Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Detailsview Encryption

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò it048. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Markos στις 06-12-2010, 22:59. Υπάρχουν 5 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  05-12-2010, 02:16 61297

    Detailsview Encryption

    Γεια σας παιδιά, αναπτύσω μία εφαρμογή και έχω ένα detailsview για Insert, view, edit.

    Θέλω όμως αυτά τα πεδία να αποθηκεύονται κρυπτογραφημένα μέσα στον sql server.

    Χρησιμοποιώ VS2008 και VB.Net

    Μπορεί να γίνει encryption & decryption?

    Ευχαριστώ

  •  05-12-2010, 02:30 61298 σε απάντηση της 61297

    Απ: Detailsview Encryption

    Μπορεί να γίνει με αρκετούς τρόπους. Προσωπικά θα σου προτείνω την όλη διαδικασία να την κάνεις μέσα στον SQL Server καθώς έτσι δεν θα χρειαστείς να γράψεις επιπλέον κώδικα στην εφαρμογή σου. Για το λόγο αυτό, και εφόσον είσαι σε SQL Server 2005 και πάνω μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις δυνατότητες που αυτός σου δίνει. Έτσι θα σου πρότεινα να δεις την EncryptBy που έχει μέσα από τα books online και η οποία σε συνδιασμό με τα certifications είναι ότι καλύτερο για να κάνεις την δουλειά σου κατά την ταπεινή μου γνώμη.


    Antonios Chatzipavlis

  •  05-12-2010, 10:41 61302 σε απάντηση της 61298

    Απ: Detailsview Encryption

    Θα προτιμούσα να γίνεται μέσα από την εφαρμογή γιατί δεν θέλω να μπλέξω με certificates και επειδή δε θα έχω εγώ τη διαχείριση του sql server.

    της functions encrypt και decrypt τις έχω απλά δε ξέρω αν μπορώ να τις χρησιμοποιήσω με το detailsview control.

  •  05-12-2010, 10:47 61303 σε απάντηση της 61302

    Απ: Detailsview Encryption

    Ακόμα επειδή θα είναι στο internet η εφαρμογή αυτή αν το encryption γίνεται στην εφαρμογή λογικά δε θα υπάρχει θέμα υποκλοπής κατά τη μεταφορά στον sql server.

    Μπορεί να γίνει με store procedure?

  •  05-12-2010, 11:12 61304 σε απάντηση της 61303

    Απ: Detailsview Encryption

    Με αυτό έπαιξε αφού είχα τη encrypt function.

    Private Sub DetailsView1_ItemInserting(ByVal sender As Object, ByVal e As System.Web.UI.WebControls.DetailsViewInsertEventArgs) Handles DetailsView1.ItemInserting

    For i As Integer = 1 To e.Values.Count - 1

    If e.Values(i) IsNot Nothing Then

    e.Values(i) = Encryption.Encrypt(e.Values(i), "password")

    End If

    Next

    End Sub

     

    για το viewmode πως όμως γίνεται? ποιο event του DetailsView1 θα βάλω?

  •  06-12-2010, 22:59 61330 σε απάντηση της 61304

    Απ: Detailsview Encryption

    Συνημμένα: EncryptDecryptWebApp.zip
    Ωραία άσκηση!! Ο πιο απλός και αποτελεσματικός τρόπος είναι αυτός που σου υπέδειξε ο κύριος Χατζηπαυλής. Αν τώρα ντε και καλά σ' αρέσουν οι σπαζοκεφαλιές, ένας τρόπος είναι αυτός που περιγράφεται στο συνημμένο. Ο αλγόριθμος encrypt - decrypt, απλά κάνει reverse τα strings. Εκείνο που κάνει δύσκολο το εγχείρημα είναι το databinding και το postback. Πρόσθεσε σ' αυτό και το γεγονός ότι πρέπει να ελέγχεις και το ViewMode του DetailsView control και... έμπλεξες. Αν χρησιμοποιείς entities, τα πραγματα πρέπει ν' απλoποιούνται κάπως, καθώς μπορείς σε ένα επιπλέον πεδίο να κρατάς το encrypted value και να εμφανίζεις μόνο το decrypted. Τέλος, με MVC τα πράγματα μάλλον απλοποιούνται ακόμα περισσότερο. Το παράδειγμα που ανέβασα επιδέχεται βελτιώσεις. Οπότε, κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη...

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems