Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Ανάμεσα σε 3 εταιρίες

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò M1ke. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Τάσκος Γιώργος στις 28-09-2008, 21:52. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  23-09-2008, 19:39 44846

    Ανάμεσα σε 3 εταιρίες

    Γεια σας!

    Πρόσφατα είχα δώσει βιογραφικό σε 3 εταιρίες (πρώτη φορά που δίνω βιογραφικό για τέτοια θέση). Σαν προγραμματιστής ασχολούμε με desktop εφαρμογές και SQL Server και με το ζόρι θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου Junior Developer.. Προϋπηρεσία ... 0! (εκτός από εφαρμογές της σχολής και ότι μου ερχόταν στο μυαλό κατά περιόδους)

    Οπότε οι 3 εταιρίες είναι οι εξής:

    Α: "Κλασσική" εταιρία πληροφορικής, ασχολείται με erp - crm εφαρμογές (.NET 2, C#).

    B: Εταιρία πληροφορικής, ασχολείται με embedded συστήματα (Windows CE, .net cf 1.1, C#)

    Γ: Εταιρία πολιτικών μηχανικών που έχουν τμήμα Πληροφορικής. Ασχολείται με συστήματα GIS/GPS. (.ΝΕΤ 2, C#).

    Τελικά κατέληξα στο (Β), κυρίως επειδή μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον..

    Δεδομένου ότι ο μισθός και το εργασιακό περιβάλλον είναι τα ίδια, τι θα επιλέγατε? Ποιο από τα 3 θα ήταν καλύτερο σαν προϋπηρεσία?

    Καταλαβαίνω ότι το θέμα ίσως να μην έχει νόημα (αφού προσλήφθηκα στην εταιρία Β). Απλά θα ήθελα να ξέρω κατά πόσο έκανα καλή επιλογή. Γενικότερα θέλω να διερυρύνω τις γνώσεις μου και σε άλλους τομείς (πχ Web Development) στον (όποιον) ελεύθερο χρόνο μου. Απλά δεν ξέρω ποια από τις 3 εταιρίες θα μου προσέφερε την ποιο "χρήσιμη" γνώση για μετέπειτα δουλειά.
    I think there's to much blood in my caffeine system..
  •  23-09-2008, 20:43 44848 σε απάντηση της 44846

    Απ: Ανάμεσα σε 3 εταιρίες

    καλα ειναι αφου βρικες δουλεια αλλα αν ειναι να διαλεξω διαλεγω την κουρτινα Γ.

    Γ: γιατι εχει .net 2+ και παρε δωσε με δορυφορικα που ειναι ποιο "πιασαρικα" και εχει μελλον, γιατι στο Β εχουν βγει πολλες εταιριες και τεραστιος ανταγωνισμος δεν ξερεις ποσο μελλον εχουν και ειναι και περιορισμενων δυνατωτητων και εφαρμωγων που μπορουν να τρεξουν σε ενα PDA.

    Ενω δορυφοροι και GPS ειναι το μέλλον μπορεις να ασχοληθεις και με τηλεπ/νιες μετα ξερεις κν τηλεφωνιας παρακολουθησεις και γενικα ενω σωρο κλαδοι που εχουν συνεχεια ζητηση πληρωνουν καλα λεφτα μελλον και στο εξωτερικο καλητερο και γενικα δεν υπαρχουν 500 μικροι που κανουν αυτοι την δουλεια! θα εισαι απο του λιγους και εκλεκτους!

    παντα μιλαω τη θα πρωτεινα εγω επειδη εχω δει και τις 3 περιπτωσεις απο πολυ κοντα! ειδες την δουλεια Μηχανηκων (κυριος οδηκων δυκτιων) και σου φανηκε λιγοτερο ενδιαφερον απο τη εταιρεια που παραγγελνεις καφε με pda η κοβεις τιμολογιο?

    οπως και να χει καλη επιτυχια και, τι αλλο ευχονται......χμμμμ σιδεροκεφαλος καλο στομαχι, και καλη σταδιοδρομια. εχεις μελλον ακομα!
    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  23-09-2008, 21:09 44849 σε απάντηση της 44848

    Απ: Ανάμεσα σε 3 εταιρίες

    Να σου πω την αλήθεια τους μηχανικούς τους φοβήθηκα γιατί ήταν αρκετά ανεβασμένοι. Έργα δημοσίου κλπ. Πραγματικά έχω ακόμα αρκετά πράγματα να μάθω, οπότε πίστευα ότι θα είχα καλύτερο κλίμα σε μια ομάδα developers παρά σε ένα τμήμα μηχανοργάνωσης μιας εταιρίας (learning vs knowing). Επίσης το κλίμα και η προοπτική ανόδου στη Β ήταν μακράν καλύτερα.. Είχα ένα feeling με το που μπήκα εκεί μέσα!
    I think there's to much blood in my caffeine system..
  •  24-09-2008, 10:32 44850 σε απάντηση της 44849

    Απ: Ανάμεσα σε 3 εταιρίες

    άρα δεν ηταν το περιβαλλον παντου το ιδιο! ;-) και φυσικα επιλεγουμε περιβαλλον πρωτα και μετα λεφτα. αρκει να μην εχουν και τεραστια διαφορα μεταξυ τους βεβαια.
    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  28-09-2008, 21:52 44955 σε απάντηση της 44850

    Απ: Ανάμεσα σε 3 εταιρίες

    Εγώ θα διάλεγα το Α λόγω ότι θα ήθελα εμπειρία σε εφαρμογές μηχανοργάνωσης γραφείων...φορολογικους μηχανισμούς κτλ.
    Αλλά και πάλι πιστεύω ότι διάλεξες όντως ένα ενδιαφέρον αντικείμενο.

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems