Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Βοήθεια για serial port

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò e-Leon. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος e-Leon στις 23-03-2009, 12:25. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  21-03-2009, 22:21 49502

    Βοήθεια για serial port

    Αναπτύσσω αυτόν το καιρό μια εφαρμογή σε VB για να μετράει τη συνέχεια μιας καλωδιωσης.Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι πως μπορώ να στείλω ενα σήμα αποτην σειριακή και να περιμένω σαν απάντηση πάλι απο την ίδια αυτό το σήμα ετσι ώστε να επιβεβαιωθεί η συνέχεια του καλωδίου.Δηλαδή αν στείλω ενα string απο την σειριακή και να περιμένω να μου το επιστρέψει .Επισης δεν ξέρω αν πρέπει να πρεπει να υπάρχει οπωσδήποτε  hardware.Αν υπάρχει καποιο project, tuttorial για την σειριάκη θα μου ήταν χρήσιμα.

  •  22-03-2009, 05:01 49507 σε απάντηση της 49502

    Απ: Βοήθεια για serial port

    για δες λιγο αυτο εδω: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/system.io.ports.serialport.aspx

    VB.net 2008 .Net 3.5 SP1

    "The following code example demonstrates the use of the SerialPort class to allow two users to chat from two separate computers connected by a null modem cable. In this example, the users are prompted for the port settings and a username before chatting. Both computers must be executing the program to achieve full functionality of this example."

    happy coding Wink


    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  22-03-2009, 09:07 49510 σε απάντηση της 49507

    Απ: Βοήθεια για serial port

    Johnnyxp64:

    για δες λιγο αυτο εδω: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/system.io.ports.serialport.aspx

    VB.net 2008 .Net 3.5 SP1

    "The following code example demonstrates the use of the SerialPort class to allow two users to chat from two separate computers connected by a null modem cable. In this example, the users are prompted for the port settings and a username before chatting. Both computers must be executing the program to achieve full functionality of this example."

    happy coding Wink

    Θα μπορούσες να συνδυάσεις το παραπάνω project με λίγο hardware hacking: Θα μπορούσες να βάλεις ένα καλώδιο στην σειριακή του υπολογιστή σου, και στην άλλη άκρη αντί για άλλο υπολογιστή, να βάλεις ένα Loopback connector (εδώ υπάρχει ένα διάγραμμα πως να φτιάξεις ένα τέτοιο connector). Έτσι θα χρειαζόσουν μόνο ένα υπολογιστή για να τσεκάρεις ένα καλώδιο...

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  23-03-2009, 12:25 49534 σε απάντηση της 49502

    Απ: Βοήθεια για serial port

    ευχαριστω πολυ.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems