Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Ερώτηση σε δεδομένα που έχουν αντληθεί απο βάση

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò panoylhs. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος imanos στις 24-08-2009, 15:13. Υπάρχουν 8 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  21-08-2009, 00:48 53199

    Ερώτηση σε δεδομένα που έχουν αντληθεί απο βάση

    Καλησπέρα! Έχω μία ερώτηση. Θέλω να παρουσιάσω δεδομένα σε ένα DataGridView χρησιμοποιώντας ένα Χ DataSource και μετά να μπορώ να τραβήξω κάποια δεδομένα που πληρούν μία προυπόθεση, χωρίς όμως να χρειαστεί να ρωτήσω τη βάση, για λόγους χρόνου. Υπάρχει κάποιος τρόπος, χωρίς να χρησιμοποιήσω LINQ?
  •  21-08-2009, 03:19 53200 σε απάντηση της 53199

    Απ: Μια ερώτηση...

    Λοιπόν, πρώτα άλλαξε τον τίτλο του thread για να συμβαδίζει με τους κανόνες του forum. Δεύτερον γίνε πιο περιγραφικός στο τι θες να κάνεις. Τα δεδομένα θες να τα τραβήξεις από που; Από το   grid; Τι προυποθέσεις να πληρούν; 
  •  21-08-2009, 13:57 53207 σε απάντηση της 53200

    Απ: Μια ερώτηση...(mia apantisi?)

    και να προσθέσω (xmmm καποιος εκλεψε το avatar mou)Surprise

    πες ακριβώς τι εννοείς να "πάρεις" κάποια δεδομένα, πως να τα πάρεις ανά κελί ανα γραμμή, που να τα πας, τι θες να τα κάνεις να τα εμφανίσεις σε άλλη φόρμα;;

    πες δηλαδή ποιος είναι ο τελικός σου στόχος για να σου δώσουμε μια "λύση".

    help to be helped!Wink




    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  21-08-2009, 14:15 53208 σε απάντηση της 53207

    Απ: Μια ερώτηση...(mia apantisi?)

    Απο ο,τι καταλαβαίνω θέλεις να κάνεις fetch μία φορά τα δεδομένα από τη βάση και μετά να τα φιλτράρεις in-memory, σωστα;

    Αυτό θα μπορούσες να το κάνεις (ίσως) ακόμα και με typed datasets. Αλλά και πάλι χρειαζόμαστε περισσότερες πληροφορίες ως προς το τι θέλεις να κάνεις.

    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  21-08-2009, 22:43 53217 σε απάντηση της 53199

    Απ: Μια ερώτηση...

    Τρόποι υπάρχουν αρκετοί. Ακόμα και με datasets, που προτείνει ο cap, μπορείς να χρησιμοποιήσεις linq για να φιλτράρεις τα δεδομένα (linq to datasets). Η εφαρμογή σου είναι WinForms;
    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  21-08-2009, 22:53 53218 σε απάντηση της 53217

    Απ: Μια ερώτηση...

    ..ουσιαστικά θέλω αφού έχω πάρει κάποια δεδομένα μέσω ενός query που θα έχω τρέξει σε έναν OleDbAdaprter, να πάρω ένα υποσύνολο αυτών που θα ικανοποιούν κάποια άλλη συνθήκη, χωρίς όμως να κάνω ερώτηση στη βάση..

    ..ναι σε win forms ειμαι..έχω ένα γεμίζω ένα DataTable με τα αποτελέσματα του OleDbAdapter και τα δίνω σε ένα DataGridView της φόρμας..

    //συγγνώμη για τον άστοχο τίτλο του νήματος Embarrassed
  •  21-08-2009, 23:05 53220 σε απάντηση της 53218

    Απ: Μια ερώτηση...

    OK. Αφού γεμίσεις το DataTable χρησιμοποίσε το Linq To DataSet για να πάρεις όποιο υποσύνολο από αυτά τα δεδομένα επιθυμείς...
    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  21-08-2009, 23:07 53221 σε απάντηση της 53220

    Απ: Μια ερώτηση...

    Markos:
    OK. Αφού γεμίσεις το DataTable χρησιμοποίσε το Linq To DataSet για να πάρεις όποιο υποσύνολο από αυτά τα δεδομένα επιθυμείς...

    ..πρέπει να έχεις δίκιο! Big Smile ..θα το δοκιμάσω και θα ποστάρω τι έγινε..ευχαριστώ για τις απαντήσεις και συγγνώμη για τον πανικό που προκάλεσα Smile ..
  •  24-08-2009, 15:13 53251 σε απάντηση της 53221

    Απ: Μια ερώτηση...

    Ένα Dataset έχει ένα ή πολλά DataTables αν αυτό που θέλεις να κάνεις είναι να φιλτράρεις βάση κάποιας συνθήκης εγγραφές ενός DataTable από το Dataset σου χωρίς LINQ μπορείς να κάνεις το παρακάτω.

    Dim dv as DataView=new DataView(ds("tableName")," columnName='test',columnName,DataViewRowState.CurrentRows)

    ουσιαστικά δημιουργούμε ένα DataView και φιλτράρουμε στο Dataset μας (ds) στον πίνακα που θέλουμε βάσης της συνθήκης που ορίζουμε (columnName='test')  columnName=το όνομα της στήλης που θέλουμε και επίσης στο επόμενο πεδίο ορίζουμε την στήλη μέ την οποία θέλουμε να κάνουμε sort και κατόπιν ποιές γραμμές θέλουμε να εμφανιστούν .π.χ. αν θέλαμε να εμφανιστούν μόνο οι γραμμές που έχουν προστεθεί στο τελευταίο κομμάτι θα δηλώναμε DataViewRowState.Added

     


    Ιωάννης Μανουσάκης
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems