Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Open Source CRM

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò dimos.homatas. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος dimos.homatas στις 19-01-2011, 09:47. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  19-01-2011, 08:52 62496

    Open Source CRM

    Καλημέρα (και πάλι)

    Έχει κάποιος συνάδελφος υπ'όψιν κάποιο open source crm για .NET; Βρήκα αυτό http://www.splendidcrm.com/ (είναι γραμμένο σε C#) αλλά είναι για καθαρή εγκατάσταση.

    Ξεκινάω να φτιάξω ένα CRM για την εταιρία (έχουμε δική μας in-house custom εφαρμογή), και εάν βρω κάτι που να μπορώ να το συνδέσω με τα δικά μας δεδομένα/object model θα ήταν καλό.

    Αν και για να πω την αλήθεια μάλλον θα το φτιάξω from scratch από ότι βλέπω.

    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  19-01-2011, 09:31 62497 σε απάντηση της 62496

    Απ: Open Source CRM

    Για σκέψου τί ζητάς. Μία εφαρμογή με τα δικά της αντικείμενα και σχήμα, να μπορεί να διαβάσει και να γράψει το σχήμα μίας άλλης, εντελώς άσχετης εφαρμογής, το οποίο μπορεί να μην έχει καν κοινά πεδία, και διαφορετικά constraints. Και μάλιστα μία τόσο περίπλοκη εφαρμογή όσο ένα CRM, όπου ο "Πελάτης" μπορεί να έχει εντελώς διαφορετικά πεδία, ανάλογα με το είδος της επιχείρησης. 

    Η μόνη ρεαλιστική λύση είναι να κάνεις migrate τα δεδομένα της μίας εφαρμογής στην άλλη. 

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  19-01-2011, 09:47 62499 σε απάντηση της 62497

    Απ: Open Source CRM

    Βασικά δεν με ενοχλεί στο να μετατρέψω τα δικά μου αντικείμενα σε αυτά που να βολεύουν την άλλη εφαρμογή. Έχω φτιάξει μηχανισμό για αυτόν τον σκοπό και ήδη έχω 4 διαφορετικά σχήματα τα οποία κάνω export και προορίζονται για άλλες εφαρμογές.

    (Δουλεύω σε ένα project μηχανογράφησης κατασκευαστικής και ένα από τα πράγματα που έχω κάνει είναι να ανεβάζω τα δεδομένα μας σε διάφορα μεσιτικά sites)

    Θα μπορούσα πχ να πάρω τις κλάσεις του εκάστοτε open source project και να τις ενσωματώσω... αλλά πόσο χρόνο θα φάω; Χώρια που θα πρέπει α) να βάλω αυτά που λείπουν β) να βγάλω αυτά που περισσεύουν. Χμμμμ.

    Βασικά βρήκα και σχετική αρθρογραφία : To Build or Buy your CRM Solution?

    Οι βασικοί πίνακες πχ πελάτες, προμηθευτές, προϊόντα είναι μέσες-άκρες ίδιοι σε όλα τα ERP. Τα βασικά πεδία είναι πάνω κάτω τα ίδια, απλά χρειάζεται να βρεις το σχήμα. Ο ενδοιασμός μου έγκειται στις custom διαδικασίες της επιχείρησης που δεν τις βρίσκουμε σε CRM.

    Μάλλον θα το κάνω εξ'αρχής. Ευχαριστώ για την απάντηση.

    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems