Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Τα certifications της Microsoft

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò axaros. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος axaros στις 01-09-2005, 11:57. Υπάρχουν 24 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 2 (25 εγγραφές)   1 2 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  01-09-2005, 11:57 4894

    Τα certifications της Microsoft

    είναι ή θα έπρεπε να είναι στόχος για τους developers σε .NET και ταυτόχρονα safe (και όχι Perl) harbor για τους εργοδότες ;
    Θα ήθελα την γνώμη σας ;

     


    Πάνος Αβραμίδης
  •  01-09-2005, 12:26 4907 σε απάντηση της 4894

    Απ: Τα certifications της Microsoft

    As poume aplws oti egw egina MCP se Win Applications me C# xwris na ehw grapsei stin etairia pou eimai se C#. Aplws kati testakia apo monos mou.
    De lew oti de me voithise omws. Ematha arketa kai edwse wthisi gia perissotera.
    Me alla logia akoma kai xwris katholou empeiria mporei kapoios na pistopoiithei.

    kost@s
  •  01-09-2005, 12:31 4908 σε απάντηση της 4894

    Απ: Τα certifications της Microsoft

    Και γιατί ρωτάω ;
    Γιατί για να το πάρω (MCSD αν τα καταφέρω κάποτε) πρέπει να επενδύσω σε (απίστευτο προσωπικό) χρόνο και (αρκετό) χρήμα .
    Η δική μου εμπειρία λέει ότι δεν έχω δει πολλούς εργοδότες να κόπτονται εάν το έχει κανείς, ίσως και κακώς,
    και το κυριότερο να έχουν διάθεση να πληρώσουν αντίστοιχα κάποιον certified...

    Οπότε γιατί να προσπαθήσω ;


    Πάνος Αβραμίδης
  •  01-09-2005, 12:40 4909 σε απάντηση της 4908

    Απ: Τα certifications της Microsoft

    Έχεις δίκιο,
    Η επαγγελματική μου εμπειρία είναι 11 μήνες. Επομένως είναι λογικό να ισχύουν διαφορετικά πράγματα. Εγώ ακόμα ψάχνομαι και προσπαθώ να μαζέψω εμπειρία για να καταλάβω πρώτα απ'όλα σε τι χώρους θέλω να κινηθώ.
    Σε καμία περίπτωση δε νομίζω ότι με τις πιστοποιήσεις θα ανοίξουν αυτόματα οι πόρτες της επαγγελματικής επιτυχίας, αλλά (για μένα) αποτελούν ένα κίνητρο να διαβάσω και να μάθω κάποια πράγματα και στην τελική (κλασσική αντίληψη Ελλήνων γονιών) να μου μείνει και κάποιο "χαρτί"

    kost@s
  •  01-09-2005, 12:44 4911 σε απάντηση της 4909

    Απ: Τα certifications της Microsoft

    Κώστα, όχι μόνο αυτό ... Δεν σου μένει τίποτα ... Ρώτα τι τραβάνε οι κάτοχοι τους για να τα κρατήσουν ...
    Σαν επένδυση (συνεχής) συνεπώς με συμφέρει;


    Πάνος Αβραμίδης
  •  01-09-2005, 12:53 4914 σε απάντηση της 4911

    Απ: Τα certifications της Microsoft

    χμ, αυτό δεν το γνώριζα.

    Δηλαδή; Τι πρέπει να κάνεις για να το κρατήσεις ;

    kost@s
  •  01-09-2005, 12:58 4917 σε απάντηση της 4914

    Απ: Τα certifications της Microsoft

    Κάθε Χ χρονικό διάστημα που ανανεώνεται το curicullum του τίτλου πρέπει να δώσεις και τις νέες Ψ εξετάσεις για να τον κρατήσεις.
    Εντάξει δεν είναι και τραγικά τα πράγματα αλλά το certification που παίρνεις έχει ημερομηνία λήξης (και πολύ σωστά φυσικά).
    Πάνος Αβραμίδης
  •  01-09-2005, 13:02 4919 σε απάντηση της 4911

    Απ: Τα certifications της Microsoft

      Αν έχεις αρκετή εμπειρία, τα certifications κάτω από το επίπεδο του MCSD δεν παίζουν ιδιαίτερη σημασία, εκτός και αν ο εργοδότης σκοπεύει να γίνει partner. Αν δεν έχεις επαγγελματική πείρα, είναι ένας καλός τρόπος να δείξεις ότι έχεις γνώσεις πάνω σε ένα θέμα. Αν βέβαια φτάσεις στο επίπεδο του MCSD έχεις και άλλα πλεονεκτήματα (νομίζω και έκπτωση ή δωρεάν MSDN?).
      Όπως είναι τώρα, τα μεμονωμένα certifications για developers είναι απλά τυπικά εφόδια. Καλό να τα έχεις, δεν χαλιέσαι (πολύ) αν δεν τα έχεις.

    Να σημειωθεί πάντως, ότι η Microsoft σκοπεύει να κάνει αλλαγές μέσα στο φθινόπωρο στα επίπεδα και τα πλεονεκτήματα των certifications. Οι σημαντικότερες αλλαγές είναι ότι θα πρέπει να περνάς τακτικές εξετάσεις για κρατήσεις το δεύτερο επίπεδο (Professional Developer) και έρχεται ένα νέο επίπεδο, το Architect για το οποίο όμως χρειάζεσαι 10 χρόνια εμπειρία και περνάς από διεθνή εξεταστική, ασχέτως certification. Μπορείς να πάρεις τον τίτλο ακόμα και αν δουλεύεις μόνο Java για παράδειγμα. Τέλος, όσο περισσότερα χρόνια έχεις τον τίτλο, τόσο περισσότερα πλεονεκτήματα θα έχεις.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  01-09-2005, 13:11 4920 σε απάντηση της 4919

    Απ: Τα certifications της Microsoft

    Το θέμα μου όμως είναι ότι και να αλλάξει ακόμη η Microsoft τη φιλοσοφία του certified profecionall,
    εάν συνεχιστεί η "χλιαρή" αποδοχή των από την μεριά των εργοδοτών θα αξίζει και πάλι να μπεις στον κόπο;

    Βασικά μου έχει κάνει εντύπωση ότι για τις περισότερες εταιρείες (κάνω πλάκα μη παρεξηγήσετε),
    το certification έχει σχεδόν την ίδια βαρύτητα με το "εθελοντής αιμοδότης" ...

     


    Πάνος Αβραμίδης
  •  01-09-2005, 13:19 4923 σε απάντηση της 4920

    Απ: Τα certifications της Microsoft

    Ισως ναι αλλά (με βάση την πολυ μικρή πείρα μου) έχω την εντύπωση ότι η Microsoft σκοπεύει να προωθήσει το θεσμό του MCP όπως ήδη προωθεί το partnership.

    kost@s
  •  01-09-2005, 13:22 4925 σε απάντηση της 4920

    Απ: Τα certifications της Microsoft

    Πραγματικά, κάτω από το MCSD δεν έχει κάποια χειροπιαστή αξία. Σε αυτό βέβαια φταίει και η Microsoft καθώς τα περισσότερα τεστ που περνάει κανείς δεν έχουν μεγάλη σχέση με την δουλειά που κάνει κανείς στην πραγματικότητα. Ουσιαστικά, ένα certification αντιστοιχεί περίπου σε 1 χρόνο εμπειρίας σε μία τεχνολογία.

    Αυτά για το development, γιατί στο IT κομμάτι τα πράγματα είναι πιο δύσκολα. Υπάρχουν simulation tests όπου πρέπει να εκτελέσεις κάποιες συγκεκριμμένες εργασίες, υπάρχουν τεστ προσαρμοζόμενης δυσκολίας, και υπάρχουν πολλά τεστ γενικά. Για να γίνεις MCSE πρέπει να περάσεις 6-7 τεστ αν δεν κάνω λάθος.

    Να κάνω και μια κακή ερώτηση: Μήπως και η εμπειρία μετράει αρκετά στην Ελλάδα? Τί διαφορά θα έχει ο μισθός μεταξύ 3 και 5 ή 7 χρόνων εμπειρίας?


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  01-09-2005, 13:32 4926 σε απάντηση της 4920

    Απ: Τα certifications της Microsoft

     axaros wrote:

    Το θέμα μου όμως είναι ότι και να αλλάξει ακόμη η Microsoft τη φιλοσοφία του certified profecionall,
    εάν συνεχιστεί η "χλιαρή" αποδοχή των από την μεριά των εργοδοτών θα αξίζει και πάλι να μπεις στον κόπο;

    Ίσως και να είναι τελείως λανθασμένη η άποψη μου αλλά για το MCSD μιλούσα.
    Δεν έχω δει κάποιον ρε παιδιά να ζητάει διακαώς certified άτομα.

    Ο τίτλος με ενδιαφέρει για προσωπικούς λόγους και έχω πολύ "μακράν" πορεία
    για να τον αποκτήσω αλλά το όλο ζήτημα το βλέπω με σκεπτικισμό γιατί δεν δουλεύω
    από hobby παιδιά και είναι αρκετά τα χρήματα και ο χρόνος που καλούμαι να επενδύσω ...


    Πάνος Αβραμίδης
  •  01-09-2005, 13:40 4928 σε απάντηση της 4925

    Απ: Τα certifications της Microsoft

    Δεν έχω κανενα certification. Αλλα θα ήθελα να αποκτήσω, για τους εξής λόγους:

    1. "Μετράνε" στην αγορά εργασίας, σε συγκεκριμένες θέσεις και μόνο σαν πιστοποίηση οτι ξέρεις αυτά που λες οτι ξέρεις. Ναι, μπορεί να περάσεις κάποια χωρίς καθόλου εμπειρία, αλλα αν διατείνεσαι οτι έχεις εμπειρία, η σύνηθης ερώτηση (σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία) ειναι "και γιατί δεν έχεις κανενα certification;" Δεν ερωτάται ποτέ κακοπροαίρετα, αλλα πάντα σαν απορία.
    2. Με βοηθάνε να ξέρω οτι ξέρω αυτά που πιστεύω οτι ξέρω (sic).
    3. Μεταξύ certifications και πτυχίου ΑΕΙ πληροφορικής έχω μια αμυδρή εντύπωση οτι μεγαλύτερο βάρος έχουν τα certifications
    4. Ναι, παντα σύμφωνα με την προσωπική μου εμπειρία, αποτελούν διαπραγματευτικό ατού για το μισθό.

    Γιατι δεν τα εχω δωσει ακόμα:

    1. Ειμαι αναβλητικός σε αυτό το θέμα.
    2. Κοστίζουν πολύ και πρέπει (εκτός εξαιρέσεων) να τα πληρώσω από την τσέπη μου.
    3. Φοβάμαι οτι δεν θα τα περάσω! (Ανασφάλεια)

    Τωρα πως έχω καλύψει την απώλεια των Microsoft Certifications:

    Εχω δώσει κάποια πολύ πιό εύκολα tests που με βοηθάνε να καταλάβω που βρίσκομαι αλλά και να δω πόσο προετοιμασμένος είμαι για τα αντίστοιχα της Microsoft, στη Brainbench (εδώ θα βρείτε σχετική δημοσίευση στο blog μου).

    Αυτά, πολύ βιαστικά γιατί έχω ένα ραντεβού που με κυνηγάει. Προσωπικά μου αρέσει να μαζεύω "χαρτιά". Περισσότερο για την προσωπική μου ικανοποιήση (τα καταφερα, μπορώ να ανταπεξέλθω, να που κερδισα κατι που μπορω να χρησιμοποιήσω) και μετά σαν διαπραγματευτικό ατού σε interviews. Αλλα αυτή είναι, αυστηρά, προσωπική μου άποψη.

     

     


     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  01-09-2005, 13:43 4930 σε απάντηση της 4925

    Απ: Τα certifications της Microsoft

    Δεν ξέρω τι θα γίνει αν αναβαθμίσουν τις πιστοποιήσεις και πόσο δύσκολες θα γίνουν μετα.
    Πάντως για να φτάσει σε σημείο να πετύχει κάποιος χωρίς καθόλου εμπειρία και με σχετικό διάβασμα (εγω ειμαι αυτός!!!) δεν είναι κάτι φοβερό
    kost@s
  •  01-09-2005, 13:49 4931 σε απάντηση της 4926

    Απ: Τα certifications της Microsoft

    Idea [I] Ξέρεις που χρησιμεύουν τα certifications? Όταν πας να κάνεις δική σου εξωτερική εργασία. Όχι όσο οι καλές συστάσεις, αλλά αν δεν σε ξέρει ο άλλος, βοηθάνε.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
Σελίδα 1 από 2 (25 εγγραφές)   1 2 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems