Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Εταιρείες

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò zeon. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος cap στις 15-09-2005, 13:41. Υπάρχουν 31 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 3 (32 εγγραφές)   1 2 3 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  07-09-2005, 11:33 5170

    Idea [I] Εταιρείες

    Λοιπόν τον τελευταίο καιρό ήμουν σε αναζήτηση/αλλαγή εταιρείας. Με απασχολούσε πολύ το τι θα μου έβγαινε τελικά η καινούρια εταιρεία και πως είναι αυτή που ήμουν και γενικότερα. Οπότε μου γεννήθηκε η ιδέα. Δεν θα ήταν καλό να αναφέραμε εταιρείες στις οποίες είμαστε ή ήμασταν και πως είναι εκεί το εργασιακό περιβάλλον, οι αποδοχές, τι πλατφόρμα χρησιμοποιούν αν αξίζει στο κάτω κάτω κάποιος να αποτανθεί εκεί για εργασία?
  •  07-09-2005, 11:42 5172 σε απάντηση της 5170

    Απ: Εταιρείες

    Ειναι πολύ ευαίσθητο αυτό το θέμα....

    Νύξη για μια εταιρία και τα κακώς κείμενά της μπορεί να θεωρηθεί δυσφήμιση.
    Νύξη για μια εταιρία και τα καλώς κείμενά της μπορεί να θεωρηθεί διαφήμιση.

    Οταν αυτά γίνοναι καλοπροαίρετα και για σκοπούς ενημέρωσης, χωρίς απώτερο στόχο, τότε είναι όλα καλά. Δυστυχώς όμως αν εγώ σας πω οτι "ημουν στην Τρια Κιλά Κώδικα ΑΕ και είναι πολυ καλα", ξέρετε αν το κάνω επειδή εχω κολλητάρι το Ζαχαρία εκεί, ή οτι το εννοώ;

    Εξίσου επικίνδυνο ειναι και το να πω "ημουν στην Τρια Κιλα Κωδικα ΑΕ και ήταν χάλια, ο manager ήταν αισχρός". Αποτελεί δυσφήμιση για την εταιρία....και καλα αν όντως ήμουν εκεί και τα είδα. Αν τα γράφω επειδή είμαι ανταγωνιστής;

    Αρα, για το συγκεκριμένο θέμα, αν και είναι καλή ιδέα, προτείνω κατ'αρχήν να ακούσουμε τη γνώμη του "αφεντικού" (gcapnias). Μεχρι τότε, θα συνεχίσουμε την πάγια πολιτική του DNZ (αποτροπή διαφήμισης / δυσφήμισης) και θα παρακαλούσα να μην προχωρήσουμε σε σχετικές δημοσιεύσεις. Λιγο υπομονή και ο Γιώργος θα μας πει τι μπορούμε και τι δεν μπορούμε να κάνουμε.
    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  07-09-2005, 11:43 5173 σε απάντηση της 5170

    Απ: Εταιρείες

    Και εμένα θα με βόλευε αυτό (if u know what i mean), απλά φαντάζομαι ότι κάτι τέτοιο θα ήταν δύσκολο σε σχέση με τους κανόνες του DNZ.

    Θέλω να πιστεύω πως γνωρίζοντας τι εταιρίες κυκλοφορούν θα διευκόλυνε πολλούς από εμάς.
    kost@s
  •  07-09-2005, 11:44 5175 σε απάντηση της 5170

    Απ: Εταιρείες

    Να συμπληρώσω, οτι μια καλή ιδέα θα ήταν αν τελικά υπάρχει σκοπιμότητα στο να ξεκινήσει μια τέτοια συζήτηση, αυτή να είναι αυστηρώς ιδιωτική και προσπελάσιμη μόνο από μέλη του DNZ. Οι τρέχουσες δημοσιεύσεις είναι public και μπορεί να τις διαβάσει οποισδήποτε, πράγμα που δεν γνωρίζω αν είναι επιθυμητό σε συζητήσεις οπου υπεισέρχεται το υποκειμενικό στοιχείο και αναφέρονται ονόματα / εταιρίες τρίτων.

    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  07-09-2005, 11:52 5176 σε απάντηση της 5170

    Απ: Εταιρείες

    Ιδέες : Θα μπορούσε να γίνει κάτι σαν database για κάθε εταιρία, δηλαδή με ένα pre-defined "ερωτηματολόγιο" (π.χ. μέγεθος, πλατφόρμες, προοπτικές εξέλιξης, αποδοχές κλπ ) καθώς και ελεύθερα σχόλια ?
    kost@s
  •  07-09-2005, 11:56 5177 σε απάντηση της 5170

    Απ: Εταιρείες

    Για να το συνεχίσω, καλά θα ταν να βάζαμε και την γνώμη μας για κάποιες εταιρείες στις οποίες και πήγαμε για συνέντευξη (πιστέψτε με έχω τρελό υλικό) έτσι για να μη χάνουν και άλλοι το χρόνο τους...
  •  07-09-2005, 12:03 5180 σε απάντηση της 5170

    Απ: Εταιρείες

    Εάν και στην αρχή είχα κάποιες επιφυλάξεις (γιατί έχω επι το λαϊκότερο "φάει αρκετά στη μάπα"),
    για το αν θα πρέπει να γίνεται διαφήμηση ή δυσφήμηση εταιρειών μέσω του DNZ, μετά από μία
    φιλοσόφηση των πραγμάτων, είμαι τελείως αντίθετός με αυτό.

    Πιστεύω ότι κάποιος στο DNZ θα πρέπει να βρεί ερεθίσματα για να θωρακήσει την κρίση του
    και όχι (υποκειμενικούς) μπούσουλες για το ποιος είναι κακός ή καλός.

     


    Πάνος Αβραμίδης
  •  07-09-2005, 12:09 5181 σε απάντηση της 5170

    Απ: Εταιρείες

    Και εγώ πιστεύω ότι δεν θα ήταν καλό να πούμε τη γνώμη μας για την εταιρεία που εργαζόμαστε καθώς όντως θα μπορούσε να θεωρηθεί διαφήμιση ή δυσφήμιση. Όμως θα μπορούσαμε να αναφέρουμε το όνομα της εταιρείας που εργαζόμαστε και αν κάποιος (δεν μπορώ να φανταστώ το λόγο βεβαια) ενδιαφερόταν για αυτή να ζητήσει πληροφορίες με Private Message.
    Only two things are infinite, the universe and the human stupidity, and I'm not sure about the former.

    Albert Einstein - US (German-born) physicist (1879 - 1955)
  •  07-09-2005, 12:12 5182 σε απάντηση της 5170

    Απ: Εταιρείες

    Μα δεν μιλάμε για υποκειμενικά στοιχεία Πάνο, μιλάμε
    1) για συγκεκριμένα δεδομένα με βάση τα οποία μπορεί ο καθένας να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα και
    2) υποκειμενικές (τεκμηριωμένες πάντα γνώμες)

    Eξάλλου για όλα τα εργασιακά ζητήματα κάπως έτσι δε λειτουργεί και το DNZ ?

    Ο τελικός παράγοντας είναι η προσωπική κρίση.

    kost@s
  •  07-09-2005, 12:48 5185 σε απάντηση της 5170

    Απ: Εταιρείες

    Όχι Κώστα διαφωνώ.
    Η προσωπική κρίση του οποιουδήποτε είναι σεβαστή αλλά σε καμία περίπτωση
    βαρόμετρο για τις δικές μου επιλογές τη στιγμή που δεν ξέρω παρά μέσω ενός
    ψευδόνυμου και ενός avatar ποιος μιλάει....
    Όταν από την άλλη λες συγκεκριμένα δεδομένα και τεκμηριωμένες γνώμες τι εννοείς ;
    Αν υπήρχε μία πιθανότητα να  το ξανασκεφτόμουνα θα ήταν εάν υπήρχε η
    δυνατότητα και οι εταιρείες που εμπλέκονται σε τέτοια ζητήματα να είχαν
    την ευκαιρία να ανταπαντήσουν μέσω κάποιου εκπροσώπου...
    Αλλά αυτό είναι πρακτικά σχεδόν αδύνατο ...
    Πάνος Αβραμίδης
  •  07-09-2005, 13:24 5186 σε απάντηση της 5170

    Απ: Εταιρείες

    Να εξηγήσω καλύτερα ίσως τι εννοώ. Δεν θα ήταν και άσχημο να γνωρίζω πως η τάδε εταιρεία παίζει με vb6 και όχι vb.net για παράδειγμα? Μπορεί να λένε ότι θέλουν αυτοί και τελικά να βρεθείς να παίζεις με κανα δεινόσαυρο σε vb6. Ή θα ταν άσχημο αν ήξερα πως δεν υπάρχουν προοπτικές στην τάδε εταιρεία γιατί είναι για παράδειγμα οικογενειακή επιχείρηση? Ή ότι θέλει πακιστανούς και ινδούς (χωρίς ρατσιστικό υπονοούμενο) να παίρνουν τρεις και εξήντα?
    Βέβαια όντως το θέμα είναι αρκετά λεπτό και ίσως δεν θα πρεπε να το χα καν αναφέρει, αλλά τι να κάνω ρε παιδιά δεν είναι και λίγο να ξέρεις και από μέσα τι παίζει προτού πας κάπου :-)
  •  07-09-2005, 13:54 5191 σε απάντηση της 5170

    Απ: Εταιρείες

     zeon wrote:
    Να εξηγήσω καλύτερα ίσως τι εννοώ. Δεν θα ήταν και άσχημο να γνωρίζω πως η τάδε εταιρεία παίζει με vb6 και όχι vb.net για παράδειγμα? Μπορεί να λένε ότι θέλουν αυτοί και τελικά να βρεθείς να παίζεις με κανα δεινόσαυρο σε vb6. Ή θα ταν άσχημο αν ήξερα πως δεν υπάρχουν προοπτικές στην τάδε εταιρεία γιατί είναι για παράδειγμα οικογενειακή επιχείρηση? Ή ότι θέλει πακιστανούς και ινδούς (χωρίς ρατσιστικό υπονοούμενο) να παίρνουν τρεις και εξήντα?
    Βέβαια όντως το θέμα είναι αρκετά λεπτό και ίσως δεν θα πρεπε να το χα καν αναφέρει, αλλά τι να κάνω ρε παιδιά δεν είναι και λίγο να ξέρεις και από μέσα τι παίζει προτού πας κάπου :-)

     

    Ο μονος τροπος να "ξέρεις και από μέσα τι παίζει προτού πας κάπου" δεν ειναι αλλος απο τον να ΕΧΕΙΣ εκει μεσα καποιο "γνωστο" σου...Δυστηχως, υπαρχουν εταιρειες που δεν παει το μυαλο σου οταν βλεπεις μια περιγραφη τους και να πας εκει και να περασεις παρα πολυ ωραια (εργασια, κλιμα, κτλ κτλ) και υπαρχουν και αλλες "γνωστες" η "μεγαλες" κτλ που οταν πας δεν θα θελεις να κατσεις πανω απο μια εβδομαδα...

    Δυστηχως μονο ετσι θα δεις τι γινεται καπου...


    Software Engineer, specializes in Microsoft .net/C#, COM, Sql Server and now Python.
  •  07-09-2005, 14:00 5194 σε απάντηση της 5170

    Απ: Εταιρείες

    Αυτό βέβαια σε οδηγεί ίσως στο να αλλάζεις πολύ συχνά εταιρεία, πράγμα που όσοι προσλαμβάνουν κάποιον ίσως το βλέπουν αρνητικα?
  •  07-09-2005, 15:05 5201 σε απάντηση της 5170

    Απ: Εταιρείες

    Πάνο, νομίζω πως με κάλυψε ο zeon.

    Ωστόσο:

    Δε μιλάω για χαρακτηρισμούς αλλά για πολύ βασικά πράγματα, τα οποία είναι αρκετά να σε κάνουν πιο "υποψιασμένο" εν 'όψη ενός π.χ. interview.

    Και για να εξηγηθώ μαθαίνεις ότι μια εταιρία "παίζει με .NET και VB" αλλά στην ουσία είναι μόνο VB. Αυτό δε σε κάνει να το διευκρινίσεις απόλυτα στη συνεντευξή σας και π.χ. να τους ξεκαθαρίσεις ότι VB δε σε ενδιαφέρει ??

    (Το παράδειγμα με την πλατφόρμα είναι απλοικό αλλά υπάρχουν ένα σωρό χαρακτηριστικά που κρίνουν μια εταιρία, τα οποία είναι δύσκολο να τα έχεις όλα στο μυαλό σου και να επιμείνεις σε όλα σε ένα interview)
    kost@s
  •  07-09-2005, 15:21 5203 σε απάντηση της 5170

    Απ: Εταιρείες

    Κώστα είπαμε ότι οι αγγελίες γενικά πάσχουνε αλλά αν δεν αναφέρουν και τις τεχνολογίες που απαιτούνται
    για κάποια θέση τότε είναι σίγουρο ότι κάποιοι σε αυτή την εταιρεία δεν ξέρουν ή τι θέλουν ή τι τους γίνεται.
    Οπότε δεν χρειάζεται και περαιτέρω ψάξιμο ...


    Πάνος Αβραμίδης
Σελίδα 1 από 3 (32 εγγραφές)   1 2 3 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems