Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Event Θεσσαλονίκης

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò eliasm. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος mixio στις 16-11-2009, 19:12. Υπάρχουν 20 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 2 (21 εγγραφές)   1 2 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  02-09-2009, 23:37 53422

    Event Θεσσαλονίκης

    Αγαπητοί συναδελφοι,

    όπως θα είδατε στην Αθηνα έχουν βγάλει πρόγραμμα για τις καινουργιες συναντησεις, θα ήθελα την αποψή σας και μαθω ποσοι ενδιαφέρονται να κανουμε και παλι συνατησεις σε μια πια τακτικη βαση στην Θεσσαλονικη και επισης ποιοι θα ενδιαφερονται να κανουν παρουσιασεις.

    Επισης θα ηθελα να προτεινετε για ποια θεματα θα θελατε να μιλησουμε

     


    Don't try to argue with the machine
    Elias Markelis
    MCPD,MCT
  •  02-09-2009, 23:48 53423 σε απάντηση της 53422

    Απ: Event Θεσσαλονίκης

    Να με υπολογίζετε παρακαλώ σε όλες τις δραστηριότητες της πόλης μας.

    Ακόμη θα ήθελα να δοκιμάσω να είμαι εισηγητής σε κάποια συζητησή μας. :)

    Τα θέματα ποικίλουν, από που να ποιαστούμε? ελπίζω ο καθένας να θέλει κάτι διαφορετικό
    για να μας δείξει κάτι διαφορετικό :)

    Εγώ είμαι λίγο ποιο Web τύπος (για την ώρα τουλάχιστον), αλλα σε γενικές τεχνολογίες
    θα ήθελα κατι σε In depth WCF....λίγο γεύση με Entity Framework...ίσως μια ανάλυση
    της ASP.NET στα provider model που μας παρέχει!

    Έχει ο μπαξες για νέους,παλιούς,μεσαίους κτλ.

    ΑΣ αποφασίσουμε λοιπόν.



  •  03-09-2009, 10:39 53437 σε απάντηση της 53423

    Απ: Event Θεσσαλονίκης

    Ωραία θα ήταν να μαζευόμασταν όλοι μαζί και να συζητούσαμε διάφορα θέματα.

    Ένα θέμα που με ενδιαφέρει είναι σχεδιασμός κλάσεων.


    I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand
  •  03-09-2009, 11:03 53439 σε απάντηση της 53422

    Απ: Event Θεσσαλονίκης

    Κι εγώ μεσα ειμαι για να παρακολουθήσω (για τώρα τουλάχιστον)

    θέματα χμμμμ, μιας και φτιάχνω δικο XAF αυτο τον καιρό, θα ήθελα κάποιος που ξέρει πάρα πολύ καλά να μας μιλήσει και να μας παρουσιάσει απο το 0  XAF κατα προτίμηση σε vb.net της Dev Express.

    να περιλαμβάνει user authentication, modules, XPO, dbconnections, Interface, etc

    έτσι θα έχουμε και WEB και Winforms project μαζι :)

    και για να έχουμε και θέμα Microsoft μεσα που μαλλον "πρέπει"  μπορούμε να κάνουμε ολες τis εργασίες με την βάση μας μέσω LINQ2SQL.

    και για όσους δεν γνωρίζουν να στίσουμε IIS σε Windows 7 x64 (φυσικα Stick out tongue) και να τρέξουμε την XAF web application που φτιάξαμε. Έτσι θα σχολιασουμε και τα νεα Windows τον IIS κτλ κτλ

    στο τέλος της ημέρας να μοιραστούν και Windows 7 Ultimate x64 product keys Big SmileBig Smile


    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  03-09-2009, 11:13 53440 σε απάντηση της 53439

    Απ: Event Θεσσαλονίκης

    Johnnyxp64:

    ...στο τέλος της ημέρας να μοιραστούν και Windows 7 Ultimate x64 product keys Big SmileBig Smile



    Και μετά ο Peter Pan πέταξε για την NeverLand :)

    Πολλά θέματα για μια μέρα, αλλά εύστοχα....ίσως αν τα σπάγαμε θα ήταν perfect!

  •  03-09-2009, 11:35 53443 σε απάντηση της 53440

    Απ: Event Θεσσαλονίκης

    εν ναι δεν πρεπει να ειναι ολα αυτα σε μια μερα γενικα ιδεες λεω.

    παντος τα product keys πρεπει να ειναι εκει LOL


    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  03-09-2009, 12:04 53445 σε απάντηση της 53439

    Απ: Event Θεσσαλονίκης

    Johnny, ο καλύτερος για να μιλήσει για XAF είναι ο Παναγιώτης ο Κεφαλίδης, ο οποίος όχι μόνο το χρησιμοποιεί εδώ και πολλά χρόνια για εμπορικές εφαρμογές αλλά έχει στενή συνεργασία με την DevExpress επίσης για πολλά χρόνια στην ανάπτυξη τόσο του ίδιου του XAF όσο και των UI controls της DevExpress. Αν δεν έχει μπει ακόμα στο DX Squad (το αντίστοιχο των MVPs της Microsoft) σύντομα θα μπει.
    Αυτός μπορεί όχι μόνο να σου πει πως δουλεύει, αλλά και πότε να χρησιμοποιήσεις το Session object και πότε το Unit of Work για caching. Από τότε που κατέβηκε Αθήνα (και κάθεται στο γραφείο απέναντί μου) όλο για το UoW και το Session τον ακούω να μουρμουράει! Stick out tongue

    Γιατί δεν του ζητάς να κάνει αυτή την παρουσίαση, ίσως και να εξηγήσει πως χρησιμοποιώντας το XAF μπορεί ένας καλός developer να φτιάξει εφαρμογές σε μήνες που άλλοι παλεύουν χρόνια και δεν το καταφέρνουν?

    Εδώ που τα λέμε, μάλλον θα τον χώσουμε να κάνει αυτή την παρουσίαση και στην Αθήνα. Όσο για τη Θεσσαλονίκη, ίσως να του δώσω άδεια να λείψει μία εργάσιμη μέρα με την προϋπόθεση να μην καθυστερήσει ούτε ένα παραδοτέο! Devil.

    Ας μην ξεχνάμε ότι ο Παναγιώτης είχε οργανώσει πέρυσι τα events στη Θεσαλλονίκη και μάλιστα έκανε πιο συχνά events απ' ότι κάναμε εμείς στην Αθήνα. Νομίζω ότι αν δεν υπάρχει κάποιο περίεργο(sic) θέμα, θα μπορεί να οργανώσει και φέτος events στη Θεσαλλονίκη, ίσως μάλιστα να έχει ήδη κάποιο πρόγραμμα υπόψη. 

    Γιατί δεν απευθύνεσαι απευθείας σε αυτόν? Η οργάνωση ενός event είναι αρκετή φασαρία αν δεν έχεις δικό σου χώρο (όπως εμείς στην Αθήνα) και ο Κεφαλίδης ήδη ξέρει τί χρειάζεται να γίνει.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  03-09-2009, 12:50 53450 σε απάντηση της 53422

    Απ: Event Θεσσαλονίκης

    Δηλαδή τα events της Θεσσαλονίκης, ο Κεφαλίδης θα τα κανονίσει?

  •  03-09-2009, 12:54 53451 σε απάντηση της 53445

    Απ: Event Θεσσαλονίκης



    Αν υπάρχει λοιπον οποιοσδήποτε που μπορει να μας δείξει χωρις πολλα geeky τοσο καλα το XAF οπως λες, βασικα δεν νομιζω οτι εχει καποιος απο εμας την "αρμοδιότητα" να το ζητηση απο καποιον απλα! Εννοείται!

    δηλαδη τι να πω? "Ελα παναγιωτη, ή Κωστα ή Τακη" και κανε ενα event γιατι θελω να μαθω για το αντικειμενο αυτο?Huh?

    πιστεύω οτι η προταση γινεται αυτοματα μεταξυ σας που ειστε moderator και ξερεται ποιος ξερει τι καλητερα,

    εν κατακλείδι αφου εσυ βεβαιωνεις ο Π.Κ ειναι απο τα καλύτερα άτομα για αυτο το αντικείμενο, εγω προσωπικά θα χαρώ πολυ να βρεθώ στο σεμινάριο και να τον παρακολουθήσω.
    όποιος και να ειναι αρκει να ξερει το αντικειμενο απο το 0 εγω θα παω αν γινει. είτε λεγε Π.Κ είτε λεγετε Monica Beluchi, Bruce Willis, or Bill Gates. i dont care.Wink

    δεν ειναι στο χερι μου ή στο χερι των "απλων" χρηστών να ζητανε άτομα, εγω θελω να ειναι καποιος που οτι του ρωταω οσο χαζο και να ειναι να μου δωσει μια απαντηση μια λυση στο προβλημα μου σαν να ειμαι newbie (αν και ειμαι στην xaf) ωστε να φυγω απο το σεμινάριο με χαμόγελο. Αν λοιπον εσυ γνωριζεις οτι ο Π.Κ ειναι ο καλητερος που εχουμε για το θεμα αυτο, αφου δίπλα ειναι τα γραφεια σας οπως λες (χεχε :) 
    εγω θα χαρω πολυ να το κανει αν του δωσεις "αδεια". Να του δώσεις "αφεντικό"! Big Smile

    Αλλα φυσικα αν υπαρχουν και άλλοι που ενδιαφεροντε για το θεμα αυτο, τωρα καλα ειμαστε 2-3 ατομα μονο, αλλα για 2 ατομα σεμινάριο δεν γινεται.Tongue Tied
    Ελπιζω να βρουν το θεμα ενδιαφερον και άλλα άτομα και οποιος μπορει να αναλάβει την παρουσιαση να το κανει. ....

    ααααα... και όποιος το κανει μην ξεχάσει αυτα τα product-keys w7 που λέγαμε Big Smile lol


    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  03-09-2009, 13:27 53452 σε απάντηση της 53451

    Απ: Event Θεσσαλονίκης

    Μέσα για event. Θέμα ASP.NET MVC. Αλλά μη με τα ξεκινήσετε από Νοέμβρη... τότε θα σας παίρνω τηλέφωνο από τη σκοπιά. Εύχομαι όχι από τη καλιόπη Stick out tongue
  •  04-09-2009, 07:18 53476 σε απάντηση της 53450

    Απ: Event Θεσσαλονίκης

    gtas:
    Δηλαδή τα events της Θεσσαλονίκης, ο Κεφαλίδης θα τα κανονίσει?

    Καλημέρα και από μένα...

    Όχι, δεν θα τα κανονίσει ο pkefal. Ήδη έχει γίνει μια πρώτη συννενόηση με τον eliasm, και όσοι άλλοι θέλουν να βοηθήσουν, όσο στην διοργάνωση, όσο και τις παρουσιάσεις είναι καλοδεχούμενοι. Δυστηχώς για την Θεσσαλονίκη, ο pkefal θα είναι στην Αθήνα για φέτος.

    Δεν ξέρω αν θα μπορέσουμε να εξασφαλίσουμε Windows 7 Ultimate x64 για τα events, αλλά υπόσχομαι να υπάρξουν άδειες για Visual Studio 2010, μόλις αυτές υπάρξουν διαθέσιμες.

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  04-09-2009, 09:30 53477 σε απάντηση της 53476

    Απ: Event Θεσσαλονίκης

    Καλημέρα σε όλους,

    Χαίρομαι που υπάρχει ενδιαφέρον και θα ήθελα να δω και άλλους συναδέλφους να λένε την γνώμη τους, επίσης θα ήθελα να θίξω ακόμη ένα θέμα και αυτό είναι η ημέρα που θα θέλατε να γίνονται οι συναντήσεις, η άποψη μου είναι να γίνονται  Παρασκευή διότι στις συναντήσεις που έγιναν πέρυσι είμαι πολλές συμμετοχές εκτός Θεσσαλονίκης και πιστεύω ότι θα πρέπει να το λάβουμε σοβαρά υπόψη μας.

     

    Επίσης, Γιώργο (gtas) θέλω να πιστεύω ότι θα καταφέρω να σε πείσω να βοηθήσεις στην οργάνωση και φυσικά όποιος άλλος μπορεί και θέλει ευπρόσδεκτος.


    Don't try to argue with the machine
    Elias Markelis
    MCPD,MCT
  •  04-09-2009, 10:08 53478 σε απάντηση της 53476

    Απ: Event Θεσσαλονίκης

    George J. Capnias:

    gtas:
    Δηλαδή τα events της Θεσσαλονίκης, ο Κεφαλίδης θα τα κανονίσει?

    ....αλλά υπόσχομαι να υπάρξουν άδειες για Visual Studio 2010, μόλις αυτές υπάρξουν διαθέσιμες.

     

    Ποιον πρέπει να λαδώσω? :P

    Πάντως δεν έχουμε πολύ κόσμο Θεσσαλονίκη, ή δεν ασχολούνται πολλοί,ή δεν μπαίνουν στο DNZ :P

    Δεν βλέπω συμμετοχές....θα είμαστε μικρή παρέα!


  •  04-09-2009, 10:31 53480 σε απάντηση της 53478

    Απ: Event Θεσσαλονίκης

    Καλημέρα κι από μένα,

    +1 από μένα για event του dnz στην πόλη μας. 

    Από θεματολογία ότι είναι κοντά σε asp.net.


    Τάσος Καραγιάννης

    Baby debugging steps...
  •  04-09-2009, 12:28 53483 σε απάντηση της 53480

    Απ: Event Θεσσαλονίκης

    1) οπως κι εγω ενημερωθηκα μεσω τηλεφωνου γιατι δεν μπορω καθε μερα να κοιταζω το site ετσι κι εγω θα ενημερωσω οσα ατομα ξερω να ερθουν η να πουν την γνωμη τους εδω περα.

    2)Μου αρέσει η ιδέα της Παρασκευής πολυ καλή οντος ερχοντε και άτομα απο Θεσσαλία, και ειναι καλητερο να μην ειναι εργάσιμη η επομενη ημερα.

    3)Μου αρέσει και η ιδεα για κλειδια VS2010! Σας ευχαριστουμε.Big Smile



    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
Σελίδα 1 από 2 (21 εγγραφές)   1 2 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems