Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Κλείδωμα αρχείων έτσι ώστε να τρέχουν σε ένα μηχάνημα και μόνο.

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò epp1123. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Johnnyxp64 στις 06-10-2010, 23:56. Υπάρχουν 6 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  06-10-2010, 20:55 60446

    Κλείδωμα αρχείων έτσι ώστε να τρέχουν σε ένα μηχάνημα και μόνο.

    Φτιάχνω ένα website για μία φίλη που είναι φιλόλογος και θέλει να παραδίδει ιδιαίτερα online. Σε  μία από τις σελίδες θα μπορεί ο μαθητής/μαθήτρια να κατεβάζει σημειώσεις. Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνουμε αυτά τα αρχεία να παίζουν μόνο σε ένα μηχάνημα; Δε χρειάζεται η λύση απαραίτητα να έρχεται από τη microsoft, απλά αν κάποιος έχει δουλέψει με κάτι σχετικό ας στείλει καμιά ιδέα. Ευχαριστώ.
  •  06-10-2010, 22:23 60448 σε απάντηση της 60446

    Απ: Κλείδωμα αρχείων έτσι ώστε να τρέχουν σε ένα μηχάνημα και μόνο.

    πιστεύω οτι απαξ και κατεβει αρχειο (φανταζομαι Office) ειναι χαμενο το παιχνιδι.(δεν ξερω αν μπορει να γινει με web-application κατι τετοιο δεν εχω δει να υπαρχει)

    γιατι να μην φτιαξεις μια εφαρμογη client-server που να εχει ενα τυπου προστασιας? με βαση computername serial ανα μαθητη κτλ κτλ διαφορες λυσεις υπαρχουν, το θεμα ειναι οτι οι σειμειωσεις να ειναι σε ενα φορματ τετοιο encrypted ή ακομα και zipped password protected ωστε για να ανοιξουν να πρεπει να το κανει ΜΟΝΟ η εφαρμωγη που θα ειναι ΜΟΝΟ σε ενα μηχανημα ανα μαθητη εγκατεστημενη! 

    πολυ γενικη ιδες αλλα σκεψου το. γιατι αν πας για ιστοσελιδα, αναγκαστηκα πρεπει να μπορει να βλεπει οχι να κατεβαζει σημειωσεις, αμα και τις κατεβασει και ανοιγουν με ενα οποιοδηποτε word ktl δεν εχει νοημα θα την αντιγραφει ο καθε μαθητης!

    αν ομως απο την σελιδα λες να κατεβασουν και να αγκαταστησουν μια ευκολη εφαρμογη που μονο μεσα απο αυτη θα ανοιγουν οι downloaded σημειωσεις νομιζω οτι εισαι οκ.... φυσικα μεγα προσοχη στο destredution της client εφαρμογής (...) ωστε να μην πρεπει να κανεις και support για αυτη στους πελατες....

    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  06-10-2010, 22:41 60449 σε απάντηση της 60446

    Απ: Κλείδωμα αρχείων έτσι ώστε να τρέχουν σε ένα μηχάνημα και μόνο.

    Ενδιαφέρουσα ιδέα! Δυστυχώς στο συγκεκριμένο πρόβλημα δεν έχω να σου προτείνω κάποια λύση. Αυτό, όμως, που έχω να παρατηρήσω είναι ότι αν ο διδάσκαλος θεωρεί ότι προστατεύεται επαγγελματικά με το να "κλειδώνει" τις σημειώσεις του, κάνει λάθος! Οι σημειώσεις και χωρίς το internet ήταν πάντα διαθέσιμες σε όλους. Όχι βέβαια οικειοθελώς, αλλά ήταν. Όλα τα φροντιστήρια μοίραζαν και μοιράζουν σημειώσεις, τις οποίες οι μαθητές φρόντιζαν να ανταλάσσουν μεταξύ τους. Αν εξαρτώταν μόνο από τις σημειώσεις όλοι οι μαθητές θα ήταν άριστοι. Κι αν όλοι οι μαθητές διάβαζαν χωρίς να παρακολουθούν τις παραδόσεις θα είχε καταργηθεί πρωτίστως το σχολείο!! Αν η φίλη σου "μετράει" ως δάσκαλος, δεν έχει να φοβηθεί τίποτα. Έτσι κι αλλιώς, όλο και κάποιος θα φωτοτυπήσει την εκτυπωμένη μορφή των σημειώσεων. Βεβαίως, ένα ελάχιστο μέσο προστασίας είναι η ύπαρξη κάποιας μορφής membership, ώστε στις σελίδες με εκπαιδευτικό υλικό να έχουν πρόσβαση μόνο οι μαθητές της και κανείς άλλος.

    Αρκετές ιδέες που ίσως σου φανούν χρήσιμες για την ανάπτυξη της εφαρμογής μπορείς να πάρεις από τα links:

    1. DigitalChalk. Μου άρεσε πολύ και αν κάνει όσα υπόσχεται τότε πρέπει οπωσδήποτε να το μελετήσεις.
    2. Adit Testdesk. Εξαιρετικό εργαλείο (όχι για internet).
    3. Exam-software. Απλά καλό.
    4. Microsoft Semblio SDK. Ένα μικρό video μπορείς να δεις εδώ.

     


    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  06-10-2010, 22:42 60450 σε απάντηση της 60448

    Απ: Κλείδωμα αρχείων έτσι ώστε να τρέχουν σε ένα μηχάνημα και μόνο.

    Λύση υπάρχει και λέγεται Adobe Content Manager + Adobe Digitals Editions, αλλά είναι μανούρα. Πρέπει να αγοράσεις και το server. Big story. Αυτό που σκέφτομαι είναι να ζητάω από το μαθητή όταν εγγράφεται να δίνει και κάτι χαρακτηριστικό, κάτι μοναδικό και βάση αυτού να κλειδώνω το αρχείο. Και αφού γίνουν όλα αυτά ύστερα να του δίνω. Εμένα με νοιάζει αν υπάρχει κάποιο προγραμματάκι που να του δίνω αυτό το μοναδικό στοιχείο συν το αρχείο και να μαγειρεύει μόνο του τα υπόλοιπα. Όλα αυτά θα του δουλεύει η κοπέλα για αυτό θέλω κάτι που είναι στον αυτόματο πιλότο.
  •  06-10-2010, 22:54 60452 σε απάντηση της 60450

    Απ: Κλείδωμα αρχείων έτσι ώστε να τρέχουν σε ένα μηχάνημα και μόνο.

    epp1123:
    Λύση υπάρχει και λέγεται Adobe Content Manager + Adobe Digitals Editions, αλλά είναι μανούρα. Πρέπει να αγοράσεις και το server. Big story. Αυτό που σκέφτομαι είναι να ζητάω από το μαθητή όταν εγγράφεται να δίνει και κάτι χαρακτηριστικό, κάτι μοναδικό και βάση αυτού να κλειδώνω το αρχείο. Και αφού γίνουν όλα αυτά ύστερα να του δίνω. Εμένα με νοιάζει αν υπάρχει κάποιο προγραμματάκι που να του δίνω αυτό το μοναδικό στοιχείο συν το αρχείο και να μαγειρεύει μόνο του τα υπόλοιπα. Όλα αυτά θα του δουλεύει η κοπέλα για αυτό θέλω κάτι που είναι στον αυτόματο πιλότο.

    δεν καταλαβαινω τι θες να προστατεψεις βασικα! θες οι σημειωσεις να μην της περνει ο Πετρος που ειναι μαθητης της Ποπης και να μην της dωσει στον Γιαννη που ειναι και αυτος μαθητης της ποπης? η απλα θες ο καθε μαθητης να εχει τα δικα του προσωπικα αρχειο πανω στις αναγκες του?

    προσωπικα μπερδευτικα με αυτο που λες τωρα.....
    το κλειδωμα γιατι θες να το κανεις? να μην το κατεβαζει ο καθενας? πριν ειπες να ανοιγει σε ενα υπολογιστη μονο! αρα που στοχευεις? στο να μην κατεβαινει απο τον καθενα ή στο να μην ειναι αντιγραψημο-και προς αναγνωση απο τον καθενα, και τα 2 μαζι? η ακρος custom σημειωσεις για τον καθενα? Tongue Tied

    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  06-10-2010, 23:01 60453 σε απάντηση της 60452

    Απ: Κλείδωμα αρχείων έτσι ώστε να τρέχουν σε ένα μηχάνημα και μόνο.

    Ο μαθητής κατεβάζει το αρχείο στο pc του και παίζει μόνο στο pc του και πουθενά αλλού.
  •  06-10-2010, 23:56 60454 σε απάντηση της 60453

    Απ: Κλείδωμα αρχείων έτσι ώστε να τρέχουν σε ένα μηχάνημα και μόνο.

    epp1123:
    Ο μαθητής κατεβάζει το αρχείο στο pc του και παίζει μόνο στο pc του και πουθενά αλλού.

    τότε θα μείνω στην αρχική ιδέα...  Smile...δεν ξέρω κάτι άλλο να είναι "εύκολο" 
    GL σε ότι αποφασίσεις.

    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems