Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Για όσους σκέφτονται να το τολμήσουν

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò azazeal. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος azazeal στις 11-01-2008, 19:47. Υπάρχουν 21 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 2 (22 εγγραφές)   1 2 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  07-01-2008, 14:19 38860

    Για όσους σκέφτονται να το τολμήσουν

    Τελικά όλα πήγαν καλά.
  •  07-01-2008, 14:54 38864 σε απάντηση της 38860

    Απ: Για όσουν σκέφτονται να το τολμήσουν

    Αν παίρνεις 1100 καθαρά + μπόνους για senior θέση, απλά παίρνεις πολύ λίγα για οποιαδήποτε εταιρεία, ασχέτως αν κάνει κάτι ενδιαφέρον ή όχι. Δεν σε έκανε μαλθακό το μεράκι, έμπλεξες με τσιγκούνη. Απλά.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  07-01-2008, 15:49 38866 σε απάντηση της 38860

    Απ: Για όσους σκέφτονται να το τολμήσουν

    Πέρα από το ότι τα 1100 είναι λίγα για senior θέση ανεξαρτήτως εταιρείας, σκέφτηκα ότι ίσως ο εργοδότης σου να μην είναι τόσο τσιγκούνης. Μπορεί απλά να μην σκέφτηκε ποτέ ότι χρειάζεται να σε πληρώσει παραπάνω, γιατί εσύ ποτέ δεν του το ζήτησες. Αν τρέχει συνέχεια με το management μπορεί να ξέχασε ότι έχει και ανθρώπους που περιμένουν ένα ευχαριστώ και μία ανταμοιβή.

    Ένας από τους πρώτους μου εργοδότες ποτέ δεν είχε σκεφτεί ότι θα πρέπει να πει ένα "ευχαριστώ" όταν κάνεις καλή δουλειά, ή να σου δώσει αύξηση χωρίς να τη ζητήσεις. Δεν ήταν τσιγκούνης, ή από αυτούς που λένε "γι αυτό σε πληρώνουμε". Απλά δεν το είχε σκεφτεί ποτέ. Όπως δεν θα είχε σκεφτεί ότι κάτι φταίει που ελάχιστοι έμεναν στην εταιρεία πάνω από 18 μήνες.
    Από την άλλη, είχε τύχει στον στρατό να είμαι σε ένα γραφείο με διευθυντή αντιστράτηγο ο οποίος με ευχαριστούσε και για το παραμικρό πράγμα - εμένα το φαντάρο, ο οποίος έτσι κι αλλιώς θα έφευγα σε μερικούς μήνες.

    Σκέψου το κι αυτό και κράτα χαμηλούς τόνους. Μπορεί ο άνθρωπος πραγματικά να ξέχασε, όχι από κακία αλλά από αμέλεια.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  07-01-2008, 16:02 38868 σε απάντηση της 38866

    Απ: Για όσους σκέφτονται να το τολμήσουν

    Παναγιώτης Καναβός:

    Πέρα από το ότι τα 1100 είναι λίγα για senior θέση ανεξαρτήτως εταιρείας, σκέφτηκα ότι ίσως ο εργοδότης σου να μην είναι τόσο τσιγκούνης. Μπορεί απλά να μην σκέφτηκε ποτέ ότι χρειάζεται να σε πληρώσει παραπάνω, γιατί εσύ ποτέ δεν του το ζήτησες. Αν τρέχει συνέχεια με το management μπορεί να ξέχασε ότι έχει και ανθρώπους που περιμένουν ένα ευχαριστώ και μία ανταμοιβή.

    Ένας από τους πρώτους μου εργοδότες ποτέ δεν είχε σκεφτεί ότι θα πρέπει να πει ένα "ευχαριστώ" όταν κάνεις καλή δουλειά, ή να σου δώσει αύξηση χωρίς να τη ζητήσεις. Δεν ήταν τσιγκούνης, ή από αυτούς που λένε "γι αυτό σε πληρώνουμε". Απλά δεν το είχε σκεφτεί ποτέ. Όπως δεν θα είχε σκεφτεί ότι κάτι φταίει που ελάχιστοι έμεναν στην εταιρεία πάνω από 18 μήνες.
    Από την άλλη, είχε τύχει στον στρατό να είμαι σε ένα γραφείο με διευθυντή αντιστράτηγο ο οποίος με ευχαριστούσε και για το παραμικρό πράγμα - εμένα το φαντάρο, ο οποίος έτσι κι αλλιώς θα έφευγα σε μερικούς μήνες.

    Σκέψου το κι αυτό και κράτα χαμηλούς τόνους. Μπορεί ο άνθρωπος πραγματικά να ξέχασε, όχι από κακία αλλά από αμέλεια.



    Δεν είναι έτσι ακριβώς. Υπήρξαν αρκετές φορές στις οποίες του έδειξα όχι εμέσως αλλά σαφώς πως δεν είμαι ευχαριστημένος από τα λεφτά που παίρνω όπως επίσης υπάρχουν και αμέτρητες φορές που ο ίδιος καθώς και τα λοιπά μεγαλοστελέχη επαινούν την προσπάθειά μου. Καλοί οι έπαινοι αλλά... δεν μπορώ να τους πάω στον μπακάλη...

    Να σε ρωτήσω και κατι αν επιτρέπεται; Ποιος μισθός αρμόζει σε ένα senior developer? και πως αυτός ο developer καταλαβαίνει πως όντως είναι senior; After all its just a title... Και να σου πω και κάτι ακόμα; Είτε με λένε senior είτε junior, τη δουλειά τη βγάζω και με το παραπάνω. Οι τίτλοι πλέον δεν είναι τίποτα παραπάνω παρά μια ένδειξη του πόσα παίρνεις στις μέρες μας.
  •  07-01-2008, 16:36 38870 σε απάντηση της 38868

    Απ: Για όσους σκέφτονται να το τολμήσουν

    Δεν θα συμφωνήσω ότι όλοι οι εργοδότες είναι ίδιοι.. Ο Παναγιώτης (γεμίσαμε παναγιώτηδες εδω μέσα, κι εσένα Παναγιώτη σε λένε) καλά λέει ότι είτε είναι τσιγκούνης (και συμπληρώνω εγώ) είτε απλά πίνει το αίμα των εργαζομένων του με σκοπό να κερδίσει παραπάνω. Η΄ακόμα δεν έχει καταλάβει ότι βασίζεται πολύ επάνω σε αυτούς κι εάν αυτοί δεν είναι ευχαριστημένοι, θα τον παρατήσουν (όπως και θα κάνεις).

    Παντού υπάρχουν "κακοί" και "καλοί" επαγγελματίες, εργοδότες κλπ και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει, καθώς έτσι δουλεύει το "σύστημα" και αυτή είναι η ηλίθια νοοτροπία του Έλληνα (του πίνω το αίμα για να βγάλω παραπάνω).

    Καλη επιτυχία ότι κι εάν κάνεις.


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  07-01-2008, 17:28 38876 σε απάντηση της 38870

    Απ: Για όσους σκέφτονται να το τολμήσουν

    Έχω βρεθεί σε αυτήν τη θέση με φίλο μου εργοδότη. Η μόνη λύση είναι να αρχίσεις να ψάχνεις για δουλειά κάπου αλλού με περισσότερα χρήματα, από την στιγμή που οι προσπάθειές σου για να δείξεις τη δυσαρέσκειά σου πέσανε στο κενό.

    Αν βρεις καλύτερη πρόταση αλλά θέλεις να συνεχίσεις στην εταιρεία, απλώς τους ανακοινώνεις το γεγονός και βλέπεις αν ενδιαφέρονται να κοντράρουν την προσφορά. Αν όχι, ε, κακό δικό τους (αν εσύ φυσικά ήσουν εντάξει στις υποχρεώσεις σου).
    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  07-01-2008, 17:34 38879 σε απάντηση της 38870

    Απ: Για όσους σκέφτονται να το τολμήσουν

    Panagiotis Kefalidis:

    Δεν θα συμφωνήσω ότι όλοι οι εργοδότες είναι ίδιοι.. Ο Παναγιώτης (γεμίσαμε παναγιώτηδες εδω μέσα, κι εσένα Παναγιώτη σε λένε) καλά λέει ότι είτε είναι τσιγκούνης (και συμπληρώνω εγώ) είτε απλά πίνει το αίμα των εργαζομένων του με σκοπό να κερδίσει παραπάνω. Η΄ακόμα δεν έχει καταλάβει ότι βασίζεται πολύ επάνω σε αυτούς κι εάν αυτοί δεν είναι ευχαριστημένοι, θα τον παρατήσουν (όπως και θα κάνεις).

    Παντού υπάρχουν "κακοί" και "καλοί" επαγγελματίες, εργοδότες κλπ και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει, καθώς έτσι δουλεύει το "σύστημα" και αυτή είναι η ηλίθια νοοτροπία του Έλληνα (του πίνω το αίμα για να βγάλω παραπάνω).

    Καλη επιτυχία ότι κι εάν κάνεις.

    Σε ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη,

    Δεν ήθελα να τους βάλω όλους στο ίδιο τσουβάλι και εγώ έχω γνωρίσει πολύ "εντάξει" εργοδότες και μπορώ να πω ότι υπήρξαν και ορισμένοι που με εξέπληξαν ευχάριστα κατά τη συνεργασία μου μαζί τους. Το κακό είναι όμως ότι τέτοιου είδους εργοδότες σπανίζουν... Εν πάσει περιπτώσει, είχα άδικο και σε ευχαριστώ που το υπέδειξες.

  •  07-01-2008, 18:44 38883 σε απάντηση της 38879

    Απ: Για όσους σκέφτονται να το τολμήσουν

    Επειδή όπως λες κι εσύ senior και junior είναι απλά τίτλοι, δεν είναι αρκετοί για να σου πει κανείς πόσα παίρνει κανείς σε ανάλογες θέσεις και σε άλλες εταιρείες. Αν μπορείς να δώσεις ένα πιο συγκεκριμένο προφίλ σου τότε μπορεί κανείς να πει πόσα μπορεί να παίρνει αυτό το προφίλ, πάνω κάτω, μια που μπαίνουν και υποκειμενικά θέματα (π.χ. κάποιος μπορεί για ειδικούς λόγους να είναι διατεθειμένος να πληρώσει παραπάνω για κάποια συγκεκριμένη εμπειρία). Πες μας λοιπόν, να θέλεις, πόσα χρόνια δουλεύεις και δώσε μας μια ιδέα για το τι projects έχουν περάσει από τα χέρια σου. Κάτι σαν ένα σύντομο και ανώνυμο βιογραφικό.

    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  07-01-2008, 19:04 38884 σε απάντηση της 38883

    Απ: Για όσους σκέφτονται να το τολμήσουν

    Dimitris Papadimitriou:
    Επειδή όπως λες κι εσύ senior και junior είναι απλά τίτλοι, δεν είναι αρκετοί για να σου πει κανείς πόσα παίρνει κανείς σε ανάλογες θέσεις και σε άλλες εταιρείες. Αν μπορείς να δώσεις ένα πιο συγκεκριμένο προφίλ σου τότε μπορεί κανείς να πει πόσα μπορεί να παίρνει αυτό το προφίλ, πάνω κάτω, μια που μπαίνουν και υποκειμενικά θέματα (π.χ. κάποιος μπορεί για ειδικούς λόγους να είναι διατεθειμένος να πληρώσει παραπάνω για κάποια συγκεκριμένη εμπειρία). Πες μας λοιπόν, να θέλεις, πόσα χρόνια δουλεύεις και δώσε μας μια ιδέα για το τι projects έχουν περάσει από τα χέρια σου. Κάτι σαν ένα σύντομο και ανώνυμο βιογραφικό.


    Φίλε μου μάλλον δεν διάβασες καλά το post μου... Η ερώτησή ήταν ρητορική, δεν ζητώ να μου πείτε το σωστό νούμερο... Απλά συνάντησα κάτι που θεωρώ πως αρκετοί έχουν συναντήσει και το έθεσα σε κοινή θέα. Το νούμερό μου είναι προσωπική υπόθεση και δεν νομίζω πως postarωντάς το θα βγει κάτι παραπάνω... Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου πάντως...
  •  07-01-2008, 19:57 38886 σε απάντηση της 38884

    Απ: Για όσους σκέφτονται να το τολμήσουν

    azazeal:
    Dimitris Papadimitriou:
    Επειδή όπως λες κι εσύ senior και junior είναι απλά τίτλοι, δεν είναι αρκετοί για να σου πει κανείς πόσα παίρνει κανείς σε ανάλογες θέσεις και σε άλλες εταιρείες. Αν μπορείς να δώσεις ένα πιο συγκεκριμένο προφίλ σου τότε μπορεί κανείς να πει πόσα μπορεί να παίρνει αυτό το προφίλ, πάνω κάτω, μια που μπαίνουν και υποκειμενικά θέματα (π.χ. κάποιος μπορεί για ειδικούς λόγους να είναι διατεθειμένος να πληρώσει παραπάνω για κάποια συγκεκριμένη εμπειρία). Πες μας λοιπόν, να θέλεις, πόσα χρόνια δουλεύεις και δώσε μας μια ιδέα για το τι projects έχουν περάσει από τα χέρια σου. Κάτι σαν ένα σύντομο και ανώνυμο βιογραφικό.


    Φίλε μου μάλλον δεν διάβασες καλά το post μου... Η ερώτησή ήταν ρητορική, δεν ζητώ να μου πείτε το σωστό νούμερο... Απλά συνάντησα κάτι που θεωρώ πως αρκετοί έχουν συναντήσει και το έθεσα σε κοινή θέα. Το νούμερό μου είναι προσωπική υπόθεση και δεν νομίζω πως postarωντάς το θα βγει κάτι παραπάνω... Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου πάντως...

    Διάβασα πολύ προσεκτικά όλα τα posts. Σε κάποιο παραπάνω αναφέρεις το εξής "Να σε ρωτήσω και κατι αν επιτρέπεται; Ποιος μισθός αρμόζει σε ένα senior developer?". Τώρα αν ήταν ρητορική η ερώτηση είναι άλλο θέμα. Κατά τα άλλα όμως, υπάρχει μια αρκετά στενή σχέση μεταξύ της εμπειρίας ενός ανθρώπου και των χρημάτων που μπορεί να παίρνει σε μια δεδομένη αγορά. Αν επισκεφτείς κάποιο γραφείο ευρέσεως εργασίας σχετικό με πληροφορική θα σε βοηθήσουν χωρίς καμία υποχρέωση από μέρους σου. Σκέψου το σοβαρά. Απλά θα τους δώσεις ένα βιογραφικό, θα περάσεις μια συνέντευξη και ίσως 1-2 τεστς και θα σου πούνε περίπου τι να περιμένεις. Φυσικά εδώ μιλάμε για την μάζα. Αν καταφέρεις να βγεις από αυτή, να διαφοροποιηθείς και να πετύχεις περισσότερα... είναι προσωπική υπόθεση. Απλά οι ειδικοί θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις που τοποθετείται το βιογραφικό σου στην αγορά.

    Καλή τύχη! 


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  07-01-2008, 20:03 38888 σε απάντηση της 38886

    Απ: Για όσους σκέφτονται να το τολμήσουν

    Και να θέσω και μια ακόμα παράμετρο. 1100 ευρώ καθαρά σημαίνουν περίπου 1400 ευρώ μικτά. Ετησίως 19600.

    ρε αυτά παίρνει ένας γυμνασιάρχης που έχει να κάνει και με 40 αρκουδόμαγγες!... που θα έλεγε και ο Βέγγος!!! Big Smile

    Σοβαρά τώρα. Απλά αναφέρω το ποσό για να σε βοηθήσω να υπολογίσεις τι θα πρέπει να βγάζεις ως freelancer. Αν πιστεύεις ότι αυτό το ποσό μπορείς να το βγάλεις μόνος σου με την εμπειρία και τις γνώσεις σου είναι μια αρχή.


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  08-01-2008, 13:24 38918 σε απάντηση της 38888

    Απ: Για όσους σκέφτονται να το τολμήσουν

    Εγώ στη θέση σου θα έκανα μερικά interviews. Έτσι μόνο θα πάρεις μια πραγματική ιδέα για το τι "πιάνεις" στην αγορά, και θα εξασκήσεις και το πιο βασικό skill ενός επαγγελματία - το πως και πόσο πουλάς τον εαυτό σου ...

    Angel
    O:]
  •  08-01-2008, 14:28 38928 σε απάντηση της 38860

    Απ: Για όσους σκέφτονται να το τολμήσουν

    Θα σου πω κάτι απλό. Το στραβό ίσο δεν γίνεται. Δηλαδή αν υπάρχει μια κατάσταση Α και μόνο κάποιος από τους δύο που εμπλέκονται σε μια σχέση θέλει αυτό να αλλάξει σε μια κατάσταση Β, που θα είναι και για τους δυο εποικοδομητική, τότε μην περιμένεις να αλλάξει κάτι. Η κατάσταση θα παραμείνει. Οπότε σε αυτή την περίπτωση η λύση που φαίνεται πιο εποικοδομητική γι' αυτόν που θέλει να αλλάξει είναι να αρχίσει να ψάχνει αλλού αυτό που πιστεύει πως αρμόζει στον ίδιο. Εκτός και αν κάποιος από τους δύο έχει κάνει λάθος εκτίμηση των πραγμάτων ή αν και οι δύο έχουν κοινούς στόχους για το μέλλον, μην παραμελόντας το ένα από τα δύο μέλη.

    Θυμάμαι κάποτε με κάποιον από τους εργοδότες μου, είχε γίνει κάποια συζήτηση και είχα θίξει εμέσως πλην σαφώς το θέμα των επαίνων ηθικά, αλλά χρηματικά δεν ήμουν εντάξει. Τελικά ο άνθρωπος αυτός, αλλά και όλη η εταιρεία την ίδια τακτική ακολουθεί μέχρι σήμερα. Φύγαμε στον ίδιο μήνα 7-8 άτομα από τη εταιρεία (χωρίς ο ένας με τον άλλον να έχουμε μιλήσει γι' αυτό) και μέσα στο τετράμηνο αυτά είχαν γίνει 15. Δεν είναι όμως όλοι οι εργοδότες το ίδιο. Για τον τωρινό λέω από μέσα "πού ήσουν τόσα χρόνια και γιατί να χρειαστώ να περάσω τόσα λούκια;" Άλλης κλάσης άνθρωπος. Τελικά σκέφτομαι πως αν δεν είχα όλη αυτή την εμπειρία που διαθέτω σήμερα, δεν θα είχα "ξυπνήσει" όπως είπες. Θα δούλευα κάπου και θα νόμιζα πως όλα αυτά ήταν αρκετά (δουλειά και πάλι δουλειά επί πολλές ώρες), ενώ τα προβλήματα υγείας δεν θα έλειπαν. Η ζωή έχει και άλλα πράγματα πέρα από την δουλειά και τα χρόνια περνάνε. Προς θεού δεν λέω να μην δουλέψουμε, ειδικά τώρα που είμαστε ακόμα νέοι (30άρηδες και....), αλλά όσα και να τους δώσεις, αυτοί θα ζητάνε παραπάνω. Υπάρχουν και κάποια όρια. Από την άλλη και τι έγινε αν αυτό αναγνωρίζεται, αλλα καταντάς ένας ψηφιακός τύπος δίχως άλλα πράγματα στην ζωή; Τι θα έχεις στο τέλος;

    Τελοσπάντων, επειδή επεκτάθηκα πολύ, αν δεις ύστερα από μια συζήτηση σε ήπιο και διπλωματικό τόνο πως τα πράγματα δεν αλλάζουν, τότε άρχισε τις συνεντεύξεις μέχρι να βεις κάτι που να σου ταιριάζει περισσότερο από όλες τις απόψεις.


    "Μη σταματάς να αναζητάς αυτό που αγαπάς, ειδάλλως θα καταλήξεις να αγαπάς ό,τι βρίσκεις." (Αγνώστου)
  •  08-01-2008, 16:46 38949 σε απάντηση της 38928

    Απ: Για όσους σκέφτονται να το τολμήσουν

    Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο που διαθέσατε για να μου πείτε την άποψή σας. Θα ήθελα να πω πως δεν είμαι νέος στο χώρο γενικότερα (έχω αρκετά έργα στην πλάτη μου σαν freelancer ανάμεσα στα οποία και εφαρμογές με περισσότερους από 600 concurrent users). Είμαι όμως νέος στο χώρο της σταθερής εργασίας.

    Με αυτή τη σημείωση θεωρώ πως κατανοείτε το ότι έχω μια ιδέα για τις μισθοδοσίες που ταιριάζουν σε ορισμένα προφίλ. Το πρόβλημά μου δεν ήταν τα χρήματα που έπαιρνα (άλλωστε εγώ επέλεξα να εργάζομαι με αυτή τη μισθοδοσία). Το θέμα είναι πως όταν οι συνθήκες άλλαξαν δεν βρήκα σωστή αντιμετώπιση από τον εργοδότη μου. Πραγματικά από τη μεριά μου πιστεύω πως ήμουν εντάξει στις υποχρεώσεις μου (άλλωστε αυτό δεν το δηλώνω μόνο εγώ αλλά και η ίδια η εταιρεία).

    Τον τελευταίο καιρό δεν αισθανόμουν γενικότερα καλά με την όλη κατάσταση κυρίως διότι προκειμένου να "επενδύσω" στη συγκεκριμένη εταιρεία (μένωντας για να βοηθήσω με μισθό χαμηλό σε σύκριση με αυτά που προσέφερα) έβαλα σε δεύτερη μοίρα δικούς μου προσωπικούς στόχους.

    Δεν είμαι αχάριστος άνθρωπος και ελπίζω να μην γίνω ποτέ και ελπίζω μετά από αύριο να αποδειχθεί πως και ο εργοδότης μου δεν είναι αχάριστος. Αλλιώς... απλά... ανα πάσα ώρα και στιγμή θα μπορώ να σκεφτώ πως κάποτε έδωσα το 120% αυτών που είχα σε κάποιον που μετά γύρισε και μου είπε "άντε και ...". Και το χειρότερο είναι πως εξαιτίας αυτού του γεγονότος θα έχω μεγάλη προκατάληψη (η οποία ναι μεν σώζει αλλά δεν είναι πάντα και ότι καλύτερο) σε κάθε νέα συνεργασία.

    Και πάλι σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

  •  09-01-2008, 09:17 38972 σε απάντηση της 38949

    Απ: Για όσους σκέφτονται να το τολμήσουν

    Αυτό είπα και εγώ. Και τι έγινε άμα τους δώσεις παραπάνω από όσο χρειάζονται; Κανείς δεν λέει ευχαριστώ και ούτε πρόκειται να σε εκτιμήσουν περισσότερο. Θα βραβεύσουν την προσπάθειά σου με λόγια, αλλά δεν θα πάψεις να είσαι το "σκυλάκι" τους, που θα είναι πάντα διαθέσιμο με κόστος τους προσωπικούς σου στόχους. Πάντα θα θέλουν περισσότερα, αλλά υπάρχουν και κάποια όρια. Ο Έλληνας εργαζόμενος (ή αν θέλεις μάνατζερ) αυτό που δεν έχει καταφέρει σε σχέση με τον ευρωπαίο ομόλογό του είναι η σωστή διαχείριση του χρόνου μεταξύ δουλειάς και προσωπικής ζωής. Αλλά τι κερδίζεις μακροχρόνια;; Ναι, εμπειρία, αλλά........ Από κει και έπειτα υπάρχουν και άλλα πράγματα, που αν δεν είσαι γεμάτος από αυτά, η δουλειά μόνο δεν φτάνει για είναι κάποιος ικανοποιημένος από την ζωή.

    Σου εύχομαι το καλύτερο σε όλους τους τομείς.


    "Μη σταματάς να αναζητάς αυτό που αγαπάς, ειδάλλως θα καταλήξεις να αγαπάς ό,τι βρίσκεις." (Αγνώστου)
Σελίδα 1 από 2 (22 εγγραφές)   1 2 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems