gadget. Όσον αφορά το Mappoint web service, που χρησιμοποιεί τα ίδια δεδομένα, θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί μόνο για tracking/routing. Δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αναζήτηση οδών γιατί τα ονόματά τους είναι πολύ περίεργα. Δεν είναι greeklish, οπότε δεν γίνεται κάποιος να μετατρέψει τις ελληνικές ονομασίες σε Λατινικούς χαρακτήρες για να κάνει αναζήτηση. Π.χ. η οδός Αγίας Βαρβάρας στο Ψυχικό έχει μετατραπεί σε Aghios Barbaras.

    Πέρα από αυτό, πιστεύω ότι υπάρχει η ευκαιρία για ελληνικές εταιρείες να παρέχουν τα δικά τους Points of Interest στους χρήστες του Mappoint Web Service. Μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί και ο Mappoint Location Server, τουλάχιστον όσο δεν χρειάζεται η αναζήτηση οδών.

    Το περίεργο τώρα, είναι ότι η Navteq, η εταιρεία που παρέχει τα δεδομένα στη Microsoft, έβγαλε δεδομένα για την Αθήνα το Σεπτέμβρη του 2003 ( http://www.navteq.com/NewsUserServlet?action=NewsDetail&newsId=236 Wink ειδικά για τους Ολυμπιακούς.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  30-09-2004, 20:32 217 σε απάντηση της 215

    Re: ΕΚΤΑΚΤΟ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ: Το Autoroute 2005 περιέχει χάρτες της Αθήνας?

    Το ίδιο πρόβλημα υπήρχε και με το Mappoint 2002 το οποίο χρησιμοποιώ. Τα ονόματα των περιοχών στην Ελλάδα είναι ένα εντελώς μυστήριο αμάλγαμα ελληνικών ονομάτων, λατινικών χαρακτήρων και ψυχασθενικά τοποθετημένων τόνων (ναι, στους λατινικούς χαρακτήρες...).

    Ήλπιζα να γίνει σωστά localized κάποια επόμενη έκδοση, οπότε και να μπορέσω να την χρησιμοποιήσω για true navigation εντός Αθηνών, όπως χρησιμοποιώ την 2002 για Αγγλία, Γερμανία κλπ.

    Να σημειωθεί επίσης πως η επόμενη έκδοση από αυτήν που έχω έχει ακόμα λιγότερα στοιχεία για την Ελλάδα. Είχα διαβάσει ένα άρθρο πως η MS έκανε drop το data set της Ελλάδας διότι ήταν πολύ ακριβό, με πολύ χαμηλό accuracy. Το ότι το ξαναέβαλε στην νέα έκδοση είναι (λίγο) παρήγορο.

    Και Πάτρικ; Κι εμένα παλαβό με λένε. Μη μασάς. Stick out tongue

    Α.

    Profanity is the language all programmers know best
  •  05-10-2004, 12:04 223 σε απάντηση της 217

    Re: ΕΚΤΑΚΤΟ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ: Το Autoroute 2005 περιέχει χάρτες της Αθήνας?

    Ετσι όπως πάνε τα πράγματα, πρώτα θα είναι έτοιμο το navigation για Αθήνα και μετά θα έρθει το αυτοκίνητο μου!!! Sad


    There are 10 types of people in this world... Ones that understand binary and the ones that don't.
  •  29-10-2004, 19:45 380 σε απάντηση της 198

    Re: ΕΚΤΑΚΤΟ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ: Το Autoroute 2005 περιέχει χάρτες της Αθήνας?

    Λοιπόν, κύριοι, είδα με τα ματάκια μου ένα Qtek 8080 (του GKAM) να συνεργάζεται άψογα με ένα Bluetooth GPS device (του atsouch) και να μας δείχνει ακριβώς που είμαστε, που πάμε, με τι ταχύτητα κινούμαστε και σε τι υψόμετρο βρισκόμαστε, όλα μέσω του Pocket Streets 2005.  Έπρεπε να μας δείτε στον δρόμο με τον GKAM, να κρατάει αυτός το GPS και εγώ το τηλέφωνο, και να προσπαθούμε να το κάνουμε να μας δείξει ταχύτητα (ενώ δεν είμαστε μέσα σε κάποιο όχημα!).  Έτρεχε αυτός, τον ακολουθούσα εγώ (κρατώντας την απόσταση κάτω από 10 μέτρα, για να πιάνει το Bluetooth), και όλα αυτά έξω από ένα αεροδρόμιο!!!  Πως δεν μας μάζεψε κανείς...  Εντυπωσιάστηκα πολύ πάντως, πρέπει να ομολογήσω, και με τρώει ήδη το χέρι μου να πάω να πάρω και εγώ ένα Bluetooth GPS σκατουλάκι (μιας και το τηλέφωνο και το software τα έχω!).

    Σύντομα θα κανονίσουμε να τραβήξουμε ένα βιντεάκι με την όλη φάση (αυτή με το τηλέφωνο και το GPS εννοώ!) για να μπορέσετε να το δείτε όλοι – είναι πολύ καλό!  Φυσικά, το ίδιο ακριβώς setup παίζει και με pocket PC αλλά και με laptop - εξαρτάται τι προτιμάς να κουβαλάς μέσα στο αυτοκίνητο ή στον δρόμο!


     


    Patrick
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems