Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

εισαγωγή βάσης από sqldump χωρίς την χρήση του "<"

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò happiness. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος happiness στις 01-06-2009, 12:30. Υπάρχουν 0 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  01-06-2009, 12:30 51185

    εισαγωγή βάσης από sqldump χωρίς την χρήση του "<"

    Ο βασικός μου στόχος είναι να τρέξω μέσα από vb την εντολή που θα κάνει import μία βάση δεδομένων από αρχείο δημιουργημένο με mysqldump. Το πρόβλημά μου είναι ότι η "κλασική" εντολή 
    "path to mysql installation dir\bin\mysql --user=user --password= password --host=localhost --database= database < path to dump file\dumpfile.sql"
    δεν μου κάνει , διότι η vb μπερδεύεται με το σύμβολο "<" και δεν τρέχει την εντολή ούτε με την shell ούτε χρησιμοποιώντας την ProcessStartInfo και την Process. Για το export της βάσης, κατάφερα να βρω ένα option που αντικαθιστά το ">"
    "path to mysql installation dir\bin\mysqldump  --opt --user= user --password= password database -r path to dump file\dumpfile.sql"
    όμως δεν βρίσκω κάτι αντίστοιχο για το import.

    Μέχρι στιγμής το μόνο workaround που έχω βρει, είναι να δημιουργώ αρχείο .bat στο οποίο γράφω την εντολή και μετά την εκτελώ με την shell. Θα ήθελα κάτι πιο "καθαρό" όμως εάν υπάρχει.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems