Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Γιατί κάποιος να θέλει να γίνει developer;

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò thrylos. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος dimkasta στις 29-11-2006, 10:54. Υπάρχουν 25 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 2 (26 εγγραφές)   1 2 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  17-10-2006, 15:11 18703

    Γιατί κάποιος να θέλει να γίνει developer;

    Με αφορμή το τελευταίο μου post στο thread του jimenez κάνω την ερρώτηση αυτή σε ΟΛΟΥΣ τους developers του forum.
    Γιατί κάποιος που τελειώνει μια σχολή να γίνει developer και να μη γίνει πχ admin.
    Developers developers developers
    υπερασπιστείτε το επάγγελμά σας.
    Γράψτε τί σας αρέσει στη δουλεία σας.

    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  17-10-2006, 15:17 18705 σε απάντηση της 18703

    Απ: Γιατί κάποιος να θέλει να γίνει developer;

    η γραμματεας :-P

    σοβαρα τωρα

    γιατι καποιος να θελει να γινει ηλεκτρονικος? ή αστυνομικος? ή μαγειρας?

    δεν ειναι θεμα υπερασπισης, ειναι τελειως υποκειμενικο.

    εμενα ενα πραγμα που μου αρεσει, ειναι το να μπορω να φτιαχνω φορμες και κουμπακια. Τρελενομαι. Το καλυτερο κομματι. Αλλα και το μετα ειναι πολυ ωραιο αφου "κατι" πρεπει να κανουν αυτα που σχεδιασα. Μετα μου αρεσε που εγραφα κωδικα και τον χρησιμοποιουσε ο αλλος οπου εκρινε. Δεν μπορω να πω συγκεκριμενα κατι, μου αρεσει ολος αυτος ο τζερτζελες μεχρι κατι να φτασει στον χρηστη και να δουλευει σωστα.

    Ειμαι μαζοχας... :)
  •  17-10-2006, 16:03 18710 σε απάντηση της 18705

    Απ: Γιατί κάποιος να θέλει να γίνει developer;

    Ισως γιατί σου αρέσει το ξενύχτι πάνω από τον υπολογιστή , η καφείνή που κυλάει μέσα σου , το γεμάτο τασάκι-το οποίο που θα πάρει θα χωρέσει άλλη μία γόπα , το μπουκάλι Ουίσκυ κάπου δίπλα στα ηχέια , οι προθεσμίες που δεν προλαβαίνεις ( Όπως λέει και ο Ζαχαρίας οι πελάτες συνήθως έχουν σε πλεονασμό την ουσία ΤοΘελωχθεσίνη ) , το επόμενο debugging το οποίο θα ναι είναι εντάξει κλπ, κλπ

    ( Μην παρεξηγηθώ , η παράγραφος διαβάζεται με χιουμοριστική διάθεση )

    :-)~

  •  17-10-2006, 18:11 18718 σε απάντηση της 18710

    Απ: Γιατί κάποιος να θέλει να γίνει developer;

    Εμενα δεν μου αρεσουν οι φορμες και τα κουμπακια, μου αρεσουν δηλ. τα κομματια κωδικα που δεν "φαινονται" παρα αυτα που φαινονται.

    Ειχα σαν ψευτο-ονειρο να φτιαξω καποια στιγμη κατι που δεν θα εχει π.χ. 100 features και θα το δουλευουν χρηστες βασει αυτων των 100 features αλλα κατι που θα εχει standard features και αυτος που θα το χρησιμοποιει δεν θα ειναι απλος χρηστης αλλα κατι παραπανω και θα μπορει να φτιαξει σχεδον οτι θελει (μεσα σε καποιο πλαισιο βεβαια που αυτο οριζει, κατι σαν μικρογραφια framework δηλ.). Αυτο το μονταρα πριν λιγους μηνες οποτε πρεπει να βρω κατι αλλο τωρα σαν στοχο...

    Σε γενικες γραμμες ομως, οι προκλησεις τετοιου ειδους μου αρεσουν οπως επισης πολυ και το designing της ολης ιστοριας.
    Software Engineer, specializes in Microsoft .net/C#, COM, Sql Server and now Python.
  •  17-10-2006, 18:24 18719 σε απάντηση της 18718

    Απ: Γιατί κάποιος να θέλει να γίνει developer;

    Δεν το έχω φιλοσοφήσει ... Αλλά νομίζω ότι όλοι γοητευόμαστε από την
    ψευδαίσθηση του "be in control" ...


    Πάνος Αβραμίδης
  •  17-10-2006, 18:34 18720 σε απάντηση της 18719

    Απ: Γιατί κάποιος να θέλει να γίνει developer;

    Εμένα μου αρέσει πάντως! έχω δουλέψει και admin, και πάλι μου άρεσε! αυτό που με ανησυχεί (είμαι 22 και φοιτητής) είναι το αν θα έχω την ίδια όρεξη που έχω τώρα και στα 30-35 μου, ό,τι επάγγελμα κι αν κάνω σχετικό με την πληροροφικήSad

    Dimitris-Ilias Gkanatsios
    Developer Evangelist, Microsoft Hellas

    My Blog
    StudentGuru
    Twitter
    Facebook
  •  17-10-2006, 19:01 18721 σε απάντηση της 18720

    Απ: Γιατί κάποιος να θέλει να γίνει developer;

     dt008 wrote:
    Εμένα μου αρέσει πάντως! έχω δουλέψει και admin, και πάλι μου άρεσε! αυτό που με ανησυχεί (είμαι 22 και φοιτητής) είναι το αν θα έχω την ίδια όρεξη που έχω τώρα και στα 30-35 μου, ό,τι επάγγελμα κι αν κάνω σχετικό με την πληροροφικήSad

    Μην ανησυχείς για αυτό. Αν στα 30 σου έχει περάσει η όρεξη, τότε έχεις έτσι κι αλλιώς στόφα μάνατζερ και δεν είσαι για αυτή τη δουλειά Smile Από την άλλη, κάποια στιγμή μετά τα 30, όταν έρθουν οι οικογενειακές υποχρεώσεις, θα μειωθεί ο χρόνος που έχεις στη διάθεσή σου να αφιερώνεις στη δουλειά σου, και στο βιοποριστικό αλλά κυρίως στο "χομπίστικο" του πράγματος. Τότε είναι που θα αρχίσει να αποκτά αξία η έννοια του time management. Ξέρεις όμως κάτι; Το "απαγορευμένο" είναι πιο γλυκό, και η μια ώρα που ξεκλέβεις για να πειραματιστείς με κάτι θα είναι πιο ευχάριστη και πορωτική από τώρα που την έχεις για δεδομένη.


    Νατάσα Μανουσοπούλου
  •  17-10-2006, 19:33 18723 σε απάντηση της 18721

    Απ: Γιατί κάποιος να θέλει να γίνει developer;

    Από τότε που σκάλιζα τον Spectrum μέχρι που δήλωσα σχολές στο μηχανογραφικό (δήλωσα TEI Πληροφορικής Αθήνας και πέταξα έξω σχολές ίσων μορίων όπως Μαθηματικό Ιωαννίνων, Γεωλογικό, κλπ - και με κοιτούσαν σαν τρελό) φαίνεται σαν το επάγγελμά να μου ήρθε ως φυσική πορεία... Καμιά φορά που το σκέφτομαι μου φαίνεται πολύ περίεργο… Από εκεί και πέρα, όπως είπε και ο Anjelinio στο άλλο thread, πάντα πίστευα ότι επαγγελματικά πρέπει να κάνεις αυτό που σου αρέσει και σε γεμίζει και αυτό που ήξερα όταν έκανα την κάθε επιλογή που με οδήγησε στο να γίνω developer, ήταν ότι γουστάριζα σαν τρελός το development.
    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  17-10-2006, 23:00 18727 σε απάντηση της 18723

    Απ: Γιατί κάποιος να θέλει να γίνει developer;

    Όταν ήμουν φοιτητής στην αγγλία, δούλευα σε μια τοπική web design εταιρία. Εκει λοιπόν, δούλευε ο Karl, 32 όταν εγώ ήμουν 20. Ήταν καλός developer, by any standard. Είχε όμως σπουδάσει textiles, υφάσματα ...

    Πάντα λοιπόν είχα την απορία, και μια μέρα τον ρώτησα πως βρέθηκε developer έχοντας σπουδάσει κάτι τόσο διαφορετικό. Μου είπε λοιπόν οτι η πτυχιακή του ήταν ένα project για να σχεδιάζει μοτίβα πάνω στα υφάσματα, με υπολογιστή. Χρησιμοποιούσε κάποιο έτοιμο πρόγραμμα, και ανακάλυψε κάποιους τρόπους να το εκμεταλευτεί, τους οποίους δεν είχαν κάν σχεδιάσει οι δημιουργοί του !

    Η ειρωνία είναι οτι στο τμήμα του, δεν δέχτηκαν την πτυχιακή του Karl, γιατί δεν ήταν ... textiles enough !!! :D ... μέχρι εκείνη τη στιγμή όμως, είχε ήδη βρεί μια δουλειά τεχνικού μηχανογάνωσης στο τμήμα :P . Μετά, ασχολήθηκε μ'αυτό πλέον και έγινε πληροφορικάριος.

    Μου είπε λοιπόν, και εδώ είναι το νόημα της "παραβολής", οτι τη δημιουργικότητα που απαιτούνταν γιανα ασχολείται κάποιος με designs σε textiles, είχε πλέον βρεί τρόπο να την εκφράσει, μέσα απο τον προγραμματισμό. Ήταν μια "ψυχοθεραπευτική διέξοδος" για τον δημιουργικό άνθρωπο.

    Δεν έχω ακούσει ποτέ καλύτερη σύνοψη και αιτιολογία για τη μαγεία του κώδικα :D
    Angel
    O:]
  •  18-10-2006, 10:06 18741 σε απάντηση της 18727

    Απ: Γιατί κάποιος να θέλει να γίνει developer;

    “…The programmer, like the poet,

    works only slightly removed from

    pure thought-stuff. He builds his

    castles in the air, from air,

    creating by exertion of the imagination.

    Few media of creation are […] so readily

    capable of realizing grand

    conceptual structures…”

    Fred Brooks
    Palladinos Nick
    Software Engineer
    -----------------------
    The limits of my language mean the limits of my world. (Ludwig Wittgenstein)
  •  18-10-2006, 11:27 18748 σε απάντηση της 18703

    Απ: Γιατί κάποιος να θέλει να γίνει developer;

    Αυτοί που γίνονται developer είναι αυτοί που έχουν γευτεί την ηδονή της δημιουργίας.

    Μετά από αρκετά χρόνια στην δουλειά, θεωρώ ότι ο προγραμματισμός είναι μια μορφή τέχνης.

    Για δοκιμάστε να δώσετε σε δέκα διαφορετικούς προγραμματιστές να σας φτιάξουν ένα πρόγραμμα. Θα διαπιστώσετε ότι θα λάβετε δέκα διαφορετικές λύσεις.

    .
    Gregory Sourmelakis
  •  19-10-2006, 11:27 18804 σε απάντηση της 18718

    Απ: Γιατί κάποιος να θέλει να γίνει developer;

     objectref wrote:
    Εμενα δεν μου αρεσουν οι φορμες και τα κουμπακια, μου αρεσουν δηλ. τα κομματια κωδικα που δεν "φαινονται" παρα αυτα που φαινονται.

    Ειχα σαν ψευτο-ονειρο να φτιαξω καποια στιγμη κατι που δεν θα εχει π.χ. 100 features και θα το δουλευουν χρηστες βασει αυτων των 100 features αλλα κατι που θα εχει standard features και αυτος που θα το χρησιμοποιει δεν θα ειναι απλος χρηστης αλλα κατι παραπανω και θα μπορει να φτιαξει σχεδον οτι θελει (μεσα σε καποιο πλαισιο βεβαια που αυτο οριζει, κατι σαν μικρογραφια framework δηλ.). Αυτο το μονταρα πριν λιγους μηνες οποτε πρεπει να βρω κατι αλλο τωρα σαν στοχο...

    Σε γενικες γραμμες ομως, οι προκλησεις τετοιου ειδους μου αρεσουν οπως επισης πολυ και το designing της ολης ιστοριας.

    Α συμφωνω απόλυτα μαζί σου. Είσαι ο ανθρωπός μου (τυχαια μαλλον εχουμε κοντινα alias?). Δυστυχώς την δόξα την παίρνουν οι formακηδες πολλες φορές και όχι το data/bussiness κομμάτι που στο κατω κάτω δείχνει οτι έχεις καταλάβει και όλο το πρόβλημα και έχεις σκιστεί στην ανάλυση. Κάτι σαν τους συνθέτες στιχουργούς που λιγοι τους ξέρουν αλλα όλοι σιγουρα ξέρουν τον τραγουδιστή. Πάντως τρελλαίνομαι για data layers - persistent classes και πολυ data plumbing και bussiness. Οσο την χαρά και ευτυχία να δουλεύω πια .NET..... τι να πω!!

  •  19-10-2006, 11:39 18806 σε απάντηση της 18804

    Απ: Γιατί κάποιος να θέλει να γίνει developer;

     objecto wrote:

     objectref wrote:
    Εμενα δεν μου αρεσουν οι φορμες και τα κουμπακια, μου αρεσουν δηλ. τα κομματια κωδικα που δεν "φαινονται" παρα αυτα που φαινονται.

    Ειχα σαν ψευτο-ονειρο να φτιαξω καποια στιγμη κατι που δεν θα εχει π.χ. 100 features και θα το δουλευουν χρηστες βασει αυτων των 100 features αλλα κατι που θα εχει standard features και αυτος που θα το χρησιμοποιει δεν θα ειναι απλος χρηστης αλλα κατι παραπανω και θα μπορει να φτιαξει σχεδον οτι θελει (μεσα σε καποιο πλαισιο βεβαια που αυτο οριζει, κατι σαν μικρογραφια framework δηλ.). Αυτο το μονταρα πριν λιγους μηνες οποτε πρεπει να βρω κατι αλλο τωρα σαν στοχο...

    Σε γενικες γραμμες ομως, οι προκλησεις τετοιου ειδους μου αρεσουν οπως επισης πολυ και το designing της ολης ιστοριας.

    Α συμφωνω απόλυτα μαζί σου. Είσαι ο ανθρωπός μου (τυχαια μαλλον εχουμε κοντινα alias?). Δυστυχώς την δόξα την παίρνουν οι formακηδες πολλες φορές και όχι το data/bussiness κομμάτι που στο κατω κάτω δείχνει οτι έχεις καταλάβει και όλο το πρόβλημα και έχεις σκιστεί στην ανάλυση. Κάτι σαν τους συνθέτες στιχουργούς που λιγοι τους ξέρουν αλλα όλοι σιγουρα ξέρουν τον τραγουδιστή. Πάντως τρελλαίνομαι για data layers - persistent classes και πολυ data plumbing και bussiness. Οσο την χαρά και ευτυχία να δουλεύω πια .NET..... τι να πω!!

    Α...τωρα προσεξα και το nick σου, δικος μας εισαι κι εσυ! Big Smile Εχεις δικιο, τη δοξα την παιρνουν οι φορμακηδες αλλα πολλες φορες τα λεφτα τα παιρνουν οι αλλοι...(εμεις δηλαδη) . Επισης, ειπες τη μαγικη λεξη φιλε: "plumbing"... Party!!!


    Software Engineer, specializes in Microsoft .net/C#, COM, Sql Server and now Python.
  •  26-10-2006, 15:36 19284 σε απάντηση της 18703

    Απ: Γιατί κάποιος να θέλει να γίνει developer;

    Δες το αλλιώς, ο admin χρησιμοποιεί εργαλεία που έχει φτιάξει o developer. O admin θα σου πει 'δες ένα τέλειο πρόγραμμα που βρήκα' ενώ ο developer θα πει 'δες τι έφτιαξα'. Είναι η χαρά της δημιουργίας. Βασικά συμφωνώ με τον gsou παραπάνω.
  •  26-10-2006, 15:53 19287 σε απάντηση της 19284

    Απ: Γιατί κάποιος να θέλει να γίνει developer;

    Παιδιά όλες οι ειδικότητες της πληροφορικής είναι όμορφες. Αλλά όταν "ζωγραφίζεις" μια φόρμα δεν είναι...τρομερό???Ο άνθρωπος γεννιέται για να δημιουργεί.
    Dimitris S.
    FIRST TEST THEN CODE....
Σελίδα 1 από 2 (26 εγγραφές)   1 2 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems