Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

CS defaultLanguage errors

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò rousso. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος George J. Capnias στις 05-08-2005, 18:52. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  05-08-2005, 12:26 4025

    CS defaultLanguage errors

    Καλημέρα,

    Για να αλλάξω την default γλώσσα σε ελληνικά σε installation του CS που έκανα, πήγα στο comunityserver.config

    και άλλαξα το en-US σε el-GR

      <Core defaultLanguage="el-GR"    ....>

    Το παράξενο είναι ότι ως συνέπεια αυτής της αλλαγή συμβαίνουν τα εξής:

    • Αν δω το site από τον ίδιο το sever (κάθομαι στην κονσόλα του server και ανοίγω τον IE) τότε no problem.
    • Αν δω το site από άλλο μηχάνημα μου βγάζει ένα custom error page με μηδέν λεπτομέρειες "we are currently unable to serve your request".

    To make matters worst, έχω βάλει στο site δύο alternate urls τα οποία πρόσθεσα όπως προβλέπεται με την

    exec cs_System_AddNewUrl 'blogs', 'blogs.mydomain.gr'
    exec cs_System_AddNewUrl 'blogs', 'blogs.mylocal.domain'

    (το default url που του είχα δώσει στον /Installer ήταν σκέτο blogs)

    Λοιπόν να μην τα πολυλογώ:

    • το default url παίζει από το local μηχανήμα (δηλαδή όταν κάθομαι στην κονσόλα του web server και γράφω http://blogs όλα καλά με τα ελληνικά.
    • το default url δεν παίζει από κανένα άλλο μηχάνημα (αλλά μου δίνει το "we are currently unable to serve you request")
    • τα alternate urls δίνουν το ίδιο error με το προηγούμενο αν πας σε οποιοδήποτε μηχάνημα εκτός από τον web server
    • τα alternate urls δίνουν το παρακάτω error στον IE του server

    [FormatException: Index (zero based) must be greater than or equal to zero and less than the size of the argument list.]
       System.Text.StringBuilder.AppendFormat(IFormatProvider provider, String format, Object[] args) +1232
       System.String.Format(IFormatProvider provider, String format, Object[] args) +65
       CommunityServer.Controls.AnonymousUserControl.AttachChildControls() +130
       CommunityServer.Controls.TemplatedWebControl.CreateChildControls() +333
       System.Web.UI.Control.EnsureChildControls() +100
       System.Web.UI.Control.PreRenderRecursiveInternal() +38
       System.Web.UI.Control.PreRenderRecursiveInternal() +125
       System.Web.UI.Control.PreRenderRecursiveInternal() +125
       System.Web.UI.Control.PreRenderRecursiveInternal() +125
       System.Web.UI.Control.PreRenderRecursiveInternal() +125
       System.Web.UI.Control.PreRenderRecursiveInternal() +125
       System.Web.UI.Control.PreRenderRecursiveInternal() +125
       System.Web.UI.Control.PreRenderRecursiveInternal() +125
       System.Web.UI.Control.PreRenderRecursiveInternal() +125
       System.Web.UI.Control.PreRenderRecursiveInternal() +125
       System.Web.UI.Control.PreRenderRecursiveInternal() +125
       System.Web.UI.Control.PreRenderRecursiveInternal() +125
       System.Web.UI.Page.ProcessRequestMain() +1499

    Έχω "κουφαθεί" και δεν βλέπεω λογική εξήγηση.

    Εν τω μεταξύ το installation το έχω κάνει εκτός γραφείου χωρίς source VS.NET για να κάνω debug εδώ που είμαι...

    Έχει κανείς καμιά ιδέα τι παίζει με το θέμα αυτό;

    thanks

    rousso

    υ/γ: εννοείται ότι αν το ξαναγυρίσω σε en-US όλα παίζουν κανονικά...

    <Core defaultLanguage="en-US"    ....>


    rousso
  •  05-08-2005, 13:25 4029 σε απάντηση της 4025

    Απ:CS defaultLanguage errors

    Έλα άκυρο. Το βρήκα το πρόβλημα!

    Bug είναι που προέκυψε από παράλειψη στη μετάφραση...

    Στο CommunityServer.Controls.AnonymousUserControl.AttachChildControls() υπάρχει μια μόνο γραμμή όπου κα΄λεί την string format. Η ακόλουθη:

    message.Text = string.Format(ResourceManager.GetString("DisplayUserWelcome_AlternateUserWelcome"), CSContext.Current.SiteSettings.SiteName);

    Στο /Languages/el-GR/Resources.xml έχει:

    <resource name="DisplayUserWelcome_AlternateUserWelcome">Καλώς ορίσατε στο {0} {1}</resource>

    Η οποία εμφανώς περιμένει δύο fromat arguments (το {0} και το {1}). Ο κώδικας όμως περνάει μόνο ένα! Ooops runtime error!

    Για επιβεβαίωση κοίταξα και το /Languages/en-US/Resources.xml όπου φαίνεται εμφανώς ότι πρόκειται περί παράληψης της ενημέρωσης της μετάφρασης:

    <resource name = "DisplayUserWelcome_AlternateUserWelcome">Welcome to {0}</resource>

    That's it! Για αυτό δεν δούλευε... Το άλλαξα και όλα ok... Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και με το fr-FR που τσέκαρα και πιθανώς και με άλλες μεταφράσεις...

    Το "we are currently unable to serve your request" ήταν απλά το remote error που έβλεπα γιατί είχε <customErrors mode="RemoteOnly" defaultRedirect = "error.htm" /> στο web.config. To default url το έβελεπα χωρίς πρόβλημα local διότι με είχε ήδη logged-in ως user και δεν πέρναγε ο κώδικας από το "προβληματικό" σημείο... (χρησιμοποιούσε το DisplayUserWelcome_UserWelcome από το XML που είναι ΟΚ.

    case closed!

    rousso

    υγ: να υποθέσω ότι και ο admin του DNZ το συνάντησε όταν έστησε το CS για το DNZ;


    rousso
  •  05-08-2005, 14:44 4032 σε απάντηση της 4029

    Απ:CS defaultLanguage errors

    Ο admin επειδή έπεσε σε αυτό και σε πολλά άλλα, έχει διαθέσιμη τη μετάφραση για όλους όσουν θέλουν να χρησιμοποιήσουν τον CS με ελληνικά και ανέλαβε επίσημα από την Telligent την μετάφραση του CS στα ελληνικά.

    Η μετάφραση που έρχεται με τον CS 1.1 είναι αυτή του CS 1.0 και έχει πολλά σφάλματα. Στη θεματική ενότητα "Community Server 1.1 Goes RTM (or RTW)" μπορείς να βρεις την ελληνική μετάφραση που χρησιμοποιεί το DNZ και τα ελληνικά κουμπιά για τον CS v1.1.

    George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  05-08-2005, 17:27 4034 σε απάντηση της 4032

    Απ:CS defaultLanguage errors

    jee thanx George J!

    BTW: εκτός από τα της μετάφρασης έχει κανέα άλλο "χοντρό" σφάλμα;


    rousso
  •  05-08-2005, 18:52 4035 σε απάντηση της 4034

    Απ:CS defaultLanguage errors

    Χοντρό λάθος που να τον κάνει να μην παίζει και να σκάει, από αυτά που έχω αντιμετωπίσει μέχρι τώρα, όχι δεν έχει.

    Εμείς που θέλαμε να μεταφέρουμε τα δεδομένα από την προηγούμενη έκδοση τoυ Forum στον CS, είχαμε την πίεση να μην χαθούν δεδομένα και να γίνει όσο πιο ανώδυνα η μετάβαση. Υπάρχει ένα πρόβλημα όσο έχει να κάνει με το Logon μετά από μια τέτοια μετάβαση.

    Από κει και πέρα δεν έχουμε ενεργοποιήσει τα Blogs και τα Photo Galleries για να σου πω και πως συμπεριφέρονται, αλλά από αυτά που έχω έχω διαβάσει στο community site του CS, δεν θα πρέπει να έχουν πρόβλημα. Περισσότερα από βδομάδα, που θα αρχίσει το "πιλοτικό" για τα Blogs...

    George J.

     

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems