Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Ψάχνοντας Placement στην Ελλάδα.

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Kpapangelis. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος anjelinio στις 17-11-2007, 13:26. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  09-11-2007, 01:40 37131

    Ψάχνοντας Placement στην Ελλάδα.

    Γειά σας, είμαι κάτοικος εξωτερικού και φοιτητής computing science στο university of Huddersfield, έχοντας ολοκληρώσει το 2ο έτος σπουδών μου και έχοντας πάρει sandwich year ενδιαφέρομε να βρώ 1 χρόνο industrial placement στην Ελλάδα για το έτος 2008-2009. Ψάχνοντας στο Internet δεν βρήκα αρκετές πληροφορίες, μερικές απο της ερωτήσης μου είναι οι εξής:

    Δεν βρήκα κάποιο site παρόμοιο με το http://www.placement-uk.com/ που να παρέχει γενικές πληροφορίες σχετικά με IT placements που προσφέρονται στην Ελλάδα. Αν όντως δεν υπάρχει, πιστεύετε οτι πρέπει να επικοινωνήσω απευθείας με τις εταιρίες σχετικά με το αν προσφέρουν placement;

    Επίσης τι προσόντα ζητούντε για τα placements;

    Τι μισθοί προσφέρονται στα placements; Επίσης πόσα λεφτα χρειάζοντε για να ζήσεις αξιοπρεπός κατα την περίοδο του placement;

    Πραγματικά θα ήθελα να γυρίσω στην Ελλάδα για το placement μου, και γιατί όχι και για μια μελοντική καριέρα.
    Ζητώ συγνώμη για τυχόν "χαζές" ερωτήσεις αλλα δεν έχω βρεί της απαντήσεις που ψάχνω πουθενά στο Internet.

    Φιλικά Κωνσταντίνος. Smile
  •  09-11-2007, 11:22 37144 σε απάντηση της 37131

    Απ: Ψάχνοντας Placement στην Ελλάδα.

    Καλημέρα Κωνσταντίνε,

    Αν σε ενδιαφέρει το αντικιμενο, και θες το καλύτερο για το μελλον σου κανε το placement στην Αγγλία, ξέρω ότι είναι  δύσκολα (εκανα και εγω 5 χρόνια εκει), αλλα οι γνώσεις που θα πάρεις απο εκεί είναι ανεκτήμητες!! αν πάλι είσαι τόσο HomeSick ... έλα, πέρνα καμια 50αριά συνεντευξεις, και κατσε να κάνει καφέ ή να κανεις develop σε ξένα προγγράματα.

    Όσο για χρήμα 580 € πέρνουν οι πρακτηκάριοι απο το ελληνικό Uni.

    Placment as such δεν υπάρχει στην ελλάδα, αλλα σε μία συνεντευξη για μόνιμη θέση ίσως να καταφέρεις το αφεντικό να σε πάρει για ένα χρόνο αλλα δύσκολα.

    thats all

    Happy rainning Day Wink

    Nassos


    "Success is the ability to go from one failure to another with no loss of enthusiasm."
    Winston Churchill

    "Quality means doing it right when no one is looking."
    Henry Ford

  •  09-11-2007, 11:39 37146 σε απάντηση της 37144

    Απ: Ψάχνοντας Placement στην Ελλάδα.

    Προφανώς μιλάμε γι αυτό που, εδώ στο Ελλάντα, λέμε "πρακτική εργασία", σωστά; Αν ναι, ίσως βρεις βοήθεια στα Γραφεία Διασύνδεσης των ελληνικών ιδρυμάτων.

    π.χ.  google search

    Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω με τον Nassos.NET. Μια που είσαι στην Αγγλία, εκμεταλεύσου το και μείνε εκεί για λίγο. Ίσως όχι μόνο για την πρακτική εργασία αλλά και για δουλειά για 1-2 χρόνια. Θα βοηθήσει αρκετά αποκομίζοντας εμπειρίες και εμπλουτίζοντας το βιογραφικό σου. Επίσης ίσως μόνο τώρα μπορείς να το κάνεις, μια που αν έρθεις Ελλάδα θα είναι πιο δύσκολο να ξαναφύγεις.


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  17-11-2007, 13:26 37432 σε απάντηση της 37131

    Απ: Ψάχνοντας Placement στην Ελλάδα.

    Κώστα,  εγώ θα συμφωνήσω με το Νάσσο παραπάνω. Σαν απόφοιτος του Hudds, μπορώ να σου πώ ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να χτυπήσεις την πόρτα της Majestic Design στο Huddersfield, είναι δίπλα στην αντιπροσωπεία της Jaguar, κοντά στη γέφυρα του τρένου Wink,  ή σε κάποια απο τις μεγάλες στο Leeds - βλέπε Energis, Planet, Freeserve αν υπάρχει ακόμα, ή κάτι σε BT / NTL.

    Μη γυρίσεις πίσω για την ευκολία ενός χρόνου στην Ελλάδα. Θα περάσεις καλύτερα και θα μάθεις περισσότερα εκεί.

    Angel
    O:]
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems