Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Global Connection String και Απορίες σχετικά με SQLDataAdapters

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò vdgr. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος pap στις 01-11-2008, 16:20. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  29-10-2008, 01:40 45825

    Global Connection String και Απορίες σχετικά με SQLDataAdapters

    Καλησπέρα σε όλους.

    Χαίρομαι πολύ που βρήκα αυτό τον χώρο που είναι τόσο χρήσιμος σε όσους ασχολούνται με τον προγραμματισμό σε περιβάλλοντα MS και θα ήθελα αρχικά να σας συγχαρώ για την πολύ καλή σας δουλειά.

     

    Το πρόβλημα που αντιμετωπίθζω και θα ήθελα την βοηθειά σας είναι το εξής:

    Είμαι σχετικά άπειρος στον προγραμματισμό και έχω ασχοληθεί λιγάκι με VB.net στα VS 2000?, VS 2005 και τώρα έχω το 2008.

    Φτιάχνω λοιπόν μια εφαρμογούλα (winforms με VB.NET) η οποία μιλάει με μια βάση (SQL 2008).

    Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω έχει να κάνει με το connection string!

    Φτιάχνω λοιπόν έναν SQLDataAdapter απο τον wizard που τραβάει δεδομένα και τα πετάει σε ένα Datasource. Μέχρι εδώ όλα οκ. Ανακάλυψα όμως ότι στην εφαρμογή μου, το connectionstring που φτιάχνεται, μάλλον είναι hard-coded καθώς δεν το βλέπω στο αρχείο config, ώστε να μπορώ να το αλλάζω όταν μεταφέρω την εφαρμογή σε άλλο Server κτλ.

    Θυμάμαι επίσης ότι στο VS2005 σε ρώταγε ο Wizard εάν θέλεις να το βάλεις στα application settings και μετά το διάλεγες απο εκεί. Τώρα όμως αυτό δεν παίζει στον wizard του SQLDataAdapter. Βέβαια, εάν τρέξει ο wizard του DataGridView νομίζω, σε ρωτάει εάν θέλεις να το βάλει στα Settings, όμως και πάλι δεν μπορείς να το διαλέξεις για SQLDataAdapters.

    Μπορεί κανείς να με βοηθήσεί ώστε να έχω το connectionstring στα settings του Application, και να διαβάζεται αυτό γενικά σαν ConnectionString και όχι αυτό που φτιάχνουν οι SQLDataAdapters?

     

    Επίσης, παρατήρησα ότι στο Toolbox δεν υπήρχε το SQLDataAdapter και το έκανα add στην συνέχεια απο τα μενού. Αυτό γιατί; Μήπως δεν χρησιμοποιούνται πλέον πολύ οι SQLDataAdapters και υπάρχει καλύτερη μέθοδος;

    Εγώ π.χ. χρησιμοποιώ τον SQLDataAdapter για να γεμίσω διάφορα textboxes σε μια φόρμα, ή και να πάρω στοιχεία απο αυτή. Η ακόμα και για να αλλάζω δυναμικά διάφορα στοιχεία σε φόρμες που συνδέονται με κάποιο τρόπο.

    Μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο; Εάν ναι, τί (υπάρχει π.χ. κάποιο πρακτικό παράδειγμα)

    Thank you in advance

    Δημοσίευση στην κατηγορία: , , ,
  •  29-10-2008, 15:11 45846 σε απάντηση της 45825

    Απ: Global Connection String και Απορίες σχετικά με SQLDataAdapters

    Καλύτερο είναι να μάθεις να κάνεις ότι έχει σχέση με την βάση δεδομένων, ΜΟΝΟ με κώδικα. Να τα κάνεις set δηλαδή με τον κώδικα. Αλλιώς ΣΙΓΟΥΡΑ θα συναντήσεις προβλήματα (πχ. όταν θα συνδέσεις πολλούς πίνακες θα χτυπάει exceptions αλύπητα...).

    Όσο για Connection Strings πήγαινε στο connectionstrings.com όπου τα έχει όλα.

  •  30-10-2008, 00:12 45851 σε απάντηση της 45846

    Απ: Global Connection String και Απορίες σχετικά με SQLDataAdapters

    Ευχαριστώ πολύ για την απαντησή σου φίλε pap.

     

    Το πρόβλημα μου δεν είναι το connectionString καθ'αυτό όσον αφορά την σύνταξη, αλλά το πώς θα το θέσω default στα settings του Application ώστε όλοι οι adapters να διαβάζουν απο τα settings.

    Όπως είπα, στο vs2005 σε ρώταγε ο adapter για το εάν ήθελες να το βάλει ώς default, πράγμα που δυστυχώς δεν συμβαίνει στο vs2008

  •  01-11-2008, 16:20 45905 σε απάντηση της 45851

    Απ: Global Connection String και Απορίες σχετικά με SQLDataAdapters

    Εγώ θα σου πω πως θα το κάνεις απ' τον κώδικα. Σε μια κλάση "κεντρική" θα έχεις μια static μεταβλητή τύπου SqlConnection, στην οποία θα δώσεις το connection string. Από κει και πέρα, μπορείς να το χρησιμοποιείς σε όλο σου το projectWink
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems