Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Διαθέσιμα τα Windows Vista SP2 και Windows Server 2008 SP2 στους συνδρομητές MSDN και Technet

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Παναγιώτης Καναβός. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Johnnyxp64 στις 09-05-2009, 17:40. Υπάρχουν 12 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  05-05-2009, 17:34 50481

    Διαθέσιμα τα Windows Vista SP2 και Windows Server 2008 SP2 στους συνδρομητές MSDN και Technet

    Από τις 30 Απριλίου είναι διαθέσιμα για download τόσο το Windows Vista SP2 όσο και το Windows Server 2008 SP2 σε όσους έχουν συνδρομή MSDN ή Technet. Όσοι δεν τρέξατε ακόμα να εγκαταστήσετε τα Windows 7 επάνω από τα Vista σας, μπορείτε να παρηγορηθείτε εγκαθιστώντας τα SP2!
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  06-05-2009, 10:37 50488 σε απάντηση της 50481

    Απ: Διαθέσιμα τα Windows Vista SP2 και Windows Server 2008 SP2 στους συνδρομητές MSDN και Technet

    Παναγιώτη θεωρείς ότι τα SP2 φέρνουν τα Vista πιο κοντά στα 7 ή απλά ασπιρινίτσα είναι και θα ξαναρχίσουν οι πονοκέφαλοι? Ρωτάω γιατί ετοιμάζομαι να κάνω κι εγώ βουτιά στα 7 και δεδομένου ότι βαριέμαι μετά από μερικούς μήνες να τα ξαναστήνω με την επίσημη release, έλεγα μήπως με τα SP2 καλυτερέψει η ζωή μου μέχρι τότε.

    Smile
  •  06-05-2009, 15:12 50493 σε απάντηση της 50488

    Απ: Διαθέσιμα τα Windows Vista SP2 και Windows Server 2008 SP2 στους συνδρομητές MSDN και Technet

    Τι πρόβλημα έχεις από τα Vista?

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  07-05-2009, 07:42 50507 σε απάντηση της 50493

    Απ: Διαθέσιμα τα Windows Vista SP2 και Windows Server 2008 SP2 στους συνδρομητές MSDN και Technet

    Γενικώς, ασταθές λειτουργικό, αργό, βαρύ και με κρασαρίσματα στο παραμικρό. Ασε πια που από την αρχή που κυκλοφόρησαν έχουν μόνιμο πρόβλημα με τον file explorer, ο οποίος αποφασίζει κάποιους φακέλους παρ' όλο που εσύ επιμένεις να λες ότι είναι Documents Folder, εκείνος να τον αλλάζει σε Music ή Picture με αποτέλεσμα να πρέπει κάθε φορά να το διορθώνεις.
    Επίσης τα θεωρώ πολύ μνημοβόρα και με κακή διαχείριση σε θέματα που απαιτούν ευελιξία, ταχύτητα και αξιοπιστία είτε αυτό αφορά εφαρμογές, είτε drivers (usb/bluetooth) κλπ.

  •  07-05-2009, 09:39 50514 σε απάντηση της 50507

    Απ: Διαθέσιμα τα Windows Vista SP2 και Windows Server 2008 SP2 στους συνδρομητές MSDN και Technet

    GOS:
    Γενικώς, ασταθές λειτουργικό, αργό, βαρύ και με κρασαρίσματα στο παραμικρό. Ασε πια που από την αρχή που κυκλοφόρησαν έχουν μόνιμο πρόβλημα με τον file explorer, ο οποίος αποφασίζει κάποιους φακέλους παρ' όλο που εσύ επιμένεις να λες ότι είναι Documents Folder, εκείνος να τον αλλάζει σε Music ή Picture με αποτέλεσμα να πρέπει κάθε φορά να το διορθώνεις.
    Επίσης τα θεωρώ πολύ μνημοβόρα και με κακή διαχείριση σε θέματα που απαιτούν ευελιξία, ταχύτητα και αξιοπιστία είτε αυτό αφορά εφαρμογές, είτε drivers (usb/bluetooth) κλπ.



    Τι μου θυμίζει, μα τι μου θυμίζει? ααα το προηγούμενο μου operating system. Huh?

    http://www.iezekiel.com
  •  07-05-2009, 17:46 50534 σε απάντηση της 50507

    Απ: Διαθέσιμα τα Windows Vista SP2 και Windows Server 2008 SP2 στους συνδρομητές MSDN και Technet

    Τα folder views που αλλάζουν μόνα τους είναι όντως εκνευριστικό, αν και μπορείς να αλλάξεις την συμπεριφορά αυτή με ένα registry key (google is our friend).

    Τώρα σχετικά με την μνήμη, σε 'μένα η x64 έκδοση καταλάμβανε 300MB αμέσως μετά το Install. Μπορεί βέβαια να είναι 3 φορές μεγαλύτερη σε σχέση με τα 100MB των x86 XP, αλλά έχουμε προχωρήσει 8 χρόνια μετά την πρώτη κυκλοφορία των XP και η μνήμη δεν είναι ακριβή πλέον (μπορείς να στήσεις σύστημα με 8GB μνήμης με 70 ευρώ!).

    Πάντως, με την ταχύτητα και την αξιοπιστία (ειδικά αυτό) εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα, πλην 2 εξαιρέσεων. Το UI ήταν λίγο αργό κάποιες στιγμές, και υπήρχε το γνωστό ζήτημα με την αντιγραφή των αρχείων. Απεναντίας, τα XP σε ζητήματα ευελιξίας και αξιοπιστίας δείχνουν την ηλικία τους. Ξέρουμε όλοι για παράδειγμα τι συμβαίνει στα XP όταν στη μέση της αντιγραφής 50.000 αρχείων, ένα από αυτά δεν μπορεί να βρεθεί ή είναι κλειδωμένο.


    Δεν μπορώ να ξαναγυρίσω στα XP. Έχω XP μόνο σε ένα φορητό 4ετίας ο οποίος παρά το ότι βαστάει αρκετά καλά με Vista, στα XP η διαφορά είναι πολύ μεγάλη. Νομίζω ότι αυτές τις περιπτώσεις παλιού hardware, ούτε τα Windows 7 θα μπορέσουν να καλυψουν.

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  07-05-2009, 19:10 50541 σε απάντηση της 50507

    Απ: Διαθέσιμα τα Windows Vista SP2 και Windows Server 2008 SP2 στους συνδρομητές MSDN και Technet

    GOS:
    Γενικώς, ασταθές λειτουργικό, αργό, βαρύ και με κρασαρίσματα στο παραμικρό. Ασε πια που από την αρχή που κυκλοφόρησαν έχουν μόνιμο πρόβλημα με τον file explorer, ο οποίος αποφασίζει κάποιους φακέλους παρ' όλο που εσύ επιμένεις να λες ότι είναι Documents Folder, εκείνος να τον αλλάζει σε Music ή Picture με αποτέλεσμα να πρέπει κάθε φορά να το διορθώνεις.
    Επίσης τα θεωρώ πολύ μνημοβόρα και με κακή διαχείριση σε θέματα που απαιτούν ευελιξία, ταχύτητα και αξιοπιστία είτε αυτό αφορά εφαρμογές, είτε drivers (usb/bluetooth) κλπ.

    Ασταθές λειτουργικό, αργό και βαρύ και κρασαρίσματα με το παραμικρό.. Μήπως δεν χρησιμοποιήσες ποτέ σου Vista ή απλά δεν βρήκες σωστούς drivers και είχες τέτοια συμπεριφορά; Απο το release τους και μετά που τα έβαλα (x64), δεν έχει γίνει τίποτα απο όλα αυτά ούτε σε εμένα, αλλα ούτε και σε πάρα πολλούς συναδέλφους που γνωρίζω.. κι εάν τα 300 ΜΒ θεωρείτε "βαρύ" λειτουργικό με όλα αυτα τα οποία προσφέρει, τοτέ πάω πάσο..


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  07-05-2009, 20:57 50543 σε απάντηση της 50541

    Απ: Διαθέσιμα τα Windows Vista SP2 και Windows Server 2008 SP2 στους συνδρομητές MSDN και Technet

    Κατ' αρχήν να επισημάνω ότι ποτέ μου δεν χρησιμοποίησα 64 bit λειτουργικό, ούτε σε XP ούτε σε Vista. Ο λόγος κυρίως ήταν η ανασφάλεια (δεν λέω ίσως αδικαιολόγητη, αλλά ψυχολογικά είναι αυτά) που ένοιωθα όσον αφορά την αμεσότητα κάποιας λύσης όσον αφορά drivers ή εφαρμογές οι οποίες θα μπορούσε να μην ήταν συμβατές με 64 bit και θάπρεπε να ψάχνεις να βρεις άκρη. Η αλήθεια επίσης, από φίλους και συναδέλφους που έχω δει με 64 bit, είναι ότι εκεί υπάρχουν λιγότερα προβλήματα. Παρ' όλα αυτά, ποτέ μου δεν τσιγκουνεύτηκα το hardware και έτσι δεν μπορώ να πω ότι δεν έχω κατάλληλη μηχανή από configuration στον τομέα αυτό (raptor δίσκοι, 4 GB μνήμες, γρήγορες κάρτες γραφικών κλπ.)

    Βασικά, επειδή η εργασία μου είναι developing για πολλές ώρες μέσα στην ημέρα (στη δουλειά μου είμαι μειονότητα που έχουν XP), γυρνώντας σπίτι και κάνοντας τα λιγότερα στα Vista, εισπράτω ένα αίσθημα νωχελικότητας, κάποιες φορές αργοπορίες και κολλήματα, κάποιες άλλες οι δίσκοι δουλεύουν σαν τρελλοί μέχρι να ανοίξει studio, sql server κλπ., πέτα και ένα VM τώρα για κάποιες δοκιμές, έρχεται και δένει το πράγμα. Ασε όταν τα κλείνεις πάλι, μην το συζητήσουμε. Επίσης παίζει δίπλα μου και ένα laptop με (Vista) και καμιά φορά και εκείνο που κουβαλάω κάθε μέρα στη δουλειά για κανα πελάτη, παρουσίαση και τέτοια (Vista κι εκείνο). Βλέπεις με συνεπήρε η τρελλή χαρά όταν πρωτοβγήκαν και τα έσπειρα παντού σαν επιδημία Big Smile

    Στο γραφείο πάλι, θάλεγα ότι κάνω τα πολλαπλάσια σε σχέση με το σπίτι (βάλε και κάποια υποστήριξη με κανα δυο διαφορετικές έδρες πελάτη με TeamViewer, νάσου ξανασκάει και ένα θεματάκι στον 1ο όροφο άνοιξε και ένα vnc εκεί, κτύπα και στον server ένα remote control να δεις κάτι) και όλα αυτά ταυτόχρονα. Να επισημάνω ότι είμαι ο μόνος που δουλεύω σταθερότερα από τους άλλους που έχουν Vista (όλο και κάποιο μπενιλίκι τους ακούς να ξεφουρνάνε). Δεν θα πω ότι εγώ είμαι μέσα στην νιρβάνα φυσικά και δεν μου συμβαίνουν κι εμένα διάφορα μέσα στη μέρα (το developing εξ' άλλου φτάνει κάποια πράγματα στα όριά του πολλές φορές για να μην πω ότι γινόμαστε κι εμείς υπερβολικοί χωρίς να το πάρουμε χαμπάρι), αλλά σε σχεση με τους άλλους θα το πω. Δουλευω με τα λιγότερα προβλήματα εγώ και κανα δυο ακόμα με XP.

    Τέλος πάντων, δεν μπορώ να πω ότι είναι για φτύσιμο τα Vista. Αλλά αν μιλήσουμε για συμβατότητες με μηχανές (παίζω καθημερινά με τηλεφωνικά κέντρα, ταμειακές μηχανές, φορολογικούς μηχανισμούς κλπ κλπ σε developing όλα αυτά), θα γυρίσω και θα πω ότι τα Vista είναι απλά να τα κλαίνε οι ρέγγες (δοκιμασμένα φυσικά και με καλύτερο hardware). Ασε εκείνα τα δίκτυα μην το συζητήσω τι γίνεται καλύτερα.

    Παιδιά, δεν λέω ότι τα XP είναι θεϊκά. Κάποιες συμπεριφορές μου αρέσουν περισσότερο στα Vista και γι' αυτό τα εγκατέστησα κιόλας στην προσωπική μου απασχόληση και διασκέδαση. Η εμπειρία μου όμως μέχρι στιγμής μαζί τους δεν είναι καθόλου καλή όσον αφορά τον τομέα που δουλεύω μαζί τους.

    Το μόνο απροβλημάτιστο άτομο που ζηλεύω είναι η γυναίκα μου. Με ένα laptop και εγκατεστημένα Vista SP1, με ένα office 2007 και Internet Explorer μόνο, είναι το πιο ευτυχισμένο πλάσμα. Τα πάντα τρέχουν και λειτουργούν όπως θάθελα να λειτουργούσαν και σε μένα. Γρήγορα, smooth, φορτώνουν γρήγορα, ξεφορτώνουν γρήγορα. Μια χαρά.
    Σίγουρα φταίω κι εγώ όπου κάποια πράγματα τα φτάνω στα όριά τους καθημερινά και δεν θα μπορούσα να πω ότι φταίνε μόνο τα Vista. Παρ' όλα αυτά τα XP είναι σιγουριά επιτυχίας και στέκονται στο ύψος τους, σε ότι ανακατεύομαι επαγγελματικά τουλάχιστον εγώ προσωπικά. Με Vista (δοκιμασμένο όπως είπα) δεν λένε ή για να είμαι πιο ήπιος, λένε πολύ λιγότερο.

    Τώρα όσον αφορά τα Windows 7 τα οποία δοκίμασα (σε ένα full developing μηχάνημα και μάλιστα σε VM) θα πω κάτι. Λέω να κρατήσω την BETA έκδοση μπας και την χαλάσουν στην final release, γιατί είναι απλά άπαιχτα Smile.
    Ακόμα είναι νωρίς όμως για συμπεράσματα.

    Συγγνώμη για την φλυαρία παιδιά και πάνω απ' όλα την γνώμη μου είπα χωρίς να θέλω να θίξω πρόσωπα ή πράγματα. Μπορεί να έχουν υπάρξει και πράγματα που εγώ δεν τα χειρίστηκα καλά, δεν λέω. Ανθρωποι είμαστε. Ομως έχω 25 χρόνια που δουλεύω με τους υπολογιστές και σχεδόν έχουν περάσει από μπροστά μου όλα τα λειτουργικά (μέχρι κι εκείνη η κατάρα που ζήσαμε όλοι μας για λίγο ευτυχώς και την έλεγαν Millenium. Θυμάστε? Big Smile).

    Στα Vista επιγραμματικά θα έλεγα "Λειτουργικό που αν πετύχαινε σε αυτό που δείχνει ότι πήγαινε να γίνει, θα ήταν αξιόλογο".
    Drinks
  •  07-05-2009, 21:58 50548 σε απάντηση της 50543

    Απ: Διαθέσιμα τα Windows Vista SP2 και Windows Server 2008 SP2 στους συνδρομητές MSDN και Technet

    για μενα παντος που μονο ανασφαλεια δεν εχω για τα χ64 κακα τα ψεματα μπορει πολυ αρχικα τα vista να ηταν sVista αλλα πλεον με sp2 σε χ64 PC με σωστους drivers δεν ειχα ποτε προβλημα, δεν το εχω ως πρωτο λειτουργικο προτειμουσα XP χ64 αλλα εκανα μια εγκατασταση καθαρη σε νεο δισκο στο ιδιο μου μηχανημα που εχει να δωσει (Quad Core 3.0GHz, 4.0Gbyte Ram Dual Channel 1066mhz, radeon 4850 OC, kai stripe raid Disks, mobo Gigabyte -P35-DSV 2.1) και το visual studio 2008 me devexpress πανω kai office 2007 sp2 πανε πολυ καλητερα απο τα XP!

    ετοιμαζομαι να φορμαρω οριστικα τα χp64 συντομα.

    Οντος στις μερες μας 250ΜΒ-300 για λειτουργικο με 3d ui δεν ειναι δα και κατι σπουδαιο.

    τα περισσοτερα προβληματα που ειχες (εσυ GOS ή πολυ απο μας) ειναι κυριως σε ασυμβατο hardware.

    Θα μου πεις τωρα "μα καλα με xp παιζει με vista oxi?" κοιτα το καθε λειτουργικο αξιοποιηει πολυ διαφορετικα το hardware και εχει αλλες απαιτησεις (κανει και περισσοτερους ελεγχους για σφαλματα-ασυμβατοτητες)
    γιατι κι εγω στα 15+ χρονια windows να σκανε εχω δει μονο απο προβλημα drivers ή hardware!

    μπορει λοιπον να μην το γνωριζες οτι το μηχανημα σου εχει ενα κακο υλικο σε συνδιασμο με καποιο αλλο κακο υλικο και τα windows πηγαν να κανουν χρηση αυτων και παπαλα!

    θυμαμαι ασημβατοτητα με μνημες στα 98αρια και 95αρια ηταν πολυ συνηθησμενο, τρωγαμε μπλε οθονες με την σεσουλα γιατι καποιος προσθετε ενα τσιπακι μνημης και σε τυχαια διαστηματα καμπουμ! ενω το επερνε απο το μαγαζι να παιζει πηγαινε σπιτι πηγαινε να κανει κανα copy-paste και τεζα. 

    Ενω με το που βγηκαν τα XP (και στα 2000) αυτα τα προβληματα στα ελεγε το λειτουργικο οσο ποιο νωρις μπορουσε με μπλε οθονες κατα την εγκατσταση, για ασυμβατα ΒΙΟS και ενα σωρο αλλα.

    τωρα που και τα Vista "οριμασαν" mporv me ασφαλεια να πω οτι

    Windows XP Pro x64 SP2 < Vista Ultimate x64 sp2

    αλλα οχι για πολυ γιατι η Microsoft ειδε οτι μπορει και πρεπει να τα κανει ακομα καλητερα (να κανει αποσβεση και τα χρηματα και χρονο που εριξε στην αναπτυξη του πυρηνα τους κι ολας) κι ετσι

    Vista Ultimate x64 sp2 < Windows 7 Ultimate SP?

    απλα θελω να πω οτι πρεπει οχι μονο να κοιταμε να κανουμε παντα δυνατο μηχανημα αλλα κυριως να "δενουν" καλα τα υλικα μεταξυ τους!

    Παραδειγμα δεν πας ποτε να βαλεις καρταγραφηκων Nvidia σε μητρικη που φορα chipset Ατι, οχι οτι δεν θα παιξει, αλλα το σιγουρο ειναι οτι εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να εχεις ή προβληματα ή ασυμβατοτητε ή μετριες επιδοσεις απο το να συνδιαζες μια Ati Radeon 4800 series σε ΑΤΙ 790chipset me CPU Phenom 2 x64.Wink

    ante bye παω να στρεσαρω τα windows 7 που τοσο πολυ λατρευω ως τωρα! (κυριως το εφε αμα παρεις ενα παραθυρο και παν να το "πεταξεις" πανω σε μια απο τις πλευρες της οθονης και κανει διαφορα resize σαν σταγονα σε νερο χαχα) Stick out tongueBig Smile


    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  08-05-2009, 11:07 50550 σε απάντηση της 50548

    Απ: Διαθέσιμα τα Windows Vista SP2 και Windows Server 2008 SP2 στους συνδρομητές MSDN και Technet

    Καλά όταν λες με SP2 σε X64 και με σωστούς drivers τι εννοείς? Τα SP2 μόλις κυκλοφόρησαν (κι εγώ φυσικά θα τα εγκαταστήσω να τα δοκιμάσω). Εννοείς μήπως το SP1 που έπαιζε μέχρι σήμερα;

    Δεν διαφωνώ μαζί σου ότι θα μπορούσα να μην είχα πάρει χαμπάρι κάποια ασύμβατα πράγματα σε ένα μηχάνημα. Αν όμως διάβασες ότι έγραψα, θα είδες ότι δεν αναφέρομαι μόνο σε ένα και μόνο στο δικό μου μηχάνημα. Ενεργά στην καθημερινότητά μου υπάρχουν 3 laptop και 3 desktop τα οποία φοράνε όλα Vista εκτός από εκείνο που κάνω επίσημα δουλειά στο γραφείο μου. Χώρια τους συναδέλφους που ανέφερα και έχουν και εκείνοι προβλήματα. Φυσικά, το τι θεωρεί κάποιος πρόβλημα και μέχρι ποιο σημείο είναι πάντα σχετικό. Εργάζομαι σε εταιρεία πληροφορικής και μάλιστα από τις μεγαλύτερες στο χώρο και στον τομέα της. Ετσι η άποψή μου δεν στηρίζεται μόνο σε προσωπική εμπειρία. Από την άλλη δεν περιορίζεται και στην εταιρεία που εργάζομαι αλλά και στους πελάτες της. Αρα η εμπειρία είναι πλούσια και από πολλές και διαφορετικές πηγές. Επίσης και η γνώμη άλλων ανθρώπων που δουλεύουν καθημερινά δεν είναι η καλύτερη. Επειτα μη ξεχνάς ότι σε παγκόσμια κλίμακα τα Vista απέτυχαν ενώ τα XP παρέμειναν και μάλιστα έγιναν επενδύσεις σε αυτά από πολλές και μεγάλες εταιρείες του εξωτερικού. Αρα, δεν είναι ότι ανέφερα η προσωπική μου εμπειρία από κάποιο desktop που έχω σπίτι μου. Το 80% της καθημερινότητας μου το περνάω στη δουλειά μου και σε πελάτες. Επειτα όλοι οι τεχνικοί που γνωρίζω σε άλλες μεγάλες εταιρείες χρησιμοποιούν αυστηρά XP και όλοι είχαν προβλήματα με τα Vista ειδικά εκείνοι που είχαν να κάνουν με hardware (ανέφερα αν πρόσεξες τηλεφωνικά κέντρα, ταμειακές μηχανές κλπ).
    Από την άλλη, αν ήταν ένα τόσο καλό λειτουργικό, δεν θα συνέφερε την Microsoft να ξανακάνει επανασχεδιασμό και να κυκλοφορήσει τόσο σύντομα τα Windows 7. Περισσότερο θα την συνέφερε να επενδύσει στα Vista γιατί απλά θα είχε μικρότερο κόστος. Η Microsoft (γνωστό από αξιόπιστη πηγή) αντιμετώπισε τεράστιο πρόβλημα και παταγώδη αποτυχία στα Vista. Δεν περπάτησαν και δεν άγγιξαν καν την αναμενόμενη κλίμακα πωλήσεων που φαντάστηκαν. Οι λόγοι φάνηκαν αργότερα και σε αυτούς. Δεν ήταν σωστός ο σχεδιασμός ή τουλάχιστον δεν ήταν ο σχεδιασμός που θα έδενε με την σημερινή πραγματικότητα.

    Αντε και καλό βόλι με τα Windows 7. Κι εγώ θα κοιτάξω αν βρω χρόνο να τα περάσω σε κάποιο μηχάνημα ή κάποιο VM. Ας ελπίσουμε να πάνε καλύτερα τα πράγματα μαζί τους.

  •  08-05-2009, 11:43 50551 σε απάντηση της 50550

    Απ: Διαθέσιμα τα Windows Vista SP2 και Windows Server 2008 SP2 στους συνδρομητές MSDN και Technet

    Φυσικα και δεν ηταν τοσο καλα τα Vista, Λεω τώρα αρχιζουν και οριμάζουν ιδιος μετα το 2 sp. που κανει πολυ καλη δουλεια στα directx και 3d Aero. και βελτιωνει ακρετα τον τροπο την διαχειρηση μνημης.

    καλα XP σε καποια σημειο οντος δεν θα γινουν ποτε, αλλα για development κι εγω τα ειχα στην πυρα για χρονο και βαλε, αλλα μετα το sp1 και τωρα με το sp2 ειδα οτι τα εργαλεια που θελω να αnαpτηξω εφαρμογες πανε πολυ καλητερα απο XP (κατι εχουν κανει για να τα προωθησουν αφου κατεβαζε "ιδικα" hotfix για vista μονο) και τα multimedia HD 720p -1080p και 3D poy me ενδιαφερει πανε πολυ καλητερα τωρα με το sp2!

    αυτο ομως το λειτουργικο που εχει διξει κι ολας πολυ κλα αποτελεσματα ειναι ta Windows 7 RC1 build 7100. μιλαμε ειναι ομορφα οπως τα vista αλλα εχουν αντανακλαστηκα XP! φυσικα και οι βελτιωσεις στην taskbar ειναι πολυ χρησημες, και βλεπω οτι η Μιψροσοφτ σιγα σιγα κοβει καθε επαφη με το παρελθον οσο αφορα το UI.

    Προσεξτε οτι πλεον δεν ηπαρχει classic start menu στα 7! και το ribbon μπαινει σχεδον παντου, μας λεει ξεκαθαρα "κοιταξτε να τα συνηθησεται εστι ειναι καλητερα"
    Αντε να ξεφορτωθει καποια στιγμη και ολες τις κλασικες γκρι καρτελες που ακομα μου θυμιζουν windows 95 να τα γυρισει ολα σε Web Interface style να νιωθω οτι εχω πλεον ενα ολοκαινουργιο ΛΣ.

    οσο για την οικονομικη αποτυχια φυσικα και την ειχαν αφου οταν πρωτοκυκλοφορησα ηταν οπως σου ειπα sVista. ο πυρηνας στα 7 θα ηταν ενας τελειως νεος πυρηνας που ειχε ξεκινηση να φτιαξει ενας τυπος δεν θυμαμαι ονομα που ηταν προιν λινουξας! ακου να δεις φιλε μου. ειχα δει βιντεακι που εδιχνε το λειτουργικο να τρεχει σαν κονσολα σχεδον, και ετρωγε μαζι με ΙΙS κατι τρελα 2φηφια νουμερα μνημης.(δεν θυμαμαι ακριβως)

    Αλλα επιδη οπως ειπας δεν πηραν τα λεφτα που θελαν, ειπαν οτι αυτον τον πυρηνα θα τον κρατησουμε για αργοτερες εκδοσης του ΛΣ και θα κοιταξουμε να διορθώσουμε των vista και να ξαναγραψουμε μερικα κομματια που χρειαζονται μονο.

    αντε καλο βολι και σε σενα με τα 7, μονο μην τα βαλεις μωρε σε VM, βαλτα σε ενα καλο μηχανακι να τα χαρεις :)


    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  08-05-2009, 16:54 50569 σε απάντηση της 50551

    Απ: Διαθέσιμα τα Windows Vista SP2 και Windows Server 2008 SP2 στους συνδρομητές MSDN και Technet

    Καλά λες. Θα τα βάλω στο desktop στο σπίτι μου που είναι και καινούριος και με πολύ καλό config μηχανής. Θα δοκιμάσω όμως πρώτα τα SP2 να δω μπας και βελτιώθηκαν τα πράγματα.
    Προβλέπεται το Σ/Κ της εγκατάστασης Smile
  •  09-05-2009, 17:40 50594 σε απάντηση της 50569

    Απ: Διαθέσιμα τα Windows Vista SP2 και Windows Server 2008 SP2 στους συνδρομητές MSDN και Technet

    παντος παιδια να ξερεται επεσα πανω σε ενα μεγαλο προβλημα στα 7 κανει συννεχεια disconnect το wifi και μερικες φορες το Lan, οταν σερφαρεις ή μεταφερεις μεγαλο ογκό δεδομένων μοιρασμενο σε πολλα κυριος αρχεια!

    εχει βουηξει και ο τοπος σε διαφορα φορουμ για το σχετικο προβλημα και νομιζω οτι καπου μεσα στο χαμο βρηκα μια λυση. τουλαχιστον σε εμενα και σε αρκετους αλους αφου ειχαν δοκιμασει οδηγους καρτες κτλ ηταν η λυση.

    απλα σε περιβαλον cmd τρεξτε την ακολουθη εντολη

    netsh interface ipv6 set global randomizeidentifiers=disabled

    αυτο απεν/ει μια λειτουργια του tcp/ip 6 που δεν ειναι απαραιτητη και ειναι αυτοματα ενεργή σε λειτουργικα vista + πανω, μέχρι να διορθωθει στην τελικλη έκδοση του το προβλημα αυτο ειναι πολυ χρήσιμο.

    καλη τυχη.Cool


    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems