Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πρόβλημα εισαγωγής - ανάκτησης δεδομένων σε SQL server 2005 express από PDA

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Ioannis Venetikidis. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Ioannis Venetikidis στις 16-02-2008, 00:40. Υπάρχουν 6 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  10-02-2008, 18:48 40052

    Πρόβλημα εισαγωγής - ανάκτησης δεδομένων σε SQL server 2005 express από PDA

    Καλησπέρα σας!

     
    Είμαι καινούριος στο χώρο και θα ήθελα την βοήθεια σας.

     
    Προσπαθώ να φτιάξω μια εφαρμογή σε PDA η οποία θα στέλνει ασύρματα δεδομένα στην βάση δεδομένων.

    Χρησιμοποιώ Visual Studio 2005 pr C# και Sql server 2005 express.

    Έχω εγκαταστήσει το Windows Mobile 5.0 Pocket PC SDK και το ACTIVESYNC 4.5.

    Το connection και το synchronization γίνεται κανονικά μεταξύ PDA και server.

    Από το Data Sources με drag and drop μεταφέρω τον πίνακα στην φόρμα του emulator.  Όταν κάνω debug χτυπάει exception ο sql server και συγκεκριμένα στο σημείο του κώδικα  «int returnValue = this.Adapter.Fill(dataTable); » . Όταν κάνω την ίδια εφαρμογή με windows application δεν έχω κανένα πρόβλημα και μάλιστα μπορώ να κάνω εισαγωγή , διαγραφή, ενημέρωση κτλ.  

    Θέλω να ρωτήσω…… τελικά για να μπορέσω να επικοινωνήσω με την βάση θα πρέπει αυτό να γίνει αποκλειστικά με SQL ερωτήματα του στυλ « string sSQL = "SELECT DISTINCT Country FROM Customers ORDER BY Country"; ».

     
    Αν ναι…. υπάρχει κάτι???..... που θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει??


    Το να συντάσσω ερωτήματα sql δεν μου είναι άγνωστα, αλλά όχι ότι και τα κατέχω καλά.


    Ευχαριστώ!

     

    Γιάννης


    Άσχετος με το αντικείμενο!!!!!!!
  •  10-02-2008, 20:27 40053 σε απάντηση της 40052

    Απ: Πρόβλημα εισαγωγής - ανάκτησης δεδομένων σε SQL server 2005 express από PDA

    Τι exception χτυπάει; Υποθέτω φταίει το connection string μέσω του οποίου επιχειρεί να κάνει το Fill ο Adapter.

    Ρίξε μια ματιά σε αυτό το thread: http://www.dotnetzone.gr/cs/forums/thread/35194.aspx


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  10-02-2008, 21:46 40056 σε απάντηση της 40052

    Απ: Πρόβλημα εισαγωγής - ανάκτησης δεδομένων σε SQL server 2005 express από PDA

    Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

     
    Το exception  που βγάζει είναι 

    "System.Data.SqlClient.SqlException was unhandled

      Message="SqlException"

      Class=20

      LineNumber=0

      Number=6

      Procedure="ConnectionOpen (Connect())."

      Server="MYBASE\\SQLEXPRESS"

      Source=".Net SqlClient Data Provider"

      State=0

      StackTrace:

        at System.Data.SqlClient.SqlConnection.OnError()

        at System.Data.SqlClient.SqlInternalConnection.OnError()

        at System.Data.SqlClient.TdsParser.ThrowExceptionAndWarning()

        at System.Data.SqlClient.TdsParser.Connect()

        at System.Data.SqlClient.SqlInternalConnection.OpenAndLogin()

        at System.Data.SqlClient.SqlInternalConnection..ctor()

        at System.Data.SqlClient.SqlConnection.Open()

        at System.Data.Common.DbDataAdapter.QuietOpen()

        at System.Data.Common.DbDataAdapter.FillInternal()

        at System.Data.Common.DbDataAdapter.Fill()

        at System.Data.Common.DbDataAdapter.Fill()

        at DeviceApplication11.Basic_Image_ParametreDataSetTableAdapters.BIMAGE_INFOTableAdapter.Fill()

        at DeviceApplication11.Form1.Form1_Load()

        at System.Windows.Forms.Form.OnLoad()

        at System.Windows.Forms.Form._SetVisibleNotify()

        at System.Windows.Forms.Control.set_Visible()

        at System.Windows.Forms.Application.Run()

        at DeviceApplication11.Program.Main()"

     
    Έχω υλοποιήσει ένα tutorial από αυτή την σελίδα http://netcf2.blogspot.com/2005/12/accessing-sql-server-express-from.html  το όποιο μου δουλεύει κανονικά.

    Χρησιμοποίησα το ίδιο connection string και απλά άλλαξα το όνομα της database και το Password.

    Θέμα connection string δεν νομίζω ότι είναι.

    Η αλήθεια είναι ότι στην βάση θέλω να αποθηκεύω εικόνες και τις πληροφορίες των εικόνων αυτών. Όπως αναφέρει ό Παναγιώτης Καναβός " η πιο συνηθισμένη σχεδίαση είναι να χρησιμοποιείς μία τοπική βάση SQL Server Compact Edition και να κάνεις sync (replication για την ακρίβεια) με τον κυρίως server όταν χρειάζεται ".

     
    Ερώτηση1 : Μήπως θα πρέπει  και εγώ να δημιουργήσω μια τοπική βάση και μετά να στέλνω τα δεδομένα στον server?

    Ερώτηση 2 : Ο SQL Server Compact Edition είναι για την υλοποίηση της βάσης του PDA?

    Ερώτηση 3 : Ο SQL Server Compact Edition συνεργάζεται με τον Sql server 2005 express? Η είναι ανεξάρτητα μεταξύ τους?

     

    Γιάννης


    Άσχετος με το αντικείμενο!!!!!!!
  •  14-02-2008, 21:10 40165 σε απάντηση της 40052

    Απ: Πρόβλημα εισαγωγής - ανάκτησης δεδομένων σε SQL server 2005 express από PDA

    Καλησπέρα σας!

     
    Από ότι φαίνεται δεν έγινα κατανοητός.

     
    Ευχαριστώ τον KelMan αλλά το http://www.dotnetzone.gr/cs/forums/thread/35194.aspx δεν είναι αυτό που ψάχνω.

    Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή και ας ξεχάσουμε όλα αυτά που έγραψα.

    Θέλω να δημιουργήσω μία εφαρμογή σε PDA, η οποία θα παίρνει μία αποθηκευμένη εικόνα ( μέσα από το PDA ) και θα βρίσκει τα δεδομένα της. Αυτά μπορεί να είναι : το όνομα του αρχείου , το μέγεθος της, το format, το χρωματικό βάθος, αν έχει υποστεί συμπίεση η εικόνα κτλ κτλ.  Τα δεδομένα θέλω να τα στέλνω ασύρματα στην βάση.

    Όταν θέλω να κάνω ανάκτηση των δεδομένων αυτών από την βάση, να εμφανίζονται όλα.

     
    Ας πάρουμε την περίπτωση ότι δεν θέλω να δημιουργήσω μία τοπική βάση στο PDA.

    Η ερώτησή μου είναι η εξής.

    Θα πρέπει η εισαγωγή και η ανάκτηση των δεδομένων αυτών να γίνεται με ερωτήματα SQL του στυλ « string sSQL = "SELECT DISTINCT Country FROM Customers ORDER BY Country"; » ?

    Αν ναι.... για κάθε δεδομένο ξεχωριστά?

     

    Ευχαριστώ!

     

    Γιάννης


    Άσχετος με το αντικείμενο!!!!!!!
  •  14-02-2008, 23:58 40171 σε απάντηση της 40165

    Απ: Πρόβλημα εισαγωγής - ανάκτησης δεδομένων σε SQL server 2005 express από PDA

    Ioannis Venetikidis:

    Ας πάρουμε την περίπτωση ότι δεν θέλω να δημιουργήσω μία τοπική βάση στο PDA.

    Η ερώτησή μου είναι η εξής.

    Θα πρέπει η εισαγωγή και η ανάκτηση των δεδομένων αυτών να γίνεται με ερωτήματα SQL του στυλ « string sSQL = "SELECT DISTINCT Country FROM Customers ORDER BY Country"; » ?

    Αν ναι.... για κάθε δεδομένο ξεχωριστά?

    Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση... Μήπως εννοείς αν θα πρέπει να γράψεις χειροκίνητα κώδικα για το data access ή μπορεί να σε βοηθήσει ο designer (με drag-n-drop και data binding όπως στα windows forms projects); Τι εννοείς "για κάθε δεδομένο ξεχωριστά";


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  15-02-2008, 08:58 40174 σε απάντηση της 40165

    Απ: Πρόβλημα εισαγωγής - ανάκτησης δεδομένων σε SQL server 2005 express από PDA

    Αν κατάλαβα καλά θέλεις να δουλέψεις με τα γραφικά εργαλεία του Visual Studio για να διαχειριστείς την φόρμα σου. Αυτό δεν γίνεται σε Project για φορητό. Την σύνδεση και το γέμισμα του Dataset θα τα κάνεις με το χέρι. Αντιγράφω ένα παράδειγμα από το msdn

    Public Function SelectRows( _
    ByVal dataSet As DataSet, ByVal connectionString As String, _
    ByVal queryString As String) As DataSet

    Using connection As New SqlConnection(connectionString)
    Dim adapter As New SqlDataAdapter()
    adapter.SelectCommand = New SqlCommand( _
    queryString, connection)
    adapter.Fill(dataSet)
    Return dataSet
    End Using
    End Function


    Manos
  •  16-02-2008, 00:40 40193 σε απάντηση της 40174

    Απ: Πρόβλημα εισαγωγής - ανάκτησης δεδομένων σε SQL server 2005 express από PDA

    Καλησπέρα σας!

     

    Όπως σας προανέφερα είμαι καινούργιος όποτε δικαιολογήστε με για την μη καλή διατύπωση του προβλήματος.

    Ναι KelMan και manosB αυτό εννοούσα στο πρώτο post. Αν θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τον designer για να δημιουργήσω το Project για φορητό ή τελικά θα έπρεπε να γράψω κώδικα και ερωτήματα SQL. Είχα την εντύπωση ότι μπορεί να γίνεται. Όταν όμως άρχισαν τα προβλήματα πελάγωσα και δεν ήξερα τι τελικά χρειάζεται να κάνω.

     

    Καταλαβαίνω λοιπόν ότι πρέπει να γράψω κώδικά.

    Αν είναι έτσι….υπάρχει κάτι που θα μπορούσατε να με συμβουλέψετε ώστε να το προσέξω??

     

    Ευχαριστώ!

     

    Γιάννης


    Άσχετος με το αντικείμενο!!!!!!!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems