Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

ψάχνω Task List Tracker Add-in για VS 2008.

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Johnnyxp64. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος ktsiolis στις 13-11-2009, 16:26. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  13-11-2009, 13:34 55164

    ψάχνω Task List Tracker Add-in για VS 2008.



    Καλήμερα παιδιά

    το παραθυρο task list στο vs2008 το γνωρίζεται..
    στην ομάδα μου τώρα δουλεύουμε κοινά εργα με το VisualSVN 1.7.7
    ψάχνω ένα free τρόπο να μπορούμε να εχουμέ κοινα tasks ανα project ακομα καλητερα ανα αρχειο. 

    δεν θελω κατι τρελο σε δυνατοτητες οπως ειναι το task list ειναι αρκετο μια περιγραφη ενα priority ειναι μια χαρα.
    Το θεμα ειναι οτι πρεπει να ειναι κοινο αυτο και οταν κανω commit or update μεσα απο το Visual SVN να βλέπω την μου εχει ανατεθεί ή να βλέπουνε οι άλλοι τι τους αναθέτω.

    οποτε ψαχνω...

    1)ή για κατι που "κουμπονει" ευκολα με το visual svn

    2)που αποθηκευει το task list αυτα που γράφω έστω να τα κάνω share manual κάπως.....

    3)ή ένα άλλο ελαφρύ add-in για το visual studio 2008 που να κάνει μόνο αυτή την δουλειά.

    έχει κανείς κατι να προτείνει, εκτός απο το να παμε σε TFS?Sad
    κατι που να αποθηκεύεται στο έργο ώστε να μοιράζεται εύκολα και να εχει UI-addin στο VS όπως ο Task List για να μην κάνουμε ALT+TAB

    σας ευχαριστώ.Smile


    ps έψαξα απο δω και απο εκεί αλλά μόνο το TRAC βρήκα και αυτο θελει Poython και δικια του βαση (δεν θυμαμαι τι τωρα) και το interface του ειναι μπέρδεμα, και δεν θέλω να εγκαθιστώ 500 πράγματα απλά για να έχω κοινόχρηστα σχόλια..Tongue Tied




    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  13-11-2009, 14:59 55167 σε απάντηση της 55164

    Απ: ψάχνω Task List Tracker Add-in για VS 2008.

    Σου προτείνω το Jira από Atlassian για 3 βασικούς λόγους.
    1ον) γιατί υπάρχει προσφορά μέχρι 10 χρήστες τιμή 10$ βλ εδώ άρα σχεδόν free.
    2ον) γιατί είναι ένα πολύ καλό εργαλείο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για bug/issue tracking και project management
    3ον) επειδή υπάρχει αυτό το Plugin το οποίο συνδέει το Jira με το SVN. Δηλαδή:
    πχ Αναθέτεις ένα issue σε εμένα. Εγώ δουλεύοντας πάνω στο issue  κάνω αλλαγές σε διάφορα αρχεία, τα οποία κάνω commit σημείωνοντας οτι αφορούν το συγκεκριμένο issue. Οπότε πλέον στην σελίδα του issue εκτός από το όλο το tracking, υπάρχει και λεπτομερής αναφορά αυτών των αρχείων και των commit comments ανά revision.

    Σίγουρα δεν είναι απλό να στηθεί ούτε είναι απλό ξαφνικά να μάθει όλη η ομάδα να το χρησιμοποιεί. Πιστεύω όμως ότι αξίζει ο απαιτούμενος χρόνος γιατί τα οφέλη είναι πάρα πολλά.




    Κώστας Τσιώλης
  •  13-11-2009, 15:18 55168 σε απάντηση της 55167

    Απ: ψάχνω Task List Tracker Add-in για VS 2008.

    φιλε  μου θα το κατεβασω αμεσως και θα το εξετασω,

    γνωριζεις ομως αν μπορει να αποθηκευεις στο καθε π.χ issue το σημειο στον κωδικα σου?

    δηλαδη. 

    να περάσω ενα issue-task και να λεω "Κωστα κανε αυτο να ειναι κοκκινο στο Line 33 του αρχειο myclass.vb" η να μην το γράφω αλλα το εχω συσχετίσει με το σημείο εκείνο και με ένα διπλό κλικ ή κάποιο δεξί goto-code να του ανοίγει "μπαμ" το αρχείο στην γραμμή που έχω βρει το πρόβλημα?

    και πάλι ευχαριστω.Yes




    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  13-11-2009, 16:26 55169 σε απάντηση της 55168

    Απ: ψάχνω Task List Tracker Add-in για VS 2008.

    Το SVN σου δίνει τη δυνατότητα να έχεις URL reference στο αρχείο που θες. 
    Αν κάνεις δεξί κλικ σε οποιοδήποτε αρχείο από το repository ,τότε υπάρχει ένα tab Subversion το οποίο έχει το URL που θες και μπορείς να χρησιμοποιήσεις σε οποιοδήποτε issue.
    Δυνατότητα για αναφορά ακριβώς σε γραμμή δεν υπάρχει αλλά νομίζω ότι δεν είναι κόπος να προστίθεται ως σχόλιο.
    Αν μπορώ να βοηθήσω περαιτέρω, ευχαρίστως.

    Κώστας Τσιώλης
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems